Dorel Căprar : Un oraş cu pretenţii europene nu poate avea, în zona centrală, străzi neasfaltate (VIDEO)
PoliticaUltimele stiri 26 februarie 2016 0
Deputatul Dorel Căprar şi senatorul Mihai Fifor au organizat astăzi o conferinţă de presă pe teren pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la starea dezastruoasă în care se găsesc o serie de străzi din municipiul Arad.
„Este de neconceput ca într-un oraş cu pretenţii europene să mai existe, în zona centrală, străzi neasfaltate care amintesc de perioada interbelică.Mă refer la străzi precum : Veronica Micle, Badea Cârţan, Girigore Ureche sau Bârsei.După cum aminteam ieri, cetăţenii ne semnalează zilnic asemenea situaţii iar în cazul de faţă nemulţumirea lor vizează pe lângă disconfortul evident şi nivelul de impozitare ridicat, relativ la condiţiile specifice de habitat.Străzi cu pământ în 2016 la un pas de centrul Aradului, un focar de infecţie periculos reprezentat de ruinele fostei fabrici de zahăr unde tronează un maidan insalubru demn de „Curtea Miracolelor”.Şi aici tot Guvernul PSD este de vină domnule primar ? Sau au scăpat cumva specialiştii din primărie să vă informeze asupra dezastrului din această zonă. PSD Arad vă cere în numele oamenilor din această zonă să vă faceţi treaba pentru care sunteţi plătit sau…să vă daţi demisia în cazul în care vă depăşeşte problematica”, a afirmat deputatul Dorel Căprar
„Eu cred că primarul este ocupat cu studiile privind Serviciul de investigare a arborilor şi implementarea softului pentru actualizarea bazei de date a Registrului local al spaţiilor verzi, teme pentru care administraţia locală cheltuie o avere din taxele şi impozitele colectate de la cetăţeni.Ce facem însă cu aceşti oameni ? Le hrănim speranţele cu proiecte nerealiste care există doar în retorica lui Gheorghe Falcă şi în maculatura din arhivă ? Sigur că trebuie să menţionez că în acest perimetru se află şi Şcoala Generală nr 2 iar zilnic sute de copii traversează o zonă care arată ca după bombardament pentru a ajunge la şcoală. Am convenit împreună cu cetăţenii să întocmim o petiţie pe care o vor semna locuitorii cartierului şi care evident va fi înaintată primarului.Cine credeţi că mai este curios de explicaţii domnule Falcă, care de care mai complicate, că este de vină Guvernul, că în 2020 se va întîmpla cutare şi cutare lucru, pentru a putea trece la asfaltarea străzii Veronica Micle, de exemplu.” spune senatorul Mihai Fifor
Read moreMarius Sulincean : Orice ploaie poate genera situaţii critice la nivelul drumurilor din judeţ
PoliticaUltimele stiri 26 februarie 2016 0
Consilierul judeţean PSD Marius Sulincean atrage din nou atenţia opiniei publice asupra calităţii extrem de proaste a drumurilor judeţene, în condiţiile în care din cauza acestui fapt s-a produs un nou incident neplăcut, de această dată la Ghioroc.
„Cu aproximativ o săptămână în urmă colegul meu Florin Tripa solicita implicarea urgentă a a conducerii Consiliului Judeţean Arad pentru a reglementa situaţia drumului judeţean DJ 708 (Dieci-Crocna) care devenise impracticabil.Acum, chiar la intrarea în Ghioroc, la coborârea de pe viaduct, a avut loc o tasare masivă ce a atras după sine consecinţele de rigoare.Discutăm despre un drum judeţean făcut pe fonduri europene, este vorba despre DJ 708C (Sâmbăteni-Ghioroc), parte a proiectului denumit generic „Drumul Vinului”.Putem bănui, luând în calcul şi ploile abundente din ultima vreme că datorită unei compactări necorespunzătoare a straturilor de rezistenţă ale drumului s-a produs o tasare apreciabilă.Ceea ce este însă clar, indiferent de detaliile tehnice, este că avem de-a face cu o serie de lucrări la nivel judeţean de o calitate mai mult decât îndoielnică şi această situaţie persistă de mai bine de 10 ani.Mă întreb şi eu retoric cine suportă costul lucrărilor de reabilitare în cazul Ghioroc şi mai ales câtă vreme o să pună în pericol conducerea CJA siguranţa cetăţenilor din judeţ.Nu este normal să stăm cu sufletul la gură că orice ploaie poate determina în câteva zile surpări, tasări sau apariţia unor veritabile cratere precum în cazul Dieci-Crocna.”, afirmă consilierul judeţean Marius Sulincean
Read moreO lovitură pentru Tokes. Rămâne fără decorația ”Steaua României”
National/ExternUltimele stiri 25 februarie 2016 0
Înalta Curte de Casație și Justiție a respins joi, 25 februarie a.c., recursul formulat de europarlamentarul ungar László Tőkés împotriva sentinței Curții de Apel București care a stabilit că retragerea decorației „Steaua României” a fost legală, potrivit dantanasa.ro.
Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a respins în data de 20 iunie 2014 contestația europarlamentarului László Tőkés privind decizia de retragere a decorației „Steaua României”.
Decizia de azi a Înaltei Curți: „DECIZIA Nr.511/25.02.2016. Respinge recursul declarat de Tokes Laszlo împotriva Sentinţei nr.1973 din 20 iunie 2014 a Curţii de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal, ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 25 februarie 2016”.
Motivele pentru care i-a fost retrasă decorația „Steaua României” lui Tőkés aici.
Read moreAPIA va viza carnetele de rentieri agricoli, pentru acest an, începând cu data de 1 martie
EconomieUltimele stiri 24 februarie 2016 0
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) informează că în perioada 01 martie – 31 august 2016 (în zilele lucrătoare) rentierii agricoli trebuie să se prezinte, personal ori prin mandatar/curator/tutore, la oricare Centru judeţean al APIA, respectiv al Municipiului Bucureşti, pentru obţinerea vizei aferente anului 2016, a carnetelor de rentier agricol.
Pentru vizarea carnetului de rentier agricol, solicitantul (rentierul personal ori prin mandatar/curator/tutore), trebuie să semneze o declaraţie pentru obţinerea vizei anuale, conform anexei care face parte integrantă din prezentele norme metodologice, însoţită de următoarele documente, pe baza cărora persoana desemnată de către Centrul judeţean al APIA, respectiv al Municipiului Bucureşti, va verifica conformitatea documentelor originale cu copiile existente la dosar şi în cazul persoanelor pensionate pe caz de boală va certifica copiile depuse ale deciziilor de la comisia de expertiză medicală:
1) carnetul de rentier agricol;
2) actul de identitate al solicitantului;
3) decizia de la comisia de expertiză medicală – pentru solicitanţii pensionaţi pe caz de boală, în original. Decizia de la comisia de expertiză medicală se depune în copie;
4) procură notarială autentificată/curatelă/hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă din care să reiasă că solicitantul este tutore legal al rentierului agricol, în original, numai pentru cazurile în care solicitarea vizării carnetului de rentier agricol este făcută de un reprezentant legal;
5) contractul/contractele de arendare încheiat/încheiate până la data de 30 septembrie 2011, cu respectarea prevederilor Legii arendării nr. 16/1994*), cu modificările şi completările ulterioare, sau încheiat/încheiate după data de 1 octombrie 2011, cu respectarea prevederilor Codului civil.*) Legea nr. 16/1994 a fost abrogată prin art. 230 lit. r) din Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 409 din 10 iunie 2011.
6) extras de cont pe numele rentierului agricol, deschis la oricare bancă de pe teritoriul României, în lei. (extrasul se depune opţional)
În cazul în care se constată că datele declarate de solicitanţi nu corespund realităţii, dreptul de a primi rentă viageră agricolă se suspendă până la data completării dosarului conform prevederilor legale în vigoare.
Solicitanţii prezintă la oricare Centru judeţean al APIA, respectiv al Municipiului Bucureşti, documentele menţionate mai sus, în original, pe baza cărora angajatul APIA va certifica copiile depuse. După certificare, originalele vor fi restituite solicitanţilor.
Plata rentei viagere agricole, conform prevederilor art. 6 alin. 1 şi alin. 2, din Legea 247/2005 Titlul XI, se efectuează într-o singură rată anuală, până la data de 30 noiembrie a anului următor celui pentru care aceasta este datorată, prin raportarea la cursul mediu de schimb valutar calculat de Banca Naţională a României din anul pentru care aceasta se datorează, prin mandat poştal sau virament bancar.
