News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Guvernul împrumută APIA pentru a putea definitiva plățile către fermieri

Guvernul a aprobat, printr-o Hotărâre, unele măsuri financiare temporare pentru stimularea gradului de absorbţie a fondurilor alocate în cadrul schemelor de plăți directe pentru agricultură, a ajutoarelor excepționale cu caracter temporar, a măsurilor de piață și intervenție în agricultură, a celor de informare și promovare pentru produsele agricole pe piața internă și în țările terțe, a măsurii de promovare a vinurilor.

Practic, prin actul normativ adoptat astăzi, se alocă temporar, până la 31 decembrie 2016,Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale suma de 1,786 milioane lei, din veniturile din privatizare. Această sumă se adaugă alocării temporare de 3,6 milioane lei, adoptată prin HG 174/2016 Ministerului Agriculturii, în același scop și prin același mecanism.  Din sumele alocate temporar din venituri din privatizare se vor deconta mai rapid plățile agricultorilor, măsură care îi va sprijini să-și asigure resursele financiare pentru desfășurarea activităților din agricultură.

După ce Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură efectuează plăţile, cheltuielile realizate se transmit Comisiei Europene prin Declaraţiile lunare, iar Comisia Europeană le rambursează Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, urmând să fie restituite Ministerului Finanţelor Publice.

Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale asigură resursele necesare efectuării plăţilor de către A.P.I.A. beneficiarilor schemelor de plăţi directe pentru agricultură, a ajutoarelor excepționale cu caracter temporar, a măsurilor de piaţă şi intervenţie în agricultură, a măsurii de informare şi promovare pentru produsele agricole pe piaţa internă şi în ţările terţe, a măsurii de promovare a vinurilor, care se finanţează din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA).

 

Read more
În acest weekend, Aradul sărbătorește berea!

Aradul sărbătorește din nou berea. Locul ales anul acesta de organizatori este unul inedit, evenimentul desfășurându-se pe Faleza Mureșului, între Pasarelă și Baza Sportivă Constructorul. Centrul Municipal de Cultură și Primăria Municipiului Arad invită, în perioada 20-22 mai, iubitorii de bere să deguste variate sortimente de bere oferite de mai mulți producători, pe care o vor putea asocia, complementa și complimenta cu produse tradiționale oferite de producători locali.

În fiecare seară, arădenii se vor putea bucura de spectacole și concerte dintr-o gamă largă de genuri muzicale (muzică ușoară, muzică de fanfară, muzică populară), pentru a satisface gusturile tuturor. Toate spectacolele și concertele vor avea loc pe o scenă amplasată pe terenurile de sport din incinta Bazei Sportive Constructorul.

Program

VINERI 20 MAI ORA 19.00

Cristi Bordas şi Laura Gaspar

Nelu Pitic Daniel Julean şi

Trupa de Serviciu

Daniel’s Band

Party Mix Band

Claudia Iuga & Q Band

 

SÂMBĂTĂ 21 MAI ORA 19.00

ReChords

Blackjack

Hungarian Pink Floyd Show –

(Tribute Pink Floyd)

Guns N’Destruction

(Tribute Guns  N’Roses)

Ace of DC

(Tribute AC/DC)

VUNK

 

DUMINICĂ 22 MAI ORA 17.00

Ansamblul Doina Mureşului

Răzvan Moț

Adriana Pestean

Monica Groza

Gabi Stoica

Irina Iovescu

Dana Ivan

Mariana Susca

Adrian Gancea

Ștefan Muntenaș

Liviu Păcurar

Valentina şi Florin Novac

Gabi Stoica

PUIU CODREANU

 

ZILNIC 12.00 – 22.00

Faleza Mureşului zona Pasarelei Pietonale

Spectacol fanfară, loc de joacă pentru copii.

Read more
FARA BULETIN IN ROMANIA. CATE PERSOANE SUNT IN ACEASTA SITUATIE

160.000 de persoane nu au acte de identitate în România, iar apelurile de proiecte lansate luni vor rezolva această problemă, a declarat, secretarul de stat în Ministerul Fondurilor Europene, Ciprian Necula, în cartierul Giulești-Sârbi.

„O statistică a MFE spune că avem 160.000 oameni fără acte în România. Imaginați-vă că e grav. Acești oameni n-au acces la niciun fel de drept. Prin programul acesta sperăm să rezolvăm problema (Ghidul pe obiectivul specific 4.1 ‘Reducerea numărului de persoane aflate în risc de sărăcie și excluziune socială din comunitățile marginalizate în care există populație aparținând minorității rome’ n.r.)”, a spus, ieri, Necula.

