EVZ a calculat cât de mari sunt costurile unui card cu comisioane medii, folosit așa încât să se evite cât mai mult costurile băncii. Chiar și în acest caz, se cheltuiesc câteva sute de lei pe an
Un proiect de ordonanţă de Guvern, elaborat de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului, va obliga băncile să elimine comisioanele pe care le practică acum pentru conturi de bază. Ar putea dispărea, astfel, comisioanele de administrare ale conturilor curente, cele de retragere de numerar de la casieria băncii, cele de retragere bani de la bancomate, tranzacţii pe care cele mai multe bănci le taxează încă. Potrivit calculelor noastre, costurile unui card pot ajunge la câteva sute de lei pe an.
Cât se plătește în contul unui card cu costuri medii
Să luăm cazul unui român cu venit de 2.000 de lei lunar, posesor de card, care scoate de la bancomat doar atâția bani de cât are nevoie, adică pentru întreținere, plata abonamentului de transport și, eventual, pentru cumpărături de la buticul din colț, care încă nu are cititor de card. Foarte rar, retrage bani de la bancomatul altei bănci, operațiune destul de scumpă. Este vorba de un card cu costuri medii, raportat la comisioanele practicate de bănci.
Sursa: evz.ro
Read more„Leul a inchis vineri cu o depreciere de 0,2%, aproape de nivelul 4,5140 lei pentru un euro, într-o zi cu lichiditate bună. Interesul de cumpărare pentru euro/ron s-a păstrat în tranzacțiile de seara (din afara orelor obișnuite), când perechea s-a îndreptat spre 4,5200”, scriu analiștii ING Bank în raportul lor zilnic.
La ora 12, un leu se trazacționa pe piața interbancară la un nivel de 4,6180 lei/euro. Aceștia pun scăderea leului pe seama revenirii „îngrijorărilor privind o creștere a dobânzii Fed chiar și în iunie, alaturi de incertitudinile interne dinaintea alegerilor locale”.
Potrivit acestora, perechea ar putea continua să urce, astăzi, peste 4,5200.
Evenimentele care vor marca în această săptămâna evoluția de pe piața monetară sunt „întâlnirea miniștrilor de finanțe ai zonei euro, care vor încerca, măcar temporar, să scoata Grecia din zona de pericol. Participanții la piață vor urmări cu atenție și discursul președintelui Fed Janet Yellen de vineri cu privire la indicii pentru perspectiva ratelor. Acestea fiind zise, posibilitatea ca Fed să întărească politica monetară în curând ar trebui să pună, în continuare, presiuni pe activele mai riscante cum este leul”, scriu analiștii finaciari.
Specialiștii ING Bank consideră că leul s-ar putea deprecia până la 4,53 lei/euro.
Sursa: evz.ro
Read moreEUROSTAT: EXCEDENTUL DE CONT CURENT AL UNIUNII EUROPENE A AJUNS LA 17,6 MILIARDE DE EURO, IN MARTIE
EconomieUltimele stiri 20 mai 2016 0
Excedentul de cont curent al celor 28 de state membre ale Uniunii Europene a ajuns în martie la 17,6 miliarde de euro, comparativ cu un plus de 7,7 miliarde de euro înregistrat în perioada similară din 2015, potrivit datelor publicate vineri de Oficiul de Statistică al UE (Eurostat).
România a înregistrat în martie un deficit de cont curent de 0,27 miliarde de euro, față de un excedent de 0,56 miliarde de euro în martie 2015.
În zona euro, excedentul de cont curent a fost de 27,3 miliarde de euro în martie, față de un plus de 25,7 miliarde de euro în perioada similară din 2015.
În martie, excedentul în comerțul cu mărfuri în UE28 a urcat la 15 miliarde de euro, comparativ cu un plus de 2,5 miliarde de euro în perioada similară din 2015.
În comerțul cu servicii, s-a înregistrat un excedent de 13,2 miliarde de euro, față de un plus de 11,5 miliarde de euro, în martie 2015.
Sursa: agerpres.ro
Read morePas important spre baraj! UTA – Chindia Târgoviște 3-1 (1-1)
SportSport LocalUltimele stiri 20 mai 2016 0
Nu mulți ar fi spus că, după ce Chindia a învins de două ori liderul Gaz Metan, UTA va face instrucție cu formația din vechiul regat. Cu aceste trei puncte, arădenii au trecut cu un punct peste partenerii lor de joi după amiaza, de pe stadionul Motorul și sunt principalii urmăritori ai liderului din Mediaș, în cursa pentru promovare.
