Deputatul Măduţa continua demersurile pentru finalizarea pasajelor de pe centura Aradului
PoliticaUltimele stiri 16 aprilie 2013 0
Deputatul USL Flavius Măduţa continuă demersurile pentru finalizarea pasajelor de pe centura Aradului. Într-o declaraţie politică susţinută astăzi în Camera Deputaţilor, deputatul Măduţa a enunţat cele două pasaje ca prioritate naţională. „Declaraţia politică este un nou demers pentru finalizarea celor două pasaje. Este un prim semnal pe care îl dau public colegilor, după numeroasele discuţii cu ministrul de resort şi alţi decidenţi. Am fost asigurat că există finanţare pentru finalizarea pasajelor, dar insist ca lucrările să fie repornite cât mai repede posibil. Voi continua aceste demersuri, până când obiectivele vor fi realizate 100%”, a spus Flavius Măduţa.
„Pentru străinii care intră în vestul României – cei mai mulţi pe DN 7, prin vama Nădlac – primul municipiu prin care trec este Aradul. Imaginea unui drum aflat permanent în construcţie, traficul blocat şi timpii de aşteptare creează o primă impresie foarte proastă pentru România. Până la realizarea autostrăzii care va lega Nădlac de Bucureşti, finalizarea pasajelor de pe centura Aradului este importantă pentru atragerea turiştilor care vin cu maşina din Occident şi se îndreaptă spre munte sau spre Marea Neagră.
Nu în ultimul rând, finalizarea celor două pasaje reprezintă o obligaţie morală pentru USL. La finalul anului 2012, primul ministru Victor Ponta, alături de actualii parlamentari ai USL, am promis finanţarea şi finalizarea acestor obiective de investiţii.
Înţeleg desigur că situaţia actuală a României presupune o serie de constrângeri bugetare. Ştiu că există un număr mare de investiţii care trebuie continuate, investiţii care depăşesc capacitatea de plată a Guvernului. Susţin însă cu toată convingerea că prioritizarea corectă a investiţiilor obligă CNADNR să finalizeze cât mai repede cele două pasaje de pe centura Aradului. Cred că argumentele care ţin de interesele economice şi de imagine ale României susţin puternic solicitarea adresată CNADNR şi Guvernului României de a finaliza cât mai repede cele două pasaje de pe DN 7.” – se arata in declaratia politica.
Read moreNicolae Ioţcu, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, solicită Guvernului Ponta şi Ministerului condus de Liviu Dragnea urgentarea rezolvării problemei drumurilor judeţene Arad-Şiria şi Arad-Felnac, precum şi a tuturor celorlalte drumuri incluse în fostul Program Naţional de Dezvoltare a Infrastructurii.
Concret, Legea 21/7 martie 2013 prevede că obiectivele de investiţii, respectiv sectoarele de drum la care nu au început lucrările de construcţie, preluate în administrare de către Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice de la beneficiarii finali se retransmit în administrarea unităţilor administrativ-teritoriale. De la apariţia acestei legi a trecut aproape o lună şi jumătare, iar Guvernul Ponta nu a stabilit încă normele de aplicare. Procedural, ministerul trebuie să propună un protocol de predare-primire a amplasamentelor acestor drumuri, protocol care trebuie aprobat prin şedinţă de consiliu judeţean.
„Drumurile incluse în PNDI nu mai sunt ale Guvernului, dar nu sunt nici ale administraţiilor locale, pentru că ele aparţin constructorului care a licitat execuţia. Am avut o discuţie cu reprezentanţii Ministerului Dezvoltării Regionale şi Adminsitraţiei Publice în care am cerut clarificarea situaţiei drumurilor din PNDI. Există o serie de paşi care mai trebuie realizaţi pentru drumurile să reintre în administrarea autorităţilor publice locale, adică a primăriilor, respectiv a Consiliului Judeţean şi solicit Guvernului să urgenteze această procedură. Tergiversarea acestei situaţii nu ajută pe nimeni şi în nici un caz cetăţenii care circulă pe aceste drumuri. În plus, amânarea rezolvării problemei va crea o serie de întârzieri pentru demararea procedurilor necesare începerii lucrărilor”, a declarat Nicolae Ioţcu, preşedintele CJ Arad.
