News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Accident rutier cu o victimă la Bocsig, șoferul nu a fost identificat!

Aseară, în jurul orei 22,30, un bărbat de 53 de ani, din Bocsig, aflat în traversarea D.N. 79/A, a fost accidentat mortal de un autoturism care se deplasa dinspre Sebiș spre Ineu.

După impact, autoturismul și-a continuat deplasarea.

Se continuă cercetările pentru identificarea conducătorului autoturismului și stabilirea împrejurărilor producerii accidentului, într-un dosar penal pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea organelor de poliție.

Read more
Marcel Pavel, Vlad Miriță și Iordache Basalic cântă la Lipova Symphonic City

Cea de-a treia ediție a evenimentului Lipova Symphonic City va avea loc vineri, 27 august, de la ora 21.00, la Basilica Maria Radna.

Lipova Symphonic City este un concept de spectacol muzical în aer liber, cu program de muzică simfonică, de operă, pop-opera, balet și muzică de film, care se desfășoară într-un spațiu neconvențional și totodată spiritual, recunoscut în vestul țării, Basilica Maria Radna. Organizat și susținut de către Consiliul Județean Arad și Centrul Cultural Județean Arad, acest concert de anvergură are scopul de a promova muzica cultă în diversitatea și complexitatea ei și totodată, de a prezenta un spectacol muzical atractiv și în același timp educativ pentru publicul larg.
Aflat la a 3-a ediție, concertul-eveniment Lipova Symphonic City aduce pe scena din fața Basilicii invitați speciali, consacrați în muzica de operă, pop-opera și muzica usoară. Aceștia sunt tenorul Vlad Miriță și baritonul Iordache Basalic, împreună cu solistul central al acestei ediții Marcel Pavel, care ne vor încânta cu piese dintr-un repertoriu divers, precum Frumoasa mea, Copacul, Funiculi funicula sau You raise me up. De asemenea, ne vom bucura de prezența a doi artiști soliști arădeni, soprana Diana Birta și baritonul David Buzgău, care vor deschide ediția din acest an cu arii și duete celebre dintre care vom asculta Habanera și Toreador din opera Carmen de Georges Bizet, duetul Lippen Schweigen din opereta Văduva Veselă de Franz Lehar, mult așteptata Ave Maria din opera Otello de Giuseppe Verdi și multe altele de acest gen.
Suportul muzical-instrumental va fi susținut de către Orchestra Filarmonicii Arad și artiști instrumentiști colaboratori, dirijor și director artistic Dan Crișan.

Lipova Symphonic City este un eveniment adresat tuturor iubitorilor de muzică, având ca scop descoperirea și apropierea de valorile artei muzicale prin genul vocal-simfonic.

Intrarea liberă

Read more
Locomotiva unui tren de pasageri a luat foc, între Arad și Timișoara

Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA informează că traficul feroviar este oprit temporar, pe raza Sucursalei Regionale CF Timișoara, între stațiile CF Șag și Vinga, (linie simplă electrificată), unde în cursul acestei dimineți, la locomotiva trenului R 2602 s-a produs un incendiu.

La fața locului s-au deplasat pompierii care au acționat pentru stingerea incendiului și o drezină pantograf, care va face verificări la linia de contact.

Șase trenuri de călători staționează în gările adiacente, așteptând redeschiderea circulației, urmând să ajungă la destinație cu întârziere.

În trenul care a luat foc se aflau aproximativ 30 de călători. Nimeni nu a fost rănit.

Read more
Flagrant pentru contrabandă de țigări

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Econimice împreună cu cei ai Biroului de Ordine Publică au prins în flagrant delict, ieri 19 august a.c., în Piața Mihai Viteazul din municipiul Arad, o femeie de 41 de ani, din Arad, în timp ce îi preda unui bărbat de 42 de ani, din Arad, 30 de pachete de țigarete susceptibile a proveni din contrabandă. 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că, într-un stand de vânzare cu loc de depozitare se află mai și alte țigări de contrabandă, în urma deschiderii acestuia fiind găsite 2.600 de țigarete (130 de pachete) netimbrate sau timbrate necorespunzător.

Țigările, un telefon mobil și aproximativ 1.803 lei au fost ridicate și indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor.

Cei doi, bărbatul și femeia în cauză fiind reținuți pentru 24 de ore urmând ca în cursul zilei de astăzi să fie prezentați magistraților Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad cu propunerea luării unei măsuri preventive.