Renta viageră agricolă încetează la data decesului rentierului. În cazul decesului rentierului, renta datorată acestuia în anul 2015 poate fi încasată de moştenitorii săi, cu condiţia respectării prevederilor art.7 din Legea 247/2005 Titlu XI, doar dacă, până la 31 august 2016, moştenitorii vor depune la oricare Centru judeţean al APIA, respectiv al Municipiului Bucureşti, carnetul de rentier al defunctului (obligatoriu), certificatul de deces (original şi copie), actul de succesiune (certificat de moştenitor sau certificat de calitate de moştenitor, certificat de legatar, hotărâre judecătorească de succesiune investită cu formula ,,definitivă şi irevocabilă” (original şi copie), B.I/C.I./paşaport al moştenitorului (original şi copie), împuternicire/declaraţie notarială din care să reiasă acordul celorlalţi moştenitori privind solicitarea şi încasarea rentei viagere agricole datorată rentierului (original), precum şi un extras de cont pe numele solicitantului.
Read moreFlorin Tripa : Cionca şi Fuliaş să returneze urgent fiecare leu încasat incorect din banii contribuabililor
PoliticaUltimele stiri 24 februarie 2016 0
Consilierul judeţean Florin Tripa salută decizia preşedintelui CJA, Adrian Ţolea de a-i elibera din funcţia de consilieri pe Iustin Cionca, respectiv Andrei Fuliaş. Eliberările din funcţie au survenit în urma faptului că cei doi se aflau la şedinţe de partid şi la conferinţe în timpul programului de lucru de la Consiliul Judeţean Arad.
„Am solicitat în repetate rânduri demiterea celor doi domni, care s-au ocupat cu orice altceva în afară de ceea ce prevedea fişa postului şi care au încasat în mod incorect sume generoase din buget.Ironia face că unul dintre ei a aflat vestea în direct, în momentul în care se afla în conferinţa de presă.Ieri, l-am acuzat public pe Iustin Cionca, pe bună dreptate, de practici murdare de racolare a primarilor PSD din judeţ, şi făceam apel la imparţialitatea preşedintelui CJA pentru a pune capăt acestei şarade de prost gust.Mai mult decât atât, acum când prima parte a problemei este rezolvată şi cei doi au fost eliberaţi din funcţie, le cer să returneze Statului Român fiecare leu încasat din punga contribuabililor.În caz contrar, consider că este de datoria Curţii de Conturi să se autosesiseze şi să recupereze prejudiciul cauzat.Nu este corect ca oamenii de bună credinţă din judeţul Arad să suporte din buzunar stilul de viaţă opulent al clientelei PDL-PNL.”-afirmă consilierul judeţean Florin Tripa
Read morePERCHEZITII LA UN DISTRIBUITOR DE PRODUSE DE CARNE
EconomieUltimele stiri 24 februarie 2016 0
Peste 50 de percheziții au loc la această oră în București și șapte județe, într-un dosar de evaziune fiscală. Este vorba despre un importator de produse din carne şi produse chimice, acuzat că a înşelat statul cu 21 de milioane de lei. În perioada 2011-2014, firma ar fi adus bunuri din spaţiul comunitar pe care le-a vândut ilegal în ţară.
Polițiștii pun în aplicare 53 de mandate de percheziţie domiciliară, în municipiul Bucureştişi judeţele Ilfov, Arad, Alba, Mureş, Dâmboviţa, Botoşani şi Prahova.
Pentru 23 de persoane au fost emise de mandate de aducere, într-un dosar privind săvârşirea infracţiunilor de evaziune fiscală, înşelăciune şi spălarea banilor.
Procurorii spun că suspecții au creat un circuit comercial fictiv, înfiinţând şi coordonând mai multe societăţi comerciale -fantomă, pentru a se sustrage de la plata obligaţiilor fiscale.
În perioada 2011 – 2014, aceştia ar fi desfăşurat acte de comerţ intracomunitar cu produse din carne şi produse chimice, pe care le-au comercializat în mod ilicit pe teritoriul României către mari distribuitori de astfel de mărfuri, folosindu-se în acest scop de 15 societăţi comerciale de tip „fantomă”.
Prejudiciul adus bugetului consolidat al statului este estimat la peste 21.000.000 de lei.
Persoanele vizate urmează a fi audiate la sediul Serviciului de Investigare a Criminalităţii din cadrul Poliţiei Sectorului 5.
Acţiunea beneficiază de suportul de specialitate al Serviciului Român de Informaţii şi al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, precizează un comunicat al Poliției Capitalei.
Sursa: digi24.ro
Read moreBATOANELE MARS, SNICKERS SI MILKY WAY AU FOST RETRASE DE PE PIATA DIN GERMANIA: S-AU GASIT BUCATI DE PLASTIC IN UNUL DINTRE PRODUSE
EconomieUltimele stiri 23 februarie 2016 0
Compania americană Mars îşi retrage temporar produsele de pe piaţa din Germania, potrivit B1 TV.