„Există un cerc vicios care ține captiv orice om fără acte. Dacă nu ai act de identitate nu o să ai niciodată un loc de muncă, nu o să mergi la școală și generezi o problemă pe generații întregi. Cum se obține asta? Trebuie să fie asistați să obțină acte. Copiii de exemplu dacă au trecut de vârsta de 1 an e un proces tardiv de înregistrat care costă în medie 1.000 de euro și durează un an. Pentru un om fără acte e o avere întreagă. Acești bani există în proiect. Pot fi folosiți pentru a fi asistați acești oameni să obțină certificat de naștere”, a comentat acesta.

Ministerul Fondurilor Europene (MFE) a deschis, luni, pe platforma MySMIS două apeluri de proiecte, în valoare de 350 milioane euro, care își propun reducerea sărăciei în comunitățile marginalizate.

Am lansat două ghiduri specifice care se referă la populații în situații de vulnerabilitate socială și economică. Este o abordare unică pentru România, respectiv abordări integrate în care problemele multiple ale comunității le tratezi în același timp, de sănătate, de identitate — mă refer la actele de identitate, educație, locuire, infrastructură și așa mai departe. În București avem zone marginale, zone în care oamenii sunt săraci și nu din cauza lor, ci a contextului în care se află și a ignoranței a unor administrații locale”, a mai afirmat Necula.

Sursa: evz.ro

Read more
UN AUTOTURISM FURAT DIN FRANTA A FOST GASIT LA VAMA NADLAC

Poliţiştii de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II  – Csanadpalota au depistat un autoturism Opel Corsa, în valoare de 9.000 euro, care figura ca fiind furat din Franţa.

În data de 16.05.2016, ora 15.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de intrare în ţară, cetăţeanul român Sergiu S., în vârstă de 24 de ani, cu domiciliul în Republica Moldova, conducând un autoturism marca Opel Corsa, înmatriculat în Franţa.

La control, şoferul a prezentat pentru autoturism un certificat de înmatriculare eliberat de autorităţile franceze şi o declaraţie de cesiune, semnată de un cetăţean R. Moldova în favoarea persoanei prezente la control. În urma verificărilor specifice s-a constatat că autoturismul figurează ca fiind furat, alertă introdusă de autorităţile din Franţa în data de 17.04.2016.

Faţă de cele constatate, tânărul a declarat că a fost rugat de un conaţional să aducă autoturismul din Paris în R. Moldova, neştiind că acesta este furat.

Autoturismul an de fabricaţie 2013, în valoare de aproximativ 9.000 de euro a fost indisponibilizat la sediul S.T.P.F Arad până la finalizarea cercetărilor, în cauză poliţiştii de frontieră au întocmit acte de urmărire penală pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire la furt.

 

 

Read more
ROMANIA, IN PERICOL: NATO NU ESTE PREGATITA DE RAZBOI!

Noua forţă de reacţie rapidă „vârf de lance” a NATO nu ar putea fi desfăşurată în estul Europei dacă ar exista un război cu Rusia, potrivit propriilor estimări militare ale Alianţei Nord-Atlantice, scrie Financial Times, citată de Agerpres.

Aşa-numita „Very High Readiness Joint Task Force – VJTF”, elementul central de 5.000 de militari al summitului NATO din 2014 şi al pachetului de măsuri propuse pentru contracararea agresiunii ruse, ar fi vulnerabilă în faza desfăşurării sale în Polonia sau statele baltice, au declarat pentru Financial Times doi generali cu vechime ai NATO care cunosc îndeaproape planificarea militară şi logistică.

Decizia Rusiei de a-şi spori spectaculos forţele din enclava Kaliningrad şi mijloacele militare substanţiale de la frontierele sale arată că VJTF ar risca să fie depăşită înainte de a fi gata să lupte dacă aceasta ar încerca să se desfăşoare la est de Oder, linia frontierei estice a Germaniei, a declarat unul dintre generali.

Neajunsurile forţei de reacţie rapidă sunt considerate unul dintre principalele motive pentru care Alianţa a decis să cantoneze permanent contingente mai mari de-a lungul flancului său estic.

