CIFRA DE AFACERI DIN COMERTUL CU RIDICATA A CRESCUT CU 6,9%, IN PRIMUL TRIMESTRU
EconomieUltimele stiri 16 mai 2016 0
Cifra de afaceri din comerțul cu ridicata a crescut, în termeni nominali, cu 6,9% pe seria brută, și cu 5,1% pe cea ajustată sezonier, în primul trimestru din acest an comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, se arată într-un comunicat de presă al Institutului Național de Statistică (INS) remis, vineri, AGERPRES.
‘Cifra de afaceri din comerțul cu ridicata (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în trimestrul I 2016 comparativ cu trimestrul I 2015, în termeni nominali, a înregistrat o creștere cu 6,9% datorită creșterii comerțului cu ridicata al altor mașini, echipamente și furnituri (+24,3%), comerțului cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor și al tutunului (+12,8%), comerțului cu ridicata nespecializat (+12,7%), comerțului cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații (+10,2%), comerțului cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+7,3%) și comerțului cu ridicata al produselor agricole brute și al animalelor vii (+4,0%). Scăderi au înregistrat comerțul cu ridicata specializat al altor produse (-1,3%) și activitățile de intermediere în comerțul cu ridicata (-0,8%)’ informează INS.
‘Cifra de afaceri din comerțul cu ridicata (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în trimestrul I 2016 comparativ cu trimestrul I 2015, în termeni nominali, a înregistrat o creștere cu 6,9% datorită creșterii comerțului cu ridicata al altor mașini, echipamente și furnituri (+24,3%), comerțului cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor și al tutunului (+12,8%), comerțului cu ridicata nespecializat (+12,7%), comerțului cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații (+10,2%), comerțului cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+7,3%) și comerțului cu ridicata al produselor agricole brute și al animalelor vii (+4,0%). Scăderi au înregistrat comerțul cu ridicata specializat al altor produse (-1,3%) și activitățile de intermediere în comerțul cu ridicata (-0,8%)’ informează INS.
Sursa: agerpres.ro
Read moreCinci sectoare de plajă au fost lărgite cu cel puțin 100 de metri fiecare – Mamaia Sud, Tomis Nord, Tomis Centru, Tomis Sud și Eforie Nord – iar lucrarile de largire a plajelor, care aduc un plus de 33 de hectare de plajă, ar urma sa fie finalizate pana la data de 30 iunie, promite conducerea Administratiei Nationale Apele Romane, potrivit Digi 24.
Lucrările sunt efectuate prin Programul Operațional de Mediu și au o valoare de 170 de milioane de euro.
Fiind vorba despre bani europeni, sectoarele de plajă nou construite nu vor fi închiriate firmelor private timp de 5 ani, ceea ce înseamnă că vor putea fi folosite gratuit de catre turiști.
Autoritățile intentioneaza ca, pe viitor, sa extindă lucrările până în sudul litoralului.
Sursa: stiripesurse.ro
Read moreHonda recheamă peste 20 de milioane de masini cu probleme la airbag-uri de la Takata
EconomieUltimele stiri 13 mai 2016 0
Constructorul nipon de maşini Honda recheamă încă 20 de milioane de maşini în service, pentru a regla problemele cu airbagurile produse de altă firmă japoneză, Takata.
Anunţul vine în condiţiile în care cei de la Honda au rechemat progresiv, în ultimele luni, în jur de 60 de milioane de maşini, din aceeaşi cauză. În Statele Unite, compania niponă a fost forţată să facă acest lucru de către Autoritatea Rutieră.
Totul, după ce mai multe teste au arătat că airbagurile produse de compania Takata se activează cu prea multă forţă în caz de accident, riscând să rănească persoanele din vehicul, în loc să le protejeze.