 

Read more
Concertul din fața Primăriei impune noi restricții de circulație

În perioada 21.08.2021 ora 7:00 – 22.08.2021 ora 24:00,  circulația rutieră va fi restricționată pe banda 1 a Bulevardului Revoluției, sensul de mers Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” – Podgoria, tronsonul cuprins  între str. A.D. Xenopol și str. Romul Veliciu.

Restricțiile se impun în vederea organizării și desfășurării în condiții de siguranță a concertului de muzică ușoară de pe platoul din fața Palatului Administrativ cu ocazia Zilelor Orașului.  Începând cu ora 19:00 vor urca pe scenă: Trupa Fantasia, Pacifica, Q Band, Mandinga, Alina Eremia și The Motans.

Read more
Un adolescent din Afganistan a încercat să treacă granița, prin Curtici, ascuns într-un geamantan

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Curtici au descoperit, într-un tren internaţional care avea ca destinaţie Austria, un cetățean afgan, în vârstă de 15 ani, ascuns în geamantanul care aparţinea unui pasager, cetăţean român.
Astăzi dimineață, în jurul orei 02:20, la Punctul de Trecere a Frontierei Curtici, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de frontieră, călătorind ca pasager în trenul IR 346 – 1, o femeie, cetățean român, în vârstă de 24 de ani.
La controlul de frontieră, persoana în cauză a prezentat semne vizibile de agitație, motiv pentru care s-a procedat la controlul amănunțit al bagajelor.
În urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au descoperit un adolescent ascuns într-un geamantan care îi aparţinea femeii.
În cadrul verificărilor preliminare, colegii noștri au stabilit că persoana în cauză este cetățean afgan, în vârstă de 15 ani. Femeia a declarat că este prietena fratelui minorului şi că intenţiona să-l ducă pe acesta la ruda sa, aflată în Germania.
Minorul a fost preluat de către reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului a județului Arad.
În cauză, polițiștii de frontieră fac cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat și complicitate la tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Read more
Traficul rutier se închide pe tronsonul Teatrul Clasic „Ioan Slavici“ – Palatul Administrativ

Traficul rutier pe tronsonul Teatrul Clasic „Ioan Slavici“ – Palatul Administrativ (sensul de mers spre Podgoria) se va închide în perioada 18 august 2021, ora 13.00 – 23 august 2021, ora 17.00, pentru evenimentul Boulevard Food&Fun, organizat cu ocazia Zilelor Aradului.

Organizatorii fac un apel către proprietarii de autoturisme să faciliteze eliberarea parcărilor din această zonă pentru ca agenții economici participanți la acest eveniment să poată să-și amenajeze, în timp util, zonele de servire.

Boulevard Food&Fun va începe vineri, 20 august 2021, de la ora 10.00 și se va închide duminică, 22 august, la ora 0.00.

Read more
Familia Regală anunţă decesul arhiducesei Maria Magdalena a Austriei, fiica principesei Ileana

Familia Regală anunţă decesul arhiducesei Maria Magdalena a Austriei, fiica principesei Ileana şi afirmă că aceasta reprezintă „o grea pierdere pentru întreaga Familie”.

„Familia Regală a aflat cu mare tristeţe vestea trecerii la cele veşnice a Alteţei Sale Imperiale şi Regale Arhiducesa Maria Magdalena a Austriei. (…) Decesul Arhiducesei Maria Magdalena este o grea pierdere pentru Majestatea Sa şi pentru întreaga Familie. Astăzi, Custodele Coroanei şi Principele Radu au transmis condoleanţe Baronului Johannes von Holzhausen, fiul cel mare al arhiducesei, şi întregii familii von Holzhausen. Dumnezeul să o odihnească în pace!”, se arată într-o postare pe pagina de Facebook Familia Regală a României.

Potrivit Casei Regale, fiică a Principesei Ileana a României şi a Arhiducelui Anton al Austriei, Maria Magdalena s-a născut la 2 octombrie 1939, la Castelul Sonnberg din Austria. Alături de fraţii ei Ştefan şi Dominic, şi de surorile ei Maria Ileana, Alexandra şi Elisabeta, a copilărit în ţară, la Bran şi la Bucureşti.

A trăit o parte din anii adolescenţei în Statele Unite ale Americii şi apoi s-a stabilit pentru totdeauna în Austria, la Salzburg, unde a închis ochii. A fost căsătorită cu Baronul Hanns von Holzhausen şi împreună au avut trei copii, Baronul Johannes, Baronul Georg şi Baroana Alexandra von Holzhausen.

