News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

PERCHEZIȚII ÎN ARAD, LA PERSOANE BĂNUITE DE TRAFIC DE DROGURI DE RISC

La data de 26 septembrie 2023, polițiștii Serviciului pentru Combaterea Criminalității Organizate Arad, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Arad, efectuează 13 percheziții domiciliare, în județul Arad, în cadrul unei acțiuni care vizează destructurarea unui grup infracţional, specializat în traficul de droguri de risc și de mare risc și efectuarea de operațiuni cu substanțe psihoactive, fără drept.

Din cercetări a reieșit că, în perioada iunie – septembrie 2023, în județul Arad, ar fi fost constituit și ar fi acționat un grup infracțional specializat în procurarea, deținerea și comercializarea către consumatorii din acest județ, de droguri de risc (canabis) și de mare risc, 3-CMC (cristal), precum și de substanțe susceptibile să producă efecte psihoactive. Membrii grupului ar fi obținut din activitatea infracțională beneficii materiale substanțiale.

La sediul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Arad vor fi conduse, în vederea audierii, 13 persoane, despre care există date și indicii temeinice că sunt implicate în săvârșirea infracțiunilor.

Acțiunea beneficiază de sprijinul polițiștilor din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara și Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, precum și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Arad și Grupării Mobile de Jandarmi Timișoara.

Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române și Biroul Tehnic și de Criminalistică din cadrul D.I.I.C.O.T.

Read more
Unde și cum se pot urmări meciurile Progresul Pecica – Petrolul Ploiești și Gloria Buzău – UTA

Partida de miercuri din prima etapă a grupelor Cupei României, dintre Progresul Pecica și Petrolul Ploiești va fi transmisă în direct de către canalul de televiziune al Federației Române de Fotbal. Este singura variantă de a urmări meciul așteptat cu interes maxim de toată suflarea pecicană și nu numai, asta pentru cei care nu ajung la stadion. Pe același post de televiziune va putea fi urmărit în direct și meciul Gloria Buzău – UTA!

Accesul la FRF TV este gratuit, dar pentru a urmări meciurile trebuie urmați cîțiva pași simpli pe care îi detaliem mai jos:

– Accesați www.frf.tv

– În colțul din dreapta sus aveți opțiunea ”creare cont”. Apăsați pe ”creare cont”

– Aveți nevoie de o adresă de email validă. Pe baza ei vă creați contul care trebuie confirmat. Sunt doar trei pași de urmat în acel meniu.

– Introduceți adresa de email și vă stabiliți o parolă. Țineți minte acea parolă sau salvați-o în contul de google.

– După ce ați creat contul și l-ați confirmat, vă puteți bucura de toate transmisiile în direct sau alte materiale interesante prezente pe site.

După ce ați urmat pașii de mai sus, accesați din nou www.frf.tv și tot în colțul din dreapta sus aveți opțiunea ”autentificare”. Apăsați pe ”autentificare”, introduceți adresa de email și parola și aveți acces. Aceste date pot fi salvate (vi se va deschide o fereastră care vă oferă posibilitatea de a salva credențialele în contul de google) astfel încât la următoarele accesări să nu mai fie nevoie să le introduceți manual.

Calitatea transmisiilor este foarte bună, iar canalul respectiv difuzează foarte multe meciuri în direct. Este actualizat zilnic iar programul transmisiilor este disponibil din timp.

Meciul Progresul – Petrolul se va disputa miercuri 27 septembrie, de la ora 14:00, pe stadionul Progresul din Pecica. Biletele costă 20 de lei intrare generală, copiii cu vârsta de până la 10 ani având intrarea gratuită. De asemenea, clubul pecican a emis abonamente pentru tot sezonul 2023-2024 la prețul de 100 de lei bucata. Astfel, abonații vor avea garantat accesul la toate meciurile din Cupă dar și la cele din campionat la care intrarea va fi contra cost. Din primele informații, partidele la care se așteaptă un număr ridicat de spectatori, cele cu FC Bihor și Poli Timișoara, vor fi cu intrare pe bază de bilete și abonamente.

UTA joacă în aceeași zi, de la ora 16:00, la Buzău. Așadar imediat după terminarea meciului de la Pecica, suporterii vor putea urmări în direct partida de la Buzău, tot pe FRF TV.

 

Read more
Mihai Fifor : PSD a dat, PNL a luat. Degeaba! Elevii de la Ghiba tot bătaia de joc a primarului Bibarț au rămas!

Mă intreb, oare cât timp își mai bate joc Primăria Aradului de elevii de la Colegiul Național „Elena Ghiba Birta”? Cât timp incompetența echipei PNL conduse de primarul Călin Bibarț va avea ca rezultat întârzierea cu ani și ani a unor investiții în Arad?

