Intrare liberă la Progresul Pecica – FC Bihor!
SportSport LocalUltimele stiri 17 octombrie 2023 0
Jucătorii Progresului Pecica nu au avut timp să își lingă rănile după înfrângerea de la Timișoara cu Poli. Sâmbătă, la Pecica, vine liderul la zi al clasamentului, FC Bihor, o altă echipă de tradiție din fotbalul românesc ce are obiectiv declarat promovarea în liga secundă.
Pecicanii au căzut pe locul cinci și au mare nevoie de cele trei puncte puse în joc pentru a se menține în lupta pentru play-off. Se anunță o partidă grea pentru elevii lui Dan Stupar și Bogdan Bozian, mai ales că din tabăra gazdelor vor lipsi patru piese importante: Wild este suspendat, Aldan este în continuare accidentat, Bozian incert, în timp ce lui Nasiru i-a recidivat accidentarea veche chiar în meciul cu Poli.
Disputa dintre Progresul Pecica și FC Bihor va începe la ora 15, iar intrarea va fi liberă.
Colegii de la Radio Zestrea/Pecica TV vor transmite meciul în direct pe youtube și posibil și pe facebook.
Read moreOferta culturală propusă de Filarmonica Arad pentru această săptămână
CulturaUltimele stiri 17 octombrie 2023 0
Concertul simfonic de joi, 19 octombrie ora 19:00 îl va avea la pupitru pe Vlad Conta, dirijor al Operei Naționale București, originar din Arad. Acesta va fi însoțit de Rafael Butaru, concert-maestru atât al Filarmonicii “George Enescu” din București cât și al Operei Naționale București.
Tematica principală a concertului este muzica de inspirație iberică: Capriciul spaniol, op. 34, adaptat temperamental la influențele slave și orientale în care Nikolai Rîmski Korsakov și-a desăvârșit creația; intonațiile populare andaluze, materializate în spectaculoasa partitură a lui Manuel de Falla, „Amorul vrăjitor”, și faimoasele extrase ale operei Carmen de Georges Bizet, desprinse selectiv din cele două suite pentru orchestră, semnate de Ernest Guiraud. Pe lângă acestea, violonistul Rafael va interpreta Concertul în mi minor pentru vioară și orchestră, op.36 de Felix Mendelssohn Bartholdy, o partitură ce depăşeşte convenţionalul secolului al XIX-lea şi care se înscrie în linia ópusurilor celebre, dedicate viorii de Ludwig van Beethoven, Max Bruch, Piotr Ilici Ceaikovski sau Johannes Brahms.
Biletele se găsesc pe: https://www.bilete.ro/concert-simfonic-vlad-conta/concert-simfonic-vlad-conta-19-oct-2023/
Vineri, 20 decembrie ora 19:00, Sala Palatului va găzdui Turneul Național Violoncellissimo – Clasic la puterea a treia 2023, în Banat și Transilvania
Violoncellissimo, unul dintre cele mai cunoscute ansambluri camerale din ultimii 20 de ani, condus de violoncelistul Marin Cazacu, Directorul General al Filarmonicii „George Enescu” din București, va urca pe scena Filarmonicii Arad. Biletele pentru concert se găsesc pe: https://www.bilete.ro/turneul-national-clasic-la-puterea-a-treia-violoncellissimo-arad/turneul-national-clasic-la-puterea-a-treia-violoncellissimo-20-oct-2023/ sau la casieria Filarmonicii, luni, marți și joi între 9 și 13, miercuri între 12 și 16, și în zi de concert între 17 și 18:45.
În program se vor regăsi compoziții de Händel, Albinoni, Prokofiev, Piazzola, Offenbach, Sostakovici, melodii precum The Final Countdown sau Bohemian Rhapsody, dar și reinterpretări ale compozițiilor lui Beethoven și Mozart.
Violoncellissimo este ansamblul alcătuit din cei mai buni tineri violonceliști din țară, unul dintre cele mai cunoscute ansambluri camerale românești din ultimii 20 de ani și s-a format la inițiativa renumitului violoncelist Marin Cazacu, care, alături de actuali și foști studenți ai săi, a deschis, astfel, un nou drum în promovarea muzicii și tinerilor talentați din România. Unul dintre violonceliștii care vor concerta vineri va fi și arădeanul Radu Sinaci.
Violoncelistul Marin Cazacu este directorul general al Filarmonicii „George Enescu”, profesor la Universitatea Națională de Muzică din București, iar în 1998 a fondat cvartetul Cellissimo, prezent pe scenele portugheze în 2013, la CCB (Lisabona) și Casa da Música (Porto). Maestrul Marin Cazacu a cântat alături de Ghennadi Rojdestvenski, Sergiu Comissiona, Horia Andreescu, Antoni Ros Marba, Vladimir Orlov, Radu Aldulescu, Jeremy Menuhin și alții. De asemenea, a avut multiple apariții la festivaluri internaționale precum cele de la Berlin, Hong- Kong, Macao, München, Milano, Osaka, Seoul, Tokio.