Batoanele de ciocolată Mars, Snickers şi Milky Way au fost retrase după ce bucăţi de plastic au fost găsită în unul dintre produse.
Iar şefii companiei au anunţat pe site-ul din Germania că vor prin această măsură să oprească produsele afectate să ajungă la clienţi.
Din primele informaţii, sunt afectate batoane de ciocolată cu date de expirare care variază de la iunie 2016 până la ianuarie 2017.
Sursa: b1.ro
Read moreBROKERII IMOBILIARI: PRETURILE LA LOCUINTE VOR SCADEA, IAR CHIRIILE VOR CRESTE, IN URMA DARII IN PLATA
EconomieUltimele stiri 23 februarie 2016 0
Aproximativ 40% din brokerii imobiliari sunt de părere că prețurile locuințelor vor scădea cu peste 20% în cazul în care legea dării în plată va intra în vigoare, iar trei sferturi dintre aceștia preconizează creșteri cu 10-20% ale chiriilor, conform mediafax.ro.
„Peste 80% dintre cei intervievaţi consideră Legea Dării în Plată (în forma actuală, n.r.) un risc major pentru piaţa imobiliară din România. Astfel, 45% dintre respondenţi sunt de părere că vom asista la o prăbuşire a pieţei imobiliare, similară celei din perioada de criză economică, în vreme ce 37% se aşteaptă la o încetinire temporară a acesteia”, se arată în sondajul care a fost realizat în rândul a peste 400 de agenții imobiliare.
Printre datele prezentate de sondaj se mai numără și faptul că 64% dintre respondenți spun că o posibilă creștere la acordarea de credite ipotecare vor influența negativ piața imobiliară locală. De altfel, 41% dintre participanți apreciază că se vor simți schimbări în ceea ce privește prețurile imobilelor de locuit, cu scăderi de peste 20%, în timp ce o proporție egală a acestora cred că scăderile vor fi de doar 10%.
Cât despre chirii, în cazul în care legea dării în plată ar fi aprobată, circa 30% dintre cei chestionați au răspuns că vor exista majorări de 20% sau mai mult, în timp ce 45% se așteaptă la creșteri de doar 10%.
Sursa: b1.ro
Read moreCOMPANIILE ENERGETICE DE STAT PIERD ANUAL ZECI DE MILIOANE DE EURO
EconomieUltimele stiri 23 februarie 2016 0
Producatorii de energie detinuti de stat pierd câteva zeci de milioane de euro în fiecare an din cauza unui alt tip de „baieți deștepți”, cei care exporta electricitate, a declarat avocatul Remus Borza, reprezentantul Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica.
Potrivit acestuia, România, prin diverse companii, a ajuns sa importe energie scumpa și sa exporte energie în gol de sarcina, adica ieftina.
„În 2012, am decuplat «baieții deștepți» de la energia Hidroelectrica, denunțând contractele cu traderii de energie, pentru ca statul român, printr-o interpretare abuziva a unor func?ionari din cadrul ANRE, sa le puna pe tava acelorași baieți deștepți un monopol, și anume monopolul exportului de energie. În 2014 vorbim de un export de 8,7 TWh, iar în 2015 de un export de peste 10 TWh. Daca punem o diferența de 2-3 euro la aceasta energie exportata, rezulta ca în fiecare an producatorii de energie, fie vorbim de Nuclearelectrica, Complexul Energetic Oltenia sau de Hidroelectrica, au fost vaduviți de câteva zeci de milioane de euro în fiecare an, bani care în loc sa intre în buzunarele companiilor statului român, au intrat în aceleași buzunare, ale «baieților deștepți»: Energy Holding, Alpiq-urile, EFT, Renovatio etc”, a declarat Borza pentru Mediafax.
Hidroelectrica a dat în judecata Autoritatea Naționala de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) din cauza acestei interpretari.
„Noi am dat în judecata ANRE din cauza acestei interpretari, care nu are niciun fundament legal, pentru ca, în viziunea birocraților de la ANRE, singura piața de energie la nivelul UE care asigura condiții de transparența și competitivitate este piața lui Victor Ionescu (șeful OPCOM, n.r.), de parca ar fi o piața de-a lui Victor Ionescu de la Obor. Nicaieri în textul Legii 123/2012 legiuitorul nu folosește sintagma OPCOM. Legiuitorul, într-adevar, instituie o obligație în sarcina tuturor producatorilor de energie de a oferta întreaga cantitate de energie în mod nediscriminatoriu, transparent și pe o piața concurențiala. Or, oricare din celelalte 27 de piețe de energie din cadrul UE asigura acele exigențe la care face referire textul de lege. Piața de energie din România, ca și BVB, sunt doua dintre cel mai puțin lichide burse din Europa, deci cu atât mai mult celelalte burse europene de energie asigura condiții mult mai bune producatorilor clasici de energie”, a aratat Borza.