Povestea reabilitării clădirilor Colegiului Național „Elena Ghiba Birta” adună deja vreo șapte ani în care s-a sperat că această unitate de învățământ preuniversitar de elită a Aradului va primi o față nouă.

Primele documentații au fost elaborate de Primărie încă în anul 2016, iar în 2017 s-a aprobat finanțarea lucrărilor prin programul PNDL. Da, este vorba despre acest instrument de finanțare promovat de guvernarea PSD, care a condus la realizarea multor investiții care au ajutat la dezvoltarea acelor comunități locale din România.

Este drept, vorbim de acele administrații locale care s-au dovedit capabile să gestioneze proiectele accesate cu această finanțare.

La Arad, dacă bine ne amintim, prin PNDL II s-a obținut, printre alte obiective, finanțarea de 14.301.134 lei pentru reabilitarea Colegiului Național „Elena Ghiba Birta” și 16.684.389,33 lei pentru reabilitarea Colegiului Economic.

Însă povestea clădirilor de la „Ghiba” pare fără sfârșit. Deși din anul 2019 a fost desemnat executantul lucrărilor, care aveau termen de finalizare 24 de luni, iată, am ajuns în anul 2023 și a început din nou școala fără ca elevii de la acest important colegiu să se poată bucura de toate facilitățile oferite de clădirile reabilitate. 

Promisiuni peste promisiuni, bani și iar bani cheltuiti aproape fara numar, un șantier prelungit la nesfârșit, cu probleme apărute pe parcurs (care, dacă s-ar fi lucrat înțelept, puteau fi prevăzute din start), fără ca lucrarea să fie finalizată.

Anii au trecut, banii au fost cheltuiți fără finalitatea așteptată, iar asta nu ne poate împiedica să ne gândim și la posibile probleme care ar trebui sa atraga atentia institutiilor competente.

Asta, insa, nu i-a împiedicat pe cei aflați la conducerea Primăriei să se laude, de-a lungul anilor, cu  mărețele lor realizări, finanțate printr-un program investițional al guvernării PSD.

Cu atât au rămas, cu lauda: copiii au început noul an școlar în condiții de improvizație, deși Călin Bibarț și ai lui anunțau nu demult că debutul școlii în acest an va însemna reluarea cursurilor în clădirile a căror reabilitare trebuia să fie încheiată.

Incompetență, amatorism, lipsa unei minime experiențe manageriale, suficiență și, mai ales, multă infatuare, lipsa oricărui respect față de copii, toate acestea se dovedesc, din nou, a fi atribute ale rușinoasei administrații locale PNL, care de prea mulți ani conduce Aradul.

Copiii care învață la „Ghiba”, părinții  lor, arădenii merită cu mult mai mult decât le oferă acești habarniști politruci conduși de primarul Bibarț!

Deputat Mihai Fifor

Președinte PSD Arad

Read more
Filmul „Erin Brockovich“, pe marele ecran de la Cinematograful „Arta“

Filmul „Erin Brockovich“, care i-a adus Juliei Roberts premiul Oscar pentru cea mai bună actriță într-un rol principal, va putea fi văzut la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Filmul va rula vineri, 22 septembrie 2023, de la ora 19:00.

Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Centrul Municipal de Cultură Arad.

„Erin Brockovich“ este o dramă neconvențională bazată pe evenimente adevărate. Erin Brockovich (Julia Roberts) se află într-o situație dificilă după un accident de mașină, iar avocatul ei, Ed Masry (Albert Finney), nu reușește să-i obțină o înțelegere. Fără bani, fără o slujbă și fără nicio perspectivă, Erin îl imploră pe Ed să o angajeze la firma lui de avocatură. Acolo descoperă o afacere de mușamalizare a unui caz privind contaminarea apei dintr-o localitate ce a cauzat boli grave în rândul oamenilor. Insistența ei și interesul său față de viața lor îi determină pe localnici să o asculte, să aibă încredere în ea și astfel Erin reușește să strângă peste 600 de reclamații.

Erin și Ed câștigă cea mai mare sumă plătită în urma unei înțelegeri directe din întreaga istorie a Statelor Unite ale Americii.

Premii

Julia Roberts a câștigat premiul Academiei Americane de Film și Globul de Aur pentru cea mai bună actriță într-un rol principal.

De asemenea, filmul mai are în palmares cinci nominalizări la premiile Oscar, trei nominalizări la premiile Globul de Aur și o nominalizare la premiile Academiei Europene de Film.

 

Read more
Tone de electrocasnice, biciclete şi trotinete declarate la frontieră ca fiind noi, dovedite a fi deşeuri

Sute de biciclete, trotinete electrice, aparate electrocasnice şi alte bunuri, în total peste 12 tone, au fost întoarse de la frontiera română, după ce autorităţile au constatat că sunt deşeuri, deşi şoferul TIR-ului a declarat că sunt lucruri noi aduse din ţări europene.