Mai mult, Nicolae Ioţcu a prezentat cazul aparte al drumului Arad-Şiria, drum unde au început lucrările în baza fostului program PNDI. Legea 21/7 martie 2013 prevede că lucrările începute vor fi continuate de către Guvern. „Solicit Guvernului să clarifice această situaţie cât mai repede şi să se decidă dacă va continua să finanţeze proiectul Arad-Şiria sau va face procedurile pentru a-l transmite Consiliului Judeţean Arad”.
Nicolae Ioţcu a mai criticat faptul că, pentru prima dată de la apariţia OG 7/2006 şi HG 577/1997, Guvernul nu a mai alocat bani pentru continuarea proiectelor incepute în baza acestor două acte normative. „Avem parte de un guvern care vorbeşte despre descentralizare şi autonomie locală, dar care practic centralizează în mâna unui singur om – Liviu Dragnea – patru programe importante prin care administraţiile locale primeau finanţare. Este vorba despre PNDI, OG7, HG 577 şi OG 40. Am crezut în bunele intenţii şi în declaraţiile domnului Dragnea referitoare la regionalizare şi descentralizare, dar realitatea îl contrazice”, a declarat Nicolae Ioţcu, preşedintele CJ Arad.
Read moreA fost reluată licitaţia pentru unul din cele două tronsoane ale autostrăzii Nădlac – Arad, tronson pe care lucrările au fost oprite din cauza corupţiei din timpul guvernării PDL. În presa locală de astăzi a apărut în mod eronat informaţia că autostrada va fi gata în 5 ani. „Autostrada va fi gata, dacă totul merge conform datelor stabilite la licitaţie, într-un an. Durata garanţiei este de 1 460 de zile, de aici probabil şi eroarea de informare. Pentru Arad, este foarte important faptul că Guvernul Ponta a stabilit ca prioritate culoarul IV pan-european. Vinovaţii pentru deturnarea de fonduri de pe tronsonul Arad – Nădlac trebuie să răspundă, iar investiţia trebuie realizată cât mai repede. Sunt convins că în anul 2014, vom inaugura autostrada Nădlac – Arad, o investiţie importantă pentru judeţul nostru. Reamintesc că se lucrează pe tronsoanele Timişoara – Deva, la finalul lucrărilor traficul greu şi traficul internaţional ies de pe Valea Mureşului, o veste foarte bună pentru mulţi arădeni. DN 7, pe Valea Mureşului, este un drum foarte aglomerat şi, din păcate, plin de gropi deşi recent a fost reabilitat în stilul caracteristic al guvernării PDL: lucrări scumpe şi de proastă calitate. Realizarea autostrăzii Nădlac – Bucureşti este obiectivul numărul 1 pentru Guvernul Ponta, enunţat în campania electorală. Investiţiile în acest obiectiv demonstrează stabilirea corectă a priorităţilor şi responsabilităţilor: rolul Guvernului este acela de a se ocupa de marile proiecte de investiţii de relevanţă naţională, nu acela de prelua sarcinile administraţiei locale” a spus deputatul Flavius Măduţa.
Read moreSpitalul Orăşenesc Ineu a apelat la Bursa Română de Mărfuri, Terminalul Timişoara, în ceea ce priveşte achiziţionarea energiei electrice furnizate unităţii medicale. Astfel, potrivit managerului spitalului, Monica Mang, la începutul acestei luni s-a reuşit achiziţionarea de energie electrică la preţul de 209,5 lei/MWh, faţă de 280 de lei/MWh, cât plătea unitatea medicală până acum.
Primarul oraşului Ineu, Călin Abrudan, intenţionează să aplice modelul spitalului şi la Primărie, dar şi la alte instituţii ale administraţiei publice locale din oraş. „Vom face şi noi acelaşi lucru, pentru a reduce cheltuielile administraţiei publice locale şi le recomand tuturor celor interesaţi să procedeze aşa. Vom extinde procedura şi la Primărie, dar şi la alte instituţii din oraş. Orice economie este binevenită, în condiţiile de criză cu care se confruntă administraţiile publice locale din România”, a declarat primarul Călin Abrudan.