Din cauza acestor rechemări, Honda a înregistrat pierderi importante, de până la 32% în anul bugetar 2015-2016. (digi24.ro)
Read moreDEFICITUL COMERCIAL URCA LA 1,97 MILIARDE EURO IN T1, EXPORTURILE, IN CRESTERE CU 3,5% IAR IMPORTURILE CU 7,1%
EconomieUltimele stiri 10 mai 2016 0
Deficitul balanței comerciale (FOB/CIF) în primul trimestru din acest an a urcat la 1,966 miliarde de euro, mai mare cu 589,3 milioane euro decât cel înregistrat în trimestrul I 2015, potrivit datelor Institutului Național de Statistică publicate marți.
În primele trei luni din 2016, exporturile FOB au însumat 13,846 miliarde de euro, în creștere cu 3,5% față de perioada similară a anului trecut, iar importurile CIF au însumat aproximativ 15,813 miliarde de euro, după un avans de 7,1%.
Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri (Intra-UE28) în trimestrul I 2016 a fost de 10,543 miliarde de euro la expedieri și de 12,349 miliarde de euro la introduceri, reprezentând 76,1% din total exporturi și 78,1% din total importuri.
Valoarea schimburilor extracomunitare de bunuri (Extra-UE28) a fost, în aceeași perioadă, de 3,303 miliarde de euro la exporturi și de 3,463 miliarde de euro la importuri, reprezentând 23,9% din total exporturi și 21,9% din total importuri.
În trimestrul I 2016, ponderi importante în structura exporturilor și importurilor sunt deținute de grupele de produse: mașini și echipamente de transport (48% la export și 37,7% la import) și alte produse manufacturate (33,1% la export și respectiv 31% la import).
În luna martie 2016, exporturile FOB au depășit 4,917 miliarde de euro (în creștere cu 2,4% față de martie 2015), importurile CIF au fost de 5,891 miliarde de euro (mai mari cu 5% față de martie 2015), rezultând un deficit de 973,9 milioane euro.
Sursa: agerpres.ro
Read moreVESTE INGRIJORATOARE PENTRU MILIOANE DE SOFERI. TIMBRUL DE MEDIU DEVINE TAXA PE BENZINA
EconomieUltimele stiri 9 mai 2016 0
Banii pe care îi plătesc românii la înmatricularea mașinii, pentru poluare, ar putea deveni o cotă din impozitul anual sau o parte din prețul carburanților.
După ce a fost pus la plata a sute de milioane de euro în contul taxelor de primă înmatriculare a mașinii, statul se pregătește să schimbe timbrul de mediu în vigoare. Președintele Administrației Fondului pentru Mediu (AFM), István Jakab, a explicat care sunt variantele de lucru în Parlament. Una e ca timbrul să devină rovinietă. Sau, în funcție de gradul de poluare, proprietarii de mașini ar putea achita contravaloarea poluării sub forma unui impozit anual. În fine, o a treia variantă ar fi ca în fiecare litru de carburant șoferii să plătească și o sumă de bani pentru poluare, a declarat István Jakab, citat de Agerpres.
Timbrul e pe ducă
La implementarea în 2013 a taxei în vigoare, timbrul de mediu, a patra de acest tip pe care a avut-o România de când s-a integrat în Uniunea Europeană, ministrul de atunci al Mediului, Rovana Plumb asigura că se găsise o formula „fericită”. Taxa îngloba 100% emisiile de dioxid de carbon și nu doar 30%, cum se întâmpla cu varianta anterioară. Până acum, timbrul de mediu nu a fost încă declarat neconform cu legislația cu Uniunii Europene, precum celelalte taxe. Președintele AFM spune însă că nu va trece mult timp până când va fi „desființat complet”.
Sursa: evz.ro
Read morePrintre ultimele amendamente aduse de jucătorii din piață la proiectul legii RCA se numără dublarea amenzilor pentru cei care nu au asigurare auto obligatorie. În plus, polița RCA, odată ce va fi plătită în rate, va deveni titlu executoriu, permițându-i asigurătorului apelul direct la executor și ordonarea popririi conturilor debitorului și perceperea unor penalităţi de întârziere.