Arhiducesa Maria Magdalena a fost foarte legată de România şi a petrecut multe clipe alături de Familia Regală, la Bucureşti şi Sinaia, la Săvârşin şi Balcic. În ultimii 13 ani, arhiducesa a călătorit împreună cu soţul ei, alături de Custodele Coroanei şi de Principele Radu, în Trenul Regal şi a vizitat multe oraşe din ţară, precum Cluj, Sibiu, Oradea, Arad, Alba Iulia, Braşov şi Făgăraş.

În anul 2008, Arhiducesa Maria Magdalena şi Baronul Hanns von Holzhausen au venit împreună cu un număr de personalităţi austriece la Bucureşti şi au fost oaspeţii Custodelui Coroanei şi ai Principelui Radu la Palatul Elisabeta. Din acel moment, cele două familii au fost nedespărţite. În anul 2012, Maria Magdalena a venit împreună cu sora ei mai mică, Arhiducesa Elisabeta, la Bucureşti, unde au fost din nou musafirii Custodelui Coroanei şi ai Principelui Radu. Arhiducesa a luat parte la aducerea Inimii Reginei Maria la Castelul Pelişor, în anul 2015, a participat la ziua de 10 Mai la Castelul Peleş, în 2016, cu ocazia aniversării a 150 de ani ai Dinastiei Naţionale. Arhiducesa şi Baronul Hanns von Holzhausen au participat la funeraliile Reginei Ana, în august 2016 şi, deşi starea sa de sănătate se deteriorase considerabil, arhiducesa a fost prezentă la funeraliile Regelui Mihai, în decembrie 2017.

De-a lungul ultimului deceniu, Custodele Coroanei şi Principele Radu au avut adesea călătorii private cu arhiducesa şi soţul ei, fie în România, fie în Austria şi au stat alături la mai multe aniversări ale căsătoriei Majestăţii Sale cu Principele Radu la Alba Iulia, la Salzburg şi la Istanbul. Regele Mihai a decorat-o pe Arhiducesa Maria Magdalena cu Crucea Casei Regale a României, la 10 Mai 2016. AGERPRES

Read more
Acțiuni de verificare a legalității transportului de marfă efectuate de polițiștii arădeni

În ziua de 17 august a.c., în intervalul orar 08:00-22:00, poliţiştii arădeni împreună cu reprezentanți ai Consiliului Județean Arad au desfăşurat acţiuni de verificare a legalității transportului public de marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone, atât în mediul urban cât și în mediul rural, în zonele cu risc accidentogen ridicat.

Astfel, în urma activităţilor desfăşurate, au fost verificate 311 autovehicule, fiind aplicate 123 sancțiuni contravenționale în valoare totală de de 84.690 de lei, dintre care 110 sancțiuni în baza O.U.G 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, 5 sancțiuni în baza O.G. 37/2007 privind stabilirea cadrului de aplicare a regulilor privind perioadele de conducere, pauzele și perioadele de odihnă ale conducătorilor auto, 2 sancțiuni în baza O.G. 43/1997 privind regimul drumurilor, 4 sancțiuni în baza H.G. 69/2012 privind nerespectarea legislației operatorilor de transport, 2 sancțiuni contravenționale pentru alte nereguli constatate.

De asemenea, au fost reținute 2 permise de conducere și 10 certificate de înmatriculare, 6 autovehicule  fiind imobilizate, 2 pentru depășirea masei maxime autorizate iar 4 pentru nerespectarea timpilor de odihnă.

Read more
Verificările polițiștilor din Lipova s-au lăsat cu sancțiuni

Polițiștii Serviciului de Ordine Publică, împreună cu cei ai orașului Lipova, au desfășurat o acțiune pe raza orașului, a localităților învecinate și a D.N. 7, pentru verificarea respectării legislației rutiere, a transporturilor de material lemnos și a normelor de conviețuire socială.

Au fost aplicate 32 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 15.600 de lei, dintre care 27 pentru nerespectarea legislației rutiere, fiind reținute 4 permise de conducere și retrase 3 certificate de înmatriculare.

Polițiștii au verificat 28 de transporturi de lemne, fiind aplicată o sancțiune contravențională conform Legii 171/2010 și confiscați 5 metri cubi de material lemos. De asemenea, 4 sancțiuni au fost aplicate conform Legii 61/1991 R, pentru nerespectarea normelor de conviețuire socială.

Aceste acțiuni se desfășoară permanent, în municipiul și județul Arad.

Read more