Potrivit Gărzii de Mediu Arad, transportul a fost verificat, vineri, în Vama Nădlac II, împreună cu poliţiştii de frontieră.

Transportul de 12 tone de bunuri era compus, între altele, din 200 de biciclete, 50 de trotinete electrice, 50 de aspiratoare, 20 de frigidere, 20 de maşini de spălat, 10 televizoare, 100 de combine muzicale şi cauciucuri.

„Întreaga marfă reprezenta doar lucruri ‘nou-nouţe’ după opinia transportatorului, opinia acestuia nefiind împărtăşită de comisarii Gărzii Naţionale de Mediu – Comisariatul Judeţean Arad şi de agenţii Poliţiei de Frontieră aflaţi la PTF Nădlac 2 – Autostradă, care au interzis intrarea în ţară a automărfarului, concluzionând, în urma efectuării controlului, că întreaga marfă este deşeu”, a transmis, vineri, Garda de Mediu Arad.

Destinatarul transportului era o persoană fizică din judeţul Prahova. Autorităţile au interzis ca bunurile să intre în România. AGERPRES

Read more
Iustin Cionca: „Avem la Muzeu cele mai ample lucrări în ultimii 110 ani!”

Muzeul din Arad se transformă total! Astăzi, președintele Consiliului Județean, Iustin Cionca, a fost pe șantierul din Palatul Cultural, unde lucrările sunt avansate.

Tot interiorul se schimbă, iar muzeografii pregătesc deja expoziții noi: Aradul industrial, Aradul în comunism, Aradul revoluționar, Aradul de tranziție. De asemenea, Pinacoteca se extinde cu noi săli, iar secția de Istorie și cea de Arheologie sunt refăcute de la nivel de tencuială, parchet, pereți, tavan și exponate.

„Avem lucrări istorice la Muzeu, cele mai consistente de la inaugurarea din 1913 a Palatului Cultural! Refacem tot interiorul, toate spațiile expoziționale și creăm spații noi! Am vizitat astăzi șantierul cu vicepreședintele Bulbuc Ionel, cu directori din Consiliul Județean, Andrei Andó  și Dorina Pușcaș, și cu conducerea Muzeului, directorul Sorin Bulboacă și directorul adjunct Bogdan Blaga. La finalul anului viitor vom avea unul dintre cele mai moderne muzee din România, punând în valoare patrimoniul arădean și istoria spectaculoasă a județului nostru!”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Read more
Oprire temporară a circulaţiei tramvaielor pe tronsonul Podgoria – Piața Romană

Primăria Municipiului Arad și Compania de Transport Public Arad anunţă publicul călător că începând cu data de 15.09.2023 (ora 10:00) până la data de 17.09.2023, din cauza unor lucrări de mentenanță la rețeaua de transport, se suspendă circulația tramvaielor pe tronsonul Podgoria – Piața Romană.

Urmare a acestui fapt, vor avea loc următoarele modificări:

  • Vagoanele aferente Liniei 18 bvor circula pe relaţia: Făt Frumos – Podgoria – Billa și retur
  • Vagoanele aferente Liniei 6 vor circula pe relaţia: Gai –  Alfa – Piața Romană  și retur
  • Vagoanele aferente Liniei 16 vor circula pe relaţia: Făt Frumos – Sere și retur
  • Vagoanele aferente Liniei 3 vor circula pe relaţia: Făt Frumos – Alfa – Gara Aradul Nou și retur
  • Linia 10 va deveni linia 9 plecarea făcându-se din Făt Frumos
  • Linia 12 va deveni linia 11 plecarea făcându-se din Făt Frumos

Pe tronsonul Podgoria – Piața Romană tramvaiele vor fi înlocuite de autobuze care vor opri în vecinătatea stațiilor de tramvai.

Read more
Restricții de circulație în cartierul Grădiște

Comisia de Sistematizare a Circulației Municipiului Arad a avizat favorabil instituirea mai multor restricții de trafic în cartierul GRĂDIŞTE, pentru execuţia lucrărilor de ,,CONSTRUIRE REŢEA DE CANALIZARE ÎN COMUNA LIVADA – LOT 1 A+B”- CONDUCTA DE REFULARE.