Detalii pe: www.violoncellissimo.ro
Read moreMihai Fifor : Cât ne costă fanteziile megalomane ale lui Cionca?
PoliticaUltimele stiri 13 octombrie 2023 0
35.000 de lei / 125.000 de euro din banii arădenilor pentru obsesiile megalomane ale lui Cionca…De data asta, o poartă către nicaieri…sau, când Cionca se crede Brâncuși
Trebuie să recunosc faptul că până acum am trăit într-o mare eroare. La fel ca mulți arădeni, nutream convingerea că Faraonul Aradului ar fi Gheorghe Falcă, neobosit semnatar de maculatură și pierzător de vreme pe la Bruxelles.
Dar, ce să vezi: se dovedește că, de fapt, veritabilul Faraon al județului este nimeni altul decât Marinel Cionca, cel intrat în istoria recentă a Aradului drept cel mai slab președinte al CJA din ultimii 31 de ani.
Pentru a ne dovedi calități de ctitor, Marinel al nostru o ia definitiv pe câmpii, pe banii arădenilor, că doar nu pe ai lui, și pune de o construcție faraonică, de-a dreptul.
Pentru că ce le mai lipsea arădenilor, după jaful fără rușine din pandemie, milioanele date înapoi pentru proiecte din sănătate prost implementate, bani grei aruncați pentru lucrări proaste de drumuri și o liotă de lingători de clanțe PNL, angajați tot pe bani (publici) grei la CJA?
Nimic altceva decât o poartă monumentală spre…nimic. Singura explicație plauzibilă pentru acest kitsch ar fi credința de neclintit a lui Marinel in magia sărutului sub poartă, până o intra în absolut. El si ai lui tovarași de „artă”…
Prin urmare, consilierii județeni vor fi chemați să voteze proiectul privind aprobarea indicatorilor tehnico economici, faza Studiu de Fezabilitate (S.F.) pentru obiectivul de investiții „Construire Poartă Monumentală la Parcul Dendrologic și de Sculptură Căsoaia, Comuna Târnova, Județul Arad”.
E drept, nu e chiar o piramidă dar e pe acolo: deși, de regulă, o poartă asigură accesul într-o incintă îngrădită și bine delimitată, „Poarta lu’ Cionca” va permite intrarea sau ieșirea, după caz, spre… nicăieri.
Asta pentru că parcul cu pricina este loc deschis, neîngrădit.
Read moreAproape 10.000 de autovehicule au fost achiziţionate prin ‘Rabla Plus’, anul acesta
EconomieUltimele stiri 10 octombrie 2023 0
Aproape 10.000 de autoturisme au fost achiziţionate în acest an, în România, prin Programul „Rabla Plus”, iar circa 27.000 de autoturisme noi prin „Rabla Clasic”, a declarat, marţi, la deschiderea Salonului Auto Bucureşti (SAB) & Accesorii, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fachet.
„Dincolo de bugetul-record pe care la ‘Rabla Plus’ l-a avut în acest an, respectiv 780 de milioane de lei, vă anunţ că, la anul, ne propunem să fim şi mai ambiţioşi. Cu alte cuvinte, aşa cum a existat o tendinţă în fiecare an, ne propunem să mutăm bani de la ‘Rabla Clasic’ la ‘Rabla Plus’ pentru a finanţa din ce în ce mai multe autoturisme non-poluante. Anul acesta avem 780 de milioane de lei la autoturismele electrice. Avem până acum aproape 10.000 de autoturisme înscrise la ‘Rabla Plus’. De asemenea, la ‘Rabla Clasic’, avem 560 de milioane de lei şi aproape 27.000 de noi autoturisme înmatriculate. Aşadar, o să avem în continuare bugete generoase de la Administraţia Fondului pentru Mediu. Mai rămâne ca şi apetitul cumpărătorilor de autoturisme noi să rămână la fel de ridicat şi să ţină pasul”, a punctat demnitarul.
Fechet a apreciat faptul că este „extrem de plăcut să poţi să-ţi faci ‘plinul’ acasă, din propriile panouri fotovoltaice”.
„Un lucru este cert: pe lângă costuri mai mici de întreţinere, marele avantaj al unui autoturism electric se referă şi la posibilitatea de a-ţi produce singur acasă carburant, dacă eşti beneficiar de energie verde, de panouri fotovoltaice. Mi se pare că e un lucru nu doar mai ieftin, ci şi extrem de plăcut să poţi să-ţi faci ‘plinul’ acasă din propriile panouri. Aşadar, discutând şi trecând de la această tendinţă europeană şi de la această tendinţă românească la autoturisme cu impact de mediu mai scăzut, nu pot să nu mă refer aici la calitatea aerului, fie că discutăm despre municipiul Bucureşti, fie că discutăm despre calitatea aerului în marile aglomerări urbane. Fără îndoială că, în calitate de ministru al Mediului, Apelor şi Pădurilor, este un subiect care mă interesează în fiecare zi, pentru că nu înseamnă doar poluare mai puţină, înseamnă, până la urmă, un mediu mai sănătos pentru toate categoriile de vârstă, dar mai ales pentru cele vulnerabile, pentru copii şi pentru bătrâni, persoanele cel mai des afectate de poluarea aerului”, a menţionat şeful de la Mediu.