La summitul din iulie de Varşovia, membrii Alianţei ar urma să aprobe o serie de măsuri pentru a echipa mai bine NATO pentru apărare teritorială practică, nu doar descurajare. Aceste măsuri sunt un semn al gradului de îngrijorare al NATO în privinţa unui conflict cu Rusia în Europa, notează Financial Times.

Miniştrii de externe ai NATO se vor întâlni la Bruxelles în această săptămână pentru a începe să definitiveze deciziile de pe agenda summitului.

Una dintre măsurile luate în considerare este desfăşurarea permanentă a patru batalioane, fiecare reprezentând câte o contribuţie a unui singur stat NATO, în cele trei state baltice – Estonia, Lituania şi Lituania – precum şi în Polonia. Potrivit unui diplomat polonez, măsura reprezintă „minimum absolut” care este necesar.

Deşi limitată în utilitate ca instrument de răspuns în caz de încălcare a articolului 5, care presupune un răspuns colectiv al NATO în cazul atacării unui stat membru, VJTF rămâne o componentă esenţială de apărare, susţin oficiali ai Alianţei.

„VJTF este pentru a răspunde unor situaţii de genul celor prevăzute în articolul 4 şi asta intenţionăm să facă”, a declarat generalul de brigadă polonez Krzysztof Krol, adjunct al Corpului NATO Multinaţional de Nord-Est. „Dar luăm în calcul şi aplicarea articolului 5 în planificare”, a adăugat el.

Forţa de reacţie rapidă „vârf de lance” este utilă în a preveni ca situaţii de genul celor prevăzute la articolul 4 – tactici militare înşelătoare, revolte civile sau infracţiuni la frontieră – să escaladeze într-un conflict armat, a spus gen. Krol. „Planul a fost dezvoltat pentru a reacţiona la ameninţări hibride în zona noastră de operaţiuni. Planurile noastre pot fi extinse în funcţie de situaţie”, a mai spus generalul.

Oficialii NATO cred că armata rusă intenţionează să folosească astfel de măsuri ‘hibride’ pentru a submina, manipula sau a-i incita pe opozanţi înainte de declanşarea unor ostilităţi deschise împotriva altui stat. NATO susţine că astfel de tactici au fost utilizate pe faţă în Ucraina.

Un purtător de cuvânt al Alianţei insistă că forţa de reacţie rapidă ‘vârf de lance’ este gata pentru desfăşurare în termen scurt ‘în toate situaţiile posibile’, inclusiv articolul 5. Dar, a recunoscut el, concentrarea de mijloace ale armatei ruse complică situaţia.

„Rusia are rachete antiaeriene şi antinavă, atât pe mare cât şi pe uscat, precum şi aviaţie de luptă, cantonate la Kaliningrad Oblast şi în alte părţi ale teritoriului său, care pot acoperi zone uriaşe”, a spus purtătorul de cuvânt.

„Aceste concentrări de forţe ruse reprezintă provocări de care suntem pe deplin conştienţi şi de care ţinem cont în planificare. Luăm în considerare aceste dimensiuni suplimentare pe măsură ce întărim şi modernizăm mijloacele de apărare şi descurajare, în perspectiva summitului de la Varşovia. NATO va face tot ce este necesar pentru a descuraja orice ameninţare şi a-i apăra pe toţi aliaţii”, a mai afirmat el. AGERPRES

Sursa: capital.ro

Read more
PRETUL PETROLULUI A CRESCUT LA MAXIMUL ULTIMELOR SASE LUNI

Pretul petrolului a crescut la maximul ultimelor sase luni, înainte ca Statele Unite sa faca publice datele care arata ca rezervele de petrol au scazut pentru a doua saptamâna consecutiv, scrie Bloomberg, potrivit Mediafax.

Contractele futures au crescut cu 1,2% în New York, dupa ce luni au crescut cu 3,3%. Analistii estimeaza ca rezervele SUA ar fi scazut cu 3,5 milioane de barili, prima scadere de doua saptamâni din septembrie.

Pretul petrolului a crescut cu peste 80% dupa ce atinsese minimul record al ultimilor 12 ani la începutul anului. Piata a tranzitionat spre un deficit mai rapid decât se anticipase, din cauza problemelor din Nigeria si pe fondul cresterii cererii, potrivit Goldman Sachs.

Pretul petrolului a ajuns la 48,28 dolari barilul, cel mai mare de pe 4 noiembrie.