La curent cu demersurile spitalului şi ale administraţiei locale, senatorul colegiului Nord, Ioan Cristina, a apreciat ceea ce se întâmplă la Ineu. „Este un bun exemplu de implicare a unui manager şi, de aceea, doamna Monica Mang trebuie apreciată. De asemenea, şi primarul Călin Abrudan, care a ales să extindă procedura şi la alte instituţii din oraş. Mă bucur să văd că în colegiul meu lucrurile se mişcă într-o direcţie bună, firească”, a declarat senatorul Ioan Cristina.
Spitalul din Ineu va încheia un contract valabil pe 12 luni cu furnizorul de energie electrică, în valoare de 76505,12 lei, fără TVA.
Read moreAstăzi a avut loc Conferinţa Judeţeană a PSD Arad, unde în faţa a celor aproximativ (şi peste) 600 de delegaţi, s-au ales noile structuri de conducere ale partidului. Invitat special, Ilie Sîrbu, liderul social-democraţilor din Senat, precum şi lideri locali, Mircea Purcaru (PC), Gheorghe Tănase (UNPR) precum şi senatorul PNL, Ioan Cristina, au luat cuvântul. Surpiza a fost şi prezenţa preşedintelui UDMR Arad, Levente Bognar, care şi-a expus propriul speech, motiv pentru a-l întreba pe proaspăt realesul preşedinte PSD Arad, Dorel Căprar, despre o eventuală „apropriere” de partea maghiară a politicii arădene. „Noi credem că dacă acest partid are un secretar de stat în guvernul USL, precum şi directori de deconcentrate, ar fi un gest normal să ne ajute în formarea unei majorităti, atât la Consiliul Judeţean Arad precum şi în Consiliul Municipal Arad, negocierile continuă” a comentat preşedintele PSD Arad, Dorel Căprar.
Cine are urechi de auzit, să audă!
Read morePreşedintele Organizaţiei Municipale PSD Arad, deputatul Flavius Măduţa a declarat că organizaţia pe care o conduce a luat decizia de a nu vota proiectul de buget propus de administraţia Falcă. „Am analizat cu atenţie proiectul de buget propus. Noi considerăm că nu răspunde nevoilor pe care le au cetăţenii. În primul rând, bugetul propus are la bază o filosofie cu care nu am fost de acord: majorarea taxelor şi impozitelor locale cu 16%. A fost o decizie a administraţiei locale, nu a Guvernului, aşa cum în mod voit eronat au spus reprezentanţii PDL. Efortul suplimentar impus arădenilor nu are acoperire în ceea ce administraţia locală îşi propune să ofere în anul 2013. Sunt câteva probleme importante pentru care administraţia locală nu este preocupată. Noi am solicitat – şi continuăm acest demers – să cumpărăm imobilele în care funcţionează şcolile din municipiu. În buget nu sunt bani alocaţi pentru aceste obiective iar cetăţenii vor plăti în continuare sume mari de bani pentru chirii. Sunt zeci de străzi din municipiul Arad care sunt într-o stare jalnică. Înţeleg că primarul Falcă aştepta să le repare Guvernul, prin programul PNDI, deşi sunt drumuri municipale. Cred că reabilitarea acestor străzi trebuie cuprinsă în buget, dar primarul Falcă vorbeşte despre contractarea unor noi credite de către municipalitate. Sunt multe capitole în care sunt prevăzute sume mari de bani – cum ar fi spaţiile verzi – dar modul în care vor fi folosiţi este neclar. Având în vedere precedentele legate de bănci care costă peste 8 000 de euro bucata şi coşuri de gunoi care costă aproape 1 000 de euro bucata, avem mari suspiciuni şi rezerve legate de modul în care sunt folosiţi banii publici. În aceste condiţii, noi nu vom vota bugetul propus de administraţia Falcă, alături de partenerii noştri din USL” a spus Flavius Măduţa.