Ultimele amendamente la proiectul legii RCA sunt gata și cel mai probabil astăzi vor ajunge și la Senat. Ultimele amendamente propuse de jucătorii din piață vizează majorarea amenzilor de la 4.000 de lei la 8.000 de lei pentru persoanele care nu își încheie polița RCA.
Inițiatorii legii spun că odată ce baza de date CEDAM va intra în subordinea viitorului Birou Național al Asigurătorilor de Autovehicule (rezultat din comasarea BAAR – Biroul Carte Verde – cu FPVS – Fondul pentru Protecția Victimelor Străzii), realizându-se astfel o centralizare și o unificare a bazelor de date ce cuprind informații și statistici relevante privind asigurările auto din România, asigurătorii vor putea urmări mai ușor cine are și cine nu poliță RCA prin diverse contracte încrucișate, scrie economica.net.
Sursa: stiripesurse.ro
Read moreROMANII AU CHELTUIT PESTE 10 MILIOANE DE EURO IN MINIVACANTA DE PASTE SI 1 MAI
EconomieUltimele stiri 3 mai 2016 0
Cei aproximativ 116.000 de turiști români care și-au petrecut minivacanța de Paște și 1 Mai în stațiuni din țară și străinătate au cheltuit 47 de milioane de lei (peste 10,4 milioane de euro), mai puțin cu 38% față de anul trecut, când cheltuielile cumulate cu ocazia celor două sărbători au ajuns la 65 de milioane de lei, informează, marți, reprezentanții Federației Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR).
În toate zonele turistice din România s-au vândut aproximativ 107.000 de locuri, în timp ce în străinătate au plecat pentru minivacanța de Paște aproape 10.000 de turiști.
Spre deosebire de anul trecut, când Paștele și 1 Mai au fost sărbătorite la distanță de 3 săptămâni, fiind înregistrate încasări din servicii turistice de aproximativ 65 milioane de lei, anul acesta sărbătorile s-au suprapus, iar încasările au ajuns la 47 milioane de lei, mai puțin cu aproximativ 38%.
În topul preferințelor românilor s-au aflat în aceste zile stațiunile rurale, cu 50.000 de locuri vândute, urmate de cele montane, cu 22.000 de locuri vândute și de cele balneare, cu 14.000 de locuri vândute.
În unitățile de cazare clasificate de pe litoralul românesc, numărul turiștilor a scăzut față de anul trecut, deoarece prognoza meteo a fost nefavorabilă, iar mulți dintre aceștia au preferat să sărbătorească Paștele în familie, numărul turiștilor sosiți pe litoral ajungând la 20.000.
Din totalul locurilor pregătite pe litoral, în topul preferințelor a fost Mamaia, cu un grad de ocupare de aproximativ 90% în nordul stațiunii și 60% în restul stațiunii. Turiștii au preferat Mamaia datorită posibilităților variate de distracție, iar cluburile și barurile au fost principalele atracții. În acest an, de 1 Mai, pe litoral au fost puse la dispoziția turiștilor aproximativ 30.000 de locuri de cazare în structurile clasificate, din totalul de 98.448, locuri clasificate. În comparație cu nordul litoralului, în structurile de cazare din sud, gradul de ocupare a fost mult mai scăzut de aproximativ 30%. Cererea a fost mai mică față de anul trecut în unitățile clasificate deschise în această perioadă.
În ceea ce privește turismul extern, reprezentanții FPTR spun că cele mai căutate destinații de către turiștii români pentru petrecerea minivacanței de Paște și 1 Mai au fost Bulgaria, Grecia și Ungaria. Spre deosebire de anii trecuți, românii și-au îndreptat atenția și către destinațiile exotice precum Bali, Thailanda sau chiar Brazilia.
Sursa: agerpres.ro
Read more