Două puncte le despart pe cele două formații din fruntea clasamentului, după ce Gaz Metan s-a impus cu 1-0 la Brașov. Îmbucurător este, însă, faptul că, dincolo de zestrea de puncte contabilizată după acest meci, jucătorii pregătiți de Nagy, Todea și Țapoș au arătat atitudine! Exact acel lucru de care suporterii aveau nevoie pentru a veni la stadion. Iar micuța arenă din Aradul Nou s-a umplut meci de meci, în această primăvară, tocmai pentru că spectatorii au înțeles dorința jucătorilor de a realiza ceva, de a ieși din anonimat.
Chindia a început bine partida și a înscris prin Cherchez, care a profitat de nesincronizarea din centrul defensivei arădenilor (0-1, min. 18). Strătilă a reușit apoi o combinație de efect la marginea careului, lateral dreapta, a centrat ideal pentru Dennis Man, care a pus capul pentru 1-1 (min. 36). Mai solidă în joc, Chindia a părut o nucă tare pentru arădeni, care încercau să mute jocul de pe o parte pa alta, cu intenția de a găsi vreo breșă spre poarta adversă.
Avantajul putea veni dintr-o fază fixă ori dintr-o execuție de excepție. Copil a ales a doua variantă (2-1, min.61), când a catapultat minge sub transversală, cu un volé de zile mari, din centrul careului, spre bucuria suporterilor. Visul de promovare a încolțit și mai adânc în sufletele fanilor când Rus a făcut o cursă solitară pe dreapta, a pătruns în careu și a șutat (așa cum ar fi trebuit să o facă înainte cu o fază, când a preferat un lob alături de poartă) la rădăcina barei, pe colțul scurt (3-1, min. 76).
Finalul a fost gestionat corespunzător de această dată, spre deosebire de alte partide, semn că atât fizic, dar mai ales mental, echipa Aradului are încă resurse și, cu două etape înainte de final, poate visa frumos, în continuare…
Liga a II-a, seria 2 – play-off
FCM Baia Mare – CS Mioveni 2-2
UTA Bătrâna Doamnă – Chindia 3-1
FC Braşov – Gaz Metan, azi, ora 20 (Digi Sport)
Clasament
1.UTA Arad 8 4 3 1 14-12 35
2.Gaz Metan 7 4 1 2 14-8 34
3.Chindia 8 4 2 2 13-10 34
4.CS Mioveni 8 2 3 3 14-15 26
5.FC Braşov 7 1 1 5 12-21 23
6.Baia Mare* 8 2 2 4 14-15 21
*penalizată cu 4 puncte de Comisia de Disciplină a FRF.
Guvernul a aprobat astăzi un proiect de lege de recalculare a tarifelor de utilizare şi de trecere a drumurilor naţionale în România.
Proiectul de act normativ a fost adoptat de Guvern în scopul transpunerii în legislația națională a unor prevederi din Directiva europeană de aplicare a taxelor la vehicule grele de transport marfă pentru utilizarea anumitor infrastructuri.
Potrivit Executivului, Comisia Europeană a deschis procedura de infringement împotriva României pentru neîndeplinirea obligațiilor de stat membru, anume de transpunere în legislația națională a prevederilor Directivei 2011/76/UE până la 16 octombrie 2013.
Prin transpunerea acestor prevederi, prin proiectul de lege se are în vedere recalcularea tarifelor intermediare de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România pentru vehiculele de transport marfă cu masă totală maximă autorizată (MTMA) mai mare de 3,5 tone.
„Un aspect important vizat de transpunere constă în stabilirea unor proporții între nivelul anual și cel intermediar al tarifului de utilizare (rovinietei) cu valabilitate de o zi, șapte zile și 30 zile. În acest sens, prin modificarea tarifelor existente în conformitate cu prevederile Directivei 2011/76/UE, se vor aplica următoarele proporții: tariful lunar va reprezenta maximum 10% din tariful anual, tariful săptămânal va fi maximum 5% din tariful anual și tariful zilnic va avea valoarea de 11 de euro, dar nu mai mult de 2% din tariful anual”, a anunţat Guvernul într-un comunicat.