 

Sursa: stiripesurse.ro

Read more
FESTIVALUL INTERNATIONAL DE TEATRU NOU SI-A INCHIS PORTILE, DUPA NOUA ZILE

Festivalul Internaţional de Teatru Nou s-a încheiat aseară, 15 mai, după 9 zile de teatru în care au fost prezentate douăzeci şi patru de spectacole din România şi două din străinătate: „Dancing Graffiti”, produs de Bandart, Ungaria şi „Operastracci”, aparţinând Centrului de Producţie Teatrală Koreja, Lecce, Italia.

A venit momentul să tragem concluziile celei de-a 4 ediţii atent îngrijită de criticul de teatru Claudiu Groza.

Am avut în FITN nume importante din teatrul românesc: Radu Afrim, Cosmin Ardeleanu, Pavel Bartoş, Mişu Dinvale, Nicoleta Lefter, Ilinca Manolache, Mihai Măniuţiu, Ana Mărgineanu, Vlad Massaci, Radu-Alexandru Nica, Mirela Oprişor, Şerban Pavlu, Gavriil Pinte, Theodor-Cristian Popescu, Vava Ştefănescu, Helmut Stürmer, Gábor Tompa, sau Andi Vasluianu.

Am avut şi voci noi, dar vibrante – Raisa Ané, Vlad Bârzanu, George Albert-Costea, Andi Gherghe, Ştefan Lupu, Vlad Nemeş, Alina Petrică, Bobi Pricop, Ioana Predescu, Rareş Florin Stoica, Horia Suru – care ne-au asigurat că teatrul românesc este pe drumul cel bun.

Toate spectacolele invitate au servit unor gusturi şi nevoi. Nevoia de nou; noul dramaturgic, noul regizoral, noul actoricesc. Au fost spectacole cu scenografii impresionante, creaţii originale cu linii dramaturgice care sparg graniţe teatrale. Au fost spectacole dezbatere, spectacole pedagogice.

Au fost spectacole a căror simbioză a dat naştere unor „exemplare”, exponate teatrale care-ţi rămân întipărite în minte: Aglaja, Columbinus, (D)efectul Placebo, Pisica verde. Iar producţii precum Guppi sau Family Affairs au deşteptat, poate, conştiinţe… Toate acestea pentru ca, la final de spectacol sau de festival, să putem spune că De fapt e frumos.

O sărbătoare a noului în toate formele sale, Festivalul de Teatru Nou încearcă, în fiecare an, să le dăruiască tuturor celor care intră în sălile de spectacol câteva ore de răgaz mental, de libertate a simţirii. Câteva zeci de minute în care pot să asiste la o revelare a artei teatrale contemporane.

Ne place să credem că-i frumos ce se întâmplă la Arad, la Festivalul de Teatru Nou, de 4 ediţii încoace.

FITN4 s-a încheiat. Ne vedem anul viitor. Nu înainte de a le mulţumi tuturor celor care au fost alături de noi în realizarea unei manifestări, sperăm noi, de succes.

 

Read more
GUVERNUL ALOCA 350 MILIOANE DE EURO PENTRU PROIECTE ANTI-SARACIE

Ministerul Fondurilor Europene (MFE) deschide, astăzi, două apeluri de proiecte, în valoare de 350 milioane euro, care își propun reducerea sărăciei în comunitățile marginalizate, se arată într-un comunicat de presă al instituției. Autoritățile locale și/sau organizații neguvernamentale și societăți comerciale trebuie să identifice o comunitate marginalizată și să propună un plan integrat de ameliorare, pe baza unei analize la fața locului. Bugetul maxim pe proiect poate fi de 6 milioane de euro.

„Apelurile abordează problema sărăciei în mod integrat, prin măsuri din toate domeniile cheie pentru incluziunea socială: ocupare, educație, locuire, sănătate, servicii sociale și anti-discriminare, adresate atât celor mai săraci copii, cât și familiilor lor”, menţionează instituţia.

Astfel, autoritățile locale, organizațiile neguvernamentale, partenerii sociali și societățile comerciale care doresc să aplice au la dispoziție două linii de finanțare separate, pe platforma MySMIS: Obiectivul Specific 4.1. — Dezvoltare locală integrată în comunitățile marginalizate în care există populație aparținând minorității rome și Obiectivul Specific 4.2. — Dezvoltare locală integrată în comunitățile marginalizate (indiferent de dimensiunea populației de etnie romă).
Ministerul Fondurilor Europene va evalua proiectele depuse din perspectiva analizei la fața locului și a măsurilor propuse de promotorii proiectelor, grila de punctaj “încurajând o abordare complexă, care să răspundă mai multor nevoi ale oamenilor din comunitățile sărace”.

