News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

EVALUARE NATIONALA 2016. ELEVII CLASELOR VIII-A SUSTIN SIMULAREA LA MATEMATICA

Simulare EVALUARE NAȚIONALĂ. Aproximativ 188.000 de elevi de clasa a VIII-a vor susține, marți, cea de a doua probă a simulării Evaluării Naționale – la Matematică, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice.

Simulare EVALUARE NAȚIONALĂ. Elevii care studiază în limbile minorităților naționale vor susține, miercuri, proba la Limba și literatura maternă, iar rezultatele vor fi comunicate în data de 4 martie.

Simulare EVALUARE NAȚIONALĂ. Potrivit metodologiei, notele obținute nu se trec în catalog. În situația excepțională în care se dorește consemnarea notei în catalog, elevul trebuie să solicite acest lucru profesorului.

Simulare EVALUARE NAȚIONALĂ. Totodată, în urma analizării rezultatelor, inspectoratele școlare județene vor lua măsuri de monitorizare și control, dar și de remediere a problemelor, acolo unde acest lucru se impune.

Simulare EVALUARE NAȚIONALĂ. Corectarea lucrărilor va fi făcută de către doi profesori din unitățile de învățământ în care elevii susțin evaluarea, unul dintre ei fiind cel care predă la clasă, în baza unor bareme care asigură unitatea și obiectivitatea evaluării și notării la nivel național.

Sursa: antena3.ro

Read more

Ministrul Apărării, Mihnea Motoc, a declarat că România se pregăteşte achiziţioneze încă 12 avioane de luptă F-16 şi nici acestea nu vor fi noi, într-un interviu acordat pentru postul de radio Europa FM.

Licitaţia pentru achizitionarea avioanelor va avea loc anul viitor şi tot dintr-unul din statele membre.

”Urmărim să achiziționăm din excedentul disponibil al unor aliați aparatură care este în resurse, este performantă, este operațională. Nu pot să subscriu la etichetarea lor ca fiind de mâna a doua. Nu știm de unde le vom achiziționa. Deocamdată am lansat o cerere de informații de la toate țările aliate care au în dotare asemenea aparate, inclusiv de la SUA și cinci aliați europeni. Așteptăm răspunsurile lor să vedem în ce direcție ne putem duce.”

Primele avioane F-16 vândute de Portugalia României urmează să ajungă în țară în cursul lunii septembrie şi vor fi amplasate pe bazele aeriene din Câmpia Turzii, Fetești și Bacău.

Sursa: antena3.ro

Read more
PATRU ROMANI URMARITI GENERAL AU FOST PRINSI LA FRONTIERA NADLAC

Poliţiştii de frontieră din cadrul I.T.P.F. Oradea au depistat şi predat autorităţilor competente patru cetăţeni români (3 bărbaţi şi o femeie) care figurau în bazele de date ca fiind urmăriţi general.

* În data de 22.02.2016, ora 02.50, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac – Nagylak, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, ca pasager într-un autocar care circula pe relaţia Italia – România, cetăţeanul român Cosmin P., în vârstă de 35 de ani, din jud. Arad.

Cu ocazia controlului specific, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului este emis un mandat de arestare, acesta având de executat o pedeasă cu închisoarea de 3 ani şi 6 luni pentru săvârşirea infracţinilor de loviri sau alte violenţe şi furt calificat.

* În data de 21.02.2016, ora 03.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac – Csanadpalota, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, ca pasager într-un autocar care circula pe relaţia Italia – România, cetăţeanul român Dragoş B., în vârstă de 27 de ani, din jud. Teleorman.

Cu ocazia controlului de frontieră, lucrătorii noştri au constatat că pe numele tânărului era emis un mandat de arestare, acesta având de executat o pedeasă cu închisoarea de 6 luni pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune.

* Câteva ore mai târziu, la ora 07.20, la acelaşi punct de trecere a frontierei, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor specifice cetăţeanul român Călin S., în vârstă de 39 de ani, din jud. Sibiu.

Şi în acest caz, poliţiştii de frontieră au constatat că bărbatul era căutat de autorităţi şi anume de cele spaniole.

*În data de 19.02.2016, ora 02.44, la acelaşi punct de trecere a frontierei, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, ca pasager într-un autocar care circula pe relaţia Italia – România, cetăţeanul român O. Rubie, în vârstă de 37 de ani, din jud. Constanţa.

Cu ocazia controlului specific, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele femeii era emis un mandat de arestare, de 30 de zile, de către Judecătoria Constanţa pentru săvârşirea infracţiunii de furt.

 

Read more
UN BARBAT URMARIT INTERNATIONAL A FOST DEPISTAT DE JANDARMII ARADENI

În noaptea de 19/20 februarie a.c., în jurul orei 1.40, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Arad, aflat în serviciu de ordine și siguranță publică, a depistat, în Piața Gării din municipiul Arad, o persoană urmărită internațional.