Potrivit oficialului, SAB & Accesorii 2023 arată care sunt tendinţele pieţei auto, în contextul în care ambiţiile României şi ale Uniunii Europene sunt de decarbonizare a sectorului transporturi.
„Salonul Auto Bucureşti rămâne, fără îndoială, cel mai important eveniment al anului. Avem privilegiul de a vedea aici care sunt noutăţile din domeniul auto şi cred că, dincolo de tehnologiile care apar în fiecare an, de designul nou cu care ne-am obişnuit, interacţionăm anual cu cele mai noi tehnologii în siguranţa auto. Ştim cu toţii ambiţiile Uniunii Europene, ştim cu toţii ambiţiile României în sectorul de decarbonizare a transportului. În fiecare an, acest târg ne arată care sunt tendinţele pieţei auto. Şi în acest an, spaţiul dedicat maşinilor hibride, dedicat maşinilor electrice, spaţiul dedicat maşinilor mai prietenoase cu mediul este din ce în ce mai mare, raportat la celelalte suprafeţe ale târgului. Asta înseamnă că interesul românilor pentru acest tip de autoturisme este unul ridicat şi mă bucur că şi marii jucători ai industriei auto s-au adaptat rapid la acest interes, nu doar al românilor, ci al tuturor cumpărătorilor de autoturisme noi. Este un semnal şi pentru România că suntem din ce în ce mai dornici de achiziţia acestor autoturisme prietenoase cu mediul şi încerc să îndrăznesc să sper că pentru acest apetit crescând al românilor este responsabil şi Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor”, a spus Mircea Fachet.
Ediţia cu numărul 20 a SAB & Accesorii a debutat, marţi, la Centrul Expoziţional Romexpo, iar timp de şase zile (10-15 octombrie) în Pavilionul B2 şi în zona exterioară adiacentă Romexpo vor fi expuse premiere auto, modele concept şi o parte dintre noutăţile sezonului 2023 – 2024.
La eveniment vor fi prezente branduri, precum Alfa Romeo, BMW, Fiat, Ford, Hyundai, Honda, Isuzu, INEOS Grenadier, Jeep, Kia, Lexus, Maserati, Mazda, Mercedes Benz, MINI, Mitsubishi, Rolls Royce, Ssang Yong, Subaru, Suzuki, Toyota şi Volvo.
De asemenea, la SAB, va fi prezentă compania SUV Cars, importatoare a mărcilor DFSK, SERES, BAIC, Forthing, JAC, XEV şi SWM. În plus, Cenntro va prezenta mărcile: Logistar 260, Logistar 200, Logistar 100, Avantier şi Teemak. Nu în ultimul rând, compania Auto Big, va fi prezentă cu următoarele mărci: Audi, Tesla, BMW X7, Land Cruiser.
Grupul Automobile Bavaria este prezent la SAB & Accesorii 2023 cu divizia de maşini rulate – Bavaria Used – şi va expune atât modele BMW, cât şi MINI.
La Salonul Auto de la Bucureşti vor fi expuse şi peste 600 de branduri din domeniul echipamentelor, spălătoriilor self service, pieselor şi accesoriilor, fiind reprezentate pe o suprafaţă interioară şi exterioară de peste 7.000 de metri pătraţi.
Preţul unui bilet de intrare la evenimentul auto este de 60 de lei, iar accesul copiilor sub 7 ani şi al persoanelor cu dizabilităţi (pe baza unui document doveditor) este gratuit.
Programul de vizitare al SAB & Accesorii 2023 este următorul: pe 10 octombrie, între orele 12:00 – 19:00; în perioada 11- 14 octombrie, între 10:00 şi 19:00; pe 15 octombrie, în intervalul orar 10:00 – 18:00. AGERPRES
Read moreSelecție pentru fete la clubul arădean de unde au plecat spre baschetul mare Ciupe, Brosovszky sau Mandache!
SportSport LocalUltimele stiri 10 octombrie 2023 0
Clubul Sportiv Școlar Gloria Arad, de unde au plecat în baschetul feminin românesc și european jucătoare de mare valoare, cu multe titluri și selecții în loturile naționale, precum Monica Brosovszky, Diana Ciupe, Ana Buruzs, Melinda Metzger, Bianca (Drăguș) Urban, Cristina (Matei) Tămaș, Andra Mandache și multe altele, organizează selecție gratuită pentru secția de baschet, la Sala Decebal, B-dul General Dragalina, nr. 5: fete născute 2014, 2015 și 2016 – prof. Cristina Tămaș, tel. 0722 794 82; fete născute 2009, 2010 și 2011 – prof. Cristian Bondor, tel. 0749 457 221.
Read more