Borza a menționat ca în prima instanța judecatorul a dat dreptate Hidroelectrica, apreciind ca interpretarea ANRE contravine atât Legii 123, cât și legislației europene la care România a aderat.
Sursa: stiripesurse.ro
Read moreFACILITATI DE LA FISC PENTRU ANGAJATI SI PATRONI, DIN 2016
EconomieUltimele stiri 23 februarie 2016 0
Din 2016, tichetele cadou în valoare de peste 150 de lei vor fi neimpozabile. De asemenea, directorii și administratorii instituțiilor publice vor beneficia de diurne
Din 2016, companiile pot deduce tichetele cadou acordate angajaților din impozitul pe venit, în limita a 150 de lei, potrivit noului Cod Fiscal. Mai mult, diurnele vor putea fi acordate și directorilor și administratorilor instituțiilor publice în aceleași condiții ca pentru angajați, fiind scutite de impozit pe venit. Însă, dacă se depășește un anumit plafon, pentru aceste sume se va achita impozit pe venit și contribuții la asigurări sociale.
Valoarea tichetelor, scăzută din impozitul pe venit – Astfel, dacă până anul trecut toate tichetele cadou erau impozitate cu 16%, impozitul pe venit, începând cu ianuarie 2016 acestea sunt neimpozabile în limita a 150 de lei/ persoană. Condiția pentru a scăpa de impozit, cât și de contribuțiile sociale, pentru aceste tichete, este să fie oferite cu ocazia zilelor de 8 martie, 1 Iunie, Paşte şi Crăciun sau sărbători ale altor culte religioase. Până anul trecut, acestea erau considerate venituri salariale impozabile. Cu ocazia Paștelui, zilei de 1 Iunie și Crăciunului, tichetele pot fi oferite atât copiilor minori, cât și părinților și salariaților fără copii, explică specialiștii companiei Up România.
Beneficii pentru companiile cu profit – O altă noutate a Codului Fiscal este că patronii vor avea posibilitea de a deduce sume mai mari din baza de calcul a impozitului pe profit. Astfel, impozitul achitat va scădea. Concret, pragul de deductibilitate a cheltuielilor sociale, în categoria cărora se includ şi tichetele cadou, crește de la 2%, la 5% din fondul de salarii.
Noi condiții pentru diurne
17 lei pe zi, diurna internă – Potrivit noului Cod Fiscal, din 2016 se permite acordarea de diurne administratorilor și directorilor din cadrul instituțiilor publice. Valoarea acestora este identică cu sumele acordate celorlalți salariați. Cuantumurile sunt de 35 de euro/zi (pentru diurna legală externă) si de 17 lei/zi (pentru diurna legală internă). Valoarea diurnei pentru bugetari reprezinta un indicator pentru calculul diurnei neimpozabile în cazul companiilor private, conform noii publicații a Rentrop&Straton, „Impozitarea diurnei” .
Nu trebuie depășit un anumit plafon – Dacă o companie privată decide să acorde o diurnă de orice fel, internă sau externă, a cărei valoare depășește de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru bugetari, pentru această diferență se va achita atât impozit de 16%, cât și contribuții sociale. Patronii trebuie să aibă grijă să se încadreze în limita menționată.
Delegație de minim 12 ore, pentru diurnă – O altă modificare a noului Cod Fiscal vizează delegațiile cu o durată de o singură zi. În acest caz, diurna se acordă numai dacă durata delegării este de minimum 12 ore. Pentru a primi diurnă și în ultima zi a deplasării, trebuie îndeplinită aceeași condiție – să existe un interval de timp de minimum 12 ore petrecute în delegație.
Ștampila nu mai e obligatorie -Pe formatul noului document nu mai este prevăzut loc pentru ștampilă, așa cum era prevăzut pe vechiul format al documentului aprobat prin Ordinul 3512/2008 și valabil până la finele anului trecut. Așadar, stampilarea nu mai e obligatorie.
Sursa: evz.ro
Read more