Read more
Senatorul USL Ioan Cristina, preşedinte al Filialei Teritoriale PNL Arad, a declarat că partidul pe care-l reprezintă nu este de acord cu nici o înțelegere politică încheiată cu Traian Băsescu.
„Nu suntem parte și nu susținem compromisul politic cu Traian Băsescu pentru că România nu are nimic de câștigat în urma unui acord cu un președinte ilegitim. PNL respinge propunerile pe care ministrul interimar al Justiției le-a făcut pentru șefia DNA și Parchetului General. Laura Codruța Kovesi, propusă acum la DNA, a condus, vreme de șase ani, Parchetul General în timpul regimul Traian Băsescu. Nu putem accepta un troc politic în care procurorii se împart și în care președintele impune din nou un om al său pentru că nu este în spiritul Constituției, pentru că nu acestea sunt cerințele și standardele europene și mai ales nu acesta a fost angajamentul nostru în fața alegătorilor”, a declarat Ioan Cristina.
Acesta a ţinut să precizeze însă că dezaprobarea propunerilor făcute de Victor Ponta nu înseamnă ruperea Uniunii Social Liberale. „Uniunea Social Liberală înseamnă mult mai mult decât diferențe de opinie fundamentale într-o chestiune importantă. USL înseamnă înainte de toate un angajament major între noi și o mare parte a cetățenilor României. USL a fost construită pe încredere, pe hotărâre, pe consecvență, pe loialitate. Prioritară este îndeplinirea angajamentele electorale făcute de USL. USL s-a angajat în fața românilor ca, în baza Constituției, ca majoritate parlamentară și guvern, să ia toate acele decizii care să scoată justiția de sub dominația politică a lui Traian Băsescu, care să elibereze justiția și parchetele. Trebuie să dăm șansa cetățeanului român de a beneficia de o justiție cu adevărat independentă. Propunerea Monei Pivniceru, un independent la Ministerul Justiției, reflectă întocmai acest angajament luat în fața românilor la preluarea guvernării. În nominalizarea procurorilor șefi la DNA și Parchetul General trebuie să se respecte criteriul important al independenței acestora din punct de vedere politic”, a precizat senatorul Ioan Cristina.
Parlamentarul arădean a anunţat că PNL își menține obiectivul câștigării alegerilor prezidențiale prin Crin Antonescu, susținut atât de PNL, cât și de PSD, însă exclude orice fel de compromis pentru sprijinirea acestei candidaturi, fiindcă președintele României își asumă un angajament în fața românilor, nu a unor partide și a intereselor lor.
Read moreDeputatul Flavius Măduţa a discutat cu consilierii municipali ai PSD iniţierea unui proiect de hotărâre prin care Consiliul Local Municipal să cumpere imobilul de pe strada Episcopiei în care funcţionează şcoala generală „Mihai Eminescu”. „Este timpul să depăşim disputele politicianiste şi să ne ocupăm de problemele cu care se confruntă elevii, părinţii şi cadrele didactice. Au fost analizate mai multe variante, dar consider că cea mai potrivită este achiziţionarea imobilului. Există un cadru legal care permite achiziţionarea clădirii. Prin consilierii noştri municipali am luat legătura cu proprietarii şi am înţeles că aceştia sunt dispuşi să vândă. Vom iniţia un proiect de hotărâre prin care CLM va demara negocierile pentru cumpărarea imobilului, prin constituirea şi împuternicirea unei comisii. Vom apela la consilierii USL pentru numărul necesar de semnături, dar sper din tot sufletul ca toţi consilierii municipali, indiferent de partidul din care fac parte, să fie de acord cu cumpărarea imobilului. Şcoala generală «Mihai Eminescu» funcţionează de mult timp acolo, este un spaţiu central care poate fi amenajat corespunzător de către administraţia locală. Pentru municipalitate nu va fi o problemă să cumpere imobilul respectiv, sunt convins că aşa cum se găsesc milioane de euro pentru alte proiecte mai puţin importante, vom găsi resurse şi pentru învăţământul arădean”, a declarat deputatul Flavius Măduţa.
Read more