La vederea echipajului de jandarmerie, persoana a prezentat un comportament ce a atras atenția, motiv pentru care jandarmii au procedat la legitimarea acesteia, în vederea stabilirii identității.

La verificările efectuate, a rezultat că persoana în cauză, Nicușor T. în vârstă de 45 de ani, cu domiciliul în județul Brăila, era dată în urmărire internațională, din luna noiembrie 2015, pe numele său existând un mandat de executare a pedepsei de patru ani și două luni închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de furt.

Persoana a fost condusă la sediul poliției, în vederea luării măsurilor ce se impun.

Read more

Doar aproximativ 5% din deșeuri sunt valorificate la nivelul țării, fapt care plasează România pe ultimul loc în Uniunea Europeană, arată Institutul pentru Politici Publice într-un comunicat transmis luni AGERPRES.

„România și-a stabilit, în Strategia Națională de Dezvoltare a Deșeurilor 2014 — 2020, o țintă ambițioasă privind valorificarea prin reciclare a deșeurilor de ambalaje — 55% cotă de reciclare pe cele patru fracții (hârtie, sticlă, plastic și metal). Cu toate acestea, în prezent, la nivelul țării noastre sunt valorificate aproximativ 5% din deșeuri, conform datelor comunicate de autorități, cotă ce ne plasează pe ultimul loc în UE în materie de reciclare”, precizează sursa citată.

Potrivit IPP, pentru a atinge ținta stabilită, administrația locală împreună cu operatorul de salubritate ar trebui să implementeze, la nivelul fiecărei localități, o soluție de colectare selectivă, prin care cetățenii să fie încurajați să își sorteze deșeurile în cel puțin două recipiente, astfel încât gunoiul reciclabil să nu se mai amestece cu reziduurile organice.

„Acest proces este foarte în urmă, astfel că IPP, în parteneriat cu Fundația Terra Mileniul III și Liga Asociațiile de Proprietari Habitat, a implementat proiectul ‘Dezvoltarea durabilă a comunităților locale prin colectarea selectivă eficientă a deșeurilor’, cu scopul de a evalua toate soluțiile de implicare a cetățenilor în demersul de colectare selectivă. Obiectivul principal al proiectului vizează sprijinirea dezvoltării durabile, prin creșterea participării publice la procesul decizional privind designul sistemelor de colectare selectivă/ valorificare a deșeurilor din mediul urban și implicit creșterea gradului de colectare selectivă a deșeurilor. Proiectul este axat, în general, pe municipii, și în special pe zonele cu locuințe multiple (blocuri) unde colectarea și depozitarea separată a gunoiului reprezintă o problemă reală”, precizează comunicatul.

Pe platforma proiectului (http://www.ipp.ro/deseuri/), cetățenii pot afla situația curentă a reciclării deșeurilor în localitatea de domiciliu, precum și obligațiile pe care le au în gestionarea deșeurilor, conform legilor în vigoare. „Totodată, cetățenii pot alege, pentru municipiul în care locuiesc, una dintre cele trei variante propuse de colectare selectivă a deșeurilor. Metoda preferată de colectare separată a deșeurilor poate fi votată de cetățeni accesândhttp://www.ipp.ro/deseuri/4-0-vot-fara-selectie„, informează IPP.

„Valorificarea deșeurilor are implicații relevante asupra bunului mers al unei societăți, determinând fenomene majore, precum crearea de locuri de muncă, sporirea prosperității acelei societăți, sporirea veniturilor la bugetul de stat și nu în ultimul rând — cel mai important — protejarea mediului înconjurător. Principiul dezvoltării durabile pune un accent fundamental asupra protejării mediului, respectiv reciclării produselor”, se mai arată în comunicat.

Sursa: agerpres.ro

Read more
COPIII MERG LA SCOALA DOAR DUPA CLASA 0

Ministerul Educaţiei a anunțat vineri noi reglementări. Metodologia şi calendarul de înscriere a copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2016-2017 au fost aprobate prin Ordin de ministru, iar noutatea este că preșcolarii vor putea fi înscrişi în clasa I doar dacă au împlinit 7 ani până la data de 31 august 2016 şi au terminat clasa pregătitoare. Înscrierea la clasa pregătitoare devine obligatorie.

 

Evaluarea Națională

De astăzi, elevii claselor a VIII-a susțin simularea Evaluării Naţionale. Testele au loc între 22 și 24 februarie, și constau în două probe scrise. Pentru şcolile cu predare în limba maternă, elevii susţin trei probe scrise, potrivit calendarului publicat de Ministerul Educaţiei. Astfel, astăzi are loc proba de Limba şi literatura română, mâine, proba de Matematică, iar miercuri, 24 februarie, elevii minorităţilor naţionale susţin proba de Limba şi literatura maternă. Rezultatele vor fi afișate în 4 martie 2016.