 Astfel:

– Etapa I – Zona I, închiderea străzii Vişinului şi str. I. Slavici, în perioada 18.09.2023 – 02.10.2023;

– Etapa a II-a – Zona a II-a, închiderea străzii V. Moga (str. I. Slavici – str. Orient), în perioada 02.10.2023 – 16.10.2023;

– Etapa a III-a – Zona a III-a, restricţionarea circulaţiei rutiere pe str. Orient (V. Moga – str. Salontei), închiderea străzii (V. Moga – I. B. Deleanu) şi restricţii locale (I.B. Deleanu – str. Salontei), în perioada 16.10.2023 – 30.10.2023;

– Etapa a IV-a – Zona a IV-a, închiderea străzii Orient (str. Salontei – str. Cometei), în perioada 16.10.2023 – 30.10.2023;

– Etapa a V-a – Zona a V-a, închiderea străzii Cometei (str. Orient – str. Grădina Poştei), în perioada 02.10.2023 – 06.10.2023;

– Etapa a VI-a – Zona a VI-a şi a VII-a, închiderea străzii – (tronson I) Grădina Poştei (str. Cometei – câmp), în perioada 18.09.2023 – 02.10.2023;

– Etapa a VII-a – Zona a VII-a, restricţii locale (trup izolat) – Grădina Poştei – (Trup I), în perioada 23.10.2023 – 08.11.2023.

Comisia de Sistematizare a Circulației a avizat favorabil închiderea/restricţionarea circulației rutiere conform celor menționate mai sus, cu condiția asigurării accesului riveranilor în zonă.

 

Read more
Cod galben de vreme instabilă în județul Arad, până vineri dimineaţa

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică, ce vizează 11 judeţe din partea de vest, nord-vest şi sud-vest, până vineri dimineaţa.

Conform prognozei de specialitate în intervalul 14 septembrie, ora 13:00 – 15 septembrie, ora 10:00, în Maramureş, Crişana, Banat, local în Transilvania şi în zonele montane aferente, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată. Aceasta se va manifesta prin averse şi cu caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (cu rafale de 50 – 60 km/h), izolat vijelii şi grindină.

În intervale scurte de timp, dar mai ales prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 20 – 25 l/mp şi, pe alocuri, îndeosebi în nord-vestul teritoriului, de peste 40 – 50 l/mp.

Judeţele vizate de atenţionarea Cod galben sunt: Alba, Arad, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Caraş-Severin, Hunedoara, Maramureş, Sălaj, Satu Mare şi Timiş.

Meteorologii precizează că fenomene de instabilitate atmosferică se vor semnala, pe arii restrânse, joi (14 septembrie), şi în centrul, nord-estul ţării şi în restul zonei montane. Vineri (15 septembrie) vor fi manifestări similare îndeosebi în sud, centru şi est.

Read more
Laborator de robotică nou pentru echipa Delta Force a Liceului Național de Informatică

Începând de astăzi, echipa de robotică a Liceului Național de Informatică are un laborator nou-nouț în care va putea să construiască noi roboți. Un fost punct termic dezafectat a fost amenajat de către primăria municipiului Arad și transformat în laborator de informatică pentru echipă. „Ne vom desfășura activitatea într-o sală nouă, modernă, renovată de către Primăria municipiului Arad, la inițiativa domnului primar Călin Bibarț!

Vom folosi acest laborator pentru a dezvolta robotul cu care vom concura anul acesta în competiția First Robotics Competition.

Sezonul trecut, am câștigat în acest concurs, desfășurat la Istanbul, în Turcia, titlul de căpitan al alianței finaliste. Avem nevoie de această sală, care îndeplinește criteriile impuse de regulament. Suntem prima echipă din România care are curajul de a concura cu roboți de dimensiuni mari, și avem nevoie de un spațiu cu o suprafață generoasă pentru a proiecta, construi și testa acest robot!’, spun membrii echipei. Directorul liceului, prof. Lilla Pellegrini, s-a declarat foarte mulțumită de faptul că echipa campioană mondială a primit un spațiu potrivit pentru desfășurarea activității.

„În acest spațiu va fi construit și programat robotul cu care echipa va participa la competițiile internaționale. Înseamnă teribil de mult, pentru că ne-am  chinuit mai bine de un an pentru a găsi această locație. Am căutat un spațiu adecvat prima dată în școală, apoi am extins căutările și iată că astăzi, cu sprijinul primăriei, am primit această sală frumos amenajată. Elevii vor avea ocazia să lucreze, să facă exact ceea ce știu ei mai bine, să construiască roboți și să fie campioni”, a spus doamna director Pellegrini.

Primarul Aradului  Călin Bibarț, a subliniat faptul că a reamenajat acest spațiu pentru a le oferi elevilor condiții optime pentru activitatea de robotică. „Astăzi, simbolic, le-am dat cheile. Clădirea practic va trece de la primărie la Liceul Național de Informatică, spre folosința lor. Sunt campionii mondiali,  sunt reprezentanții României la Olimpiada de robotică de la Singapore și cred că merită să aibă un laborator în care să își poată desfășura activitatea,  iar creativitatea lor să fie exuberantă aici”, a declarat Călin Bibarț, primarul Aradului.

Read more