 

Sursa: evz.ro

Read more
IN CASA UNEI FEMEI DIN MADERAT S-AU GASIT PESTE 8000 DE TIGARI NETIMBRATE

Peste 8000 de de țigări netimbrate au fost depistate de către polițiștii de la Poliția orașului Pâncota, la domiciliul unei femei.

La sfârșitul săptămânii trecute, polițiștii au depistat la domiciliul unei femei de 51 de ani din satul Măderat, 8080 fire țigarete netimbrate, pe care aceasta le deținea ilegal.

Pe numele femeii, au fost întocmite acte premergătoare sub aspectul comiterii infracţiunii de deținerea, transportul, desfacerea și vânzarea bunurilor sau a

mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscând că acestea provin din contrabandă sau sunt destinate săvârșirii acesteia.

Întreaga cantitate de țigări a fost ridicată în vederea confiscării, cercetările fiind continuate pentru stabilirea întregii activități infracționale a femeii.

 

Read more
GEORGE COPOS, URMARIT PENAL PENTRU PLAGIAT

Omul de afaceri George Copos a fost pus sub urmărire penală de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria sectorului 1 pentru că ar fi plagiat o lucrare în timpul detenției.

Copos a fost pus sub acuzare pentru săvârșirea infracțiunilor de fals în declarații, participație improprie la abuz în serviciu și infracțiuni la legea dreptului de autor, dosarul fiind deschis ca urmare a unei plângeri depuse de Administrația Națională a Penitenciarelor.

George Copos a fost audiat săptămâna trecută de procurori, iar fostul căpitan al echipei naționale de fotbal Gheorghe Popescu a fost chemat luni la Parchet pentru a fi audiat în calitate de martor.

Gheorghe Popescu și George Copos au stat în aceeași celulă de la Penitenciarul Rahova, ei fiind condamnați în dosarul transferurilor din fotbal.

În timpul detenției, George Copos a publicat patru cărți la Editura Niculescu — „Alianțe matrimoniale în politica principilor români din Țara Românească și Moldova în secolele XIV-XVI”, „Tășnadul medieval”, „Franciza vs management în industria hotelieră” și „Turismul — vector de interculturalitate”—, precum și o carte la Editura Meteor Press — „Turismul european durabil și provocările lui”. Tirajul acestor cărți a fost cumpărat integral de George Copos, oamenii săi apropiați ridicând volumele imediat după tipărire.

După ce a fost eliberat condiționat din penitenciar, în aprilie 2015, George Copos a fost acuzat de plagiat.

Jurnalistul Cătălin Parfene a dezvăluit că tema lucrării sale de masterat — „Politica matrimonială a domnilor din Țara Românească și Moldova în secolele XIV-XVI”, realizată în 2005, este similară cu tema cărții scrise de Copos — „Alianțe matrimoniale în politica principilor români din Țara Românească și Moldova în secolele XIV-XVI”. Mai mult, cartea scrisă de Copos are o prefață semnată de profesorul Stelian Brezeanu, cel care a coordonat și lucrarea de masterat a lui Cătălin Parfene.

„În fapt, din probele administrate până la acest moment, suspectul Copos Gheorghe, aflat în executarea unei pedepse privative de libertate de 4 ani închisoare, a elaborat lucrarea științifică — „Alianțe matrimoniale în politica principilor români din Țara Românească și Moldova (secolele XIV-XVI)”, București, Editura Niculescu, 2014, 119 pagini, pentru care a obținut acordarea a 30 de zile câștig, zile de care comisia de liberare condiționată întrunită la Penitenciarul București-Jilava a ținut cont cu ocazia analizării îndeplinirii criteriilor prevăzute de lege pentru aplicarea acestei instituții. La data de 29.09.2014, odată cu publicarea respectivei lucrări, suspectul și-a însușit fără drept, în parte, opera unui alt autor și a prezentat-o conducerii Penitenciarului București-Rahova ca o creație intelectuală proprie. De asemenea, la data de 10.09.2014, a semnat un angajament prin care a declarat în mod necorespunzător adevărului că în demersurile întocmirii lucrării științifice se obligă să respecte normele de bună conduită în cercetare științifică și inovare care interzic plagiatul”, se arată într-un comunicat remis luni de Parchetul Sector 1.

 

Sursa: agerpres.ro

Read more