Sursa: evz.ro

Read more

AJOFM Arad organizează o nouă ediție a tradiționalului eveniment –  Bursa locurilor de muncă pentru femei. Acesta se va desfășura în data de 4 Martie , la sediul AJOFM Arad, str. Călugăreni nr. 1 A (clădirea nouă), cu începere de la orele 9 :00.

 Acţiunea urmăreşte în primul rând întâlnirea directă între angajatori și persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă în vederea încadrării șomerilor pe locurile de muncă disponibile . Un alt obiectiv îl reprezintă informarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă  privind  prezentarea măsurilor destinate stimulării ocupării forţei de muncă de care pot beneficia gratuit prin intermediul serviciului public de ocupare.

 Vor fi de asemenea  prezentate facilităţile prevăzute de lege pentru angajatorii care încadrează diverse categorii de şomeri.

Read more
NOI CONDITII PENTRU FERMIERI: ACCES CONTRA COST LA IRIGATII SI SUBVENTII MAI USOR DE OBTINUT

Statul va introduce un abonament anual pentru irigații, care va intra în vigoare de anul viitor, potrivit noii legi a irigațiilor.

Valoarea acestuia va fi de 25 de lei pentru fiecare hectar cultivat, udat de rețeaua de irigații a statului, conform Digi24. Banii colectați astfel de stat vor fi folosiți pentru modernizarea sistemului de irigații, care are acum peste 40 de ani. Dacă fondurile strânse vor depăși sumele necesare pentru reabilitare, rețeaua de irigații ar putea fi extinsă. „Fermierii nu vor mai achita nicio altă prestaţie decât energia pentru livrarea apei şi apa pentru irigaţii. Toate reparaţiile şi costurile intră în atribuţiile ANIF-ului şi vor fi completate cu sume de la bugetul de stat”, a declarat Florin Ionuţ Barbu, director Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare.

Bani mai ușor de accesat

O altă noutate pentru fermieri este că vor putea obține adeverința pentru subvenții, de la primării,chiar dacă există datorii la bugetul local. Federația Agrostar a cerut și a obținut această schimbare din partea Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Astfel, Ordinul emis de Minister în acest sens a fost completat cu prevederea: „eliberarea adeverinței nu poate fi condiționată de existența datoriilor la bugetul local”. „În anii trecuți, au fost nenumărate cazuri în care fermierii nu au putut obține aceste adeverințe de la primării, deoarece înregistrau debite la bugetele locale. Or, conform regulamentelor UE, obținerea subvențiilor nu poate fi condiționată de existența datoriilor și/sau de plata acestora”, susține secretarul general al Agrostar, Horațiu Raicu.

Sursa: evz.ro

Read more
Mazda are probleme cu airbag-urile Takata și a fost nevoită să cheme în service 1,9 milioane de mașini

Constructorul auto japonez Mazda Motor Grup a fost nevoit să cheme în service aproximativ 1.9 milioane de autovehicule produse datorită problemelor legate de airbag-uri. Conform unui comunicat remis ieri, constructorul japonez afirmă că airbag-urile produse de Takata sunt defecte, fiind necesare înlocuirea lor la mașinile livrate în toată lumea.

Rivalul Mazdei, Mitsubishi Motors a fost nevoit să cheme în service un număr de 550.000 de mașini, probleme fiind la același tip de airbag care se pot declanșa brusc, fiind pericol de explozie și răspândire de fragmente metalice în interiorul vehiculului. Sunt vizate modelele apărute din perioada 2006-2014.

Mai mult de 50 de milioane de autovehicule au fost aduse in service de la începutul anului 2008 până în prezent, conform Deutsche Presse Agentur.

Read more
Deputatul Mihăiță Calimente neagă zvonurile unei posibile candidaturi la o primărie din București

Deputatul PNL, Mihăiță Calimente, reacționează, prin intermediul unui comunicat de presă, față de informațiile apărute recent în mass-media, informații conform cărora acesta ar urma  să candideze la Primăria Sectorului 6 din Capitală.

            „Am citit recent câteva articole apărute în mass-media, articole conform cărora într-o ședință cu scandal a Comitetului Județean Executiv al PNL Arad aș fi cerut un transfer la București, pentru a candida la Primăria Sectorului 6. În primul rând, nu am putut fi prezent la acea ședință de CJEx, fiind în Parlament. În ceea ce privește transferul la București vă pot spune că este adevărat, am cerut acest transfer și mi-a fost aprobat, dar motivele transferului meu sunt strict de natură personală și familială. Totodată, aș vrea să dezavuez informațiile conform cărora ar urma să candidez la Primăria Sectorului 6. Această informație este complet eronată!”, a declarat deputatul PNL, Mihăiță Calimente.

Read more