News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Punct nou de lucru SMURD, inaugurat la Vladimirescu

Astăzi, 19 februarie, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Vasile Goldiş” al judeţului Arad a operaţionalizat Punctul de lucru al Detaşamentului Arad din comuna Vladimirescu.

Punctul de lucru va fi deservit de 24 pompieri, o autospecială SMURD şi o autospecială de stingere cu apă şi spumă care are în dotare şi modul descarcerare. Până la finalizarea lucrărilor de construcţie a garajelor, operaţională va fi doar autospeciala SMURD, tip B, prim ajutor medical.

Subunitatea va deservi 5 comune cu 10 sate şi o populaţie de aproximativ 30.000 de persoane şi o suprafaţă de 473 kmp.

Intervenţia Detaşamentului Arad în această zonă era destul de problematică mai ales în timpul orelor de vârf din cauza amplasării subunităţii de intervenţie în zona central vestică a municipiului, prin deschiderea acestui punct de lucru timpul de răspuns la intervenţii reducându-se la jumatate.

În perioada 2008 – 2015 I.S.U.J Arad a gestionat 1171 situaţii de urgenţă pe raza localităţilor deservite acum de Punctul de Lucru al Detaşamentului Arad din comuna Vladimirescu.

Spaţiul în care îşi va desfăşura activitatea punctul de lucru a fost pus la dispoziţie şi utilat de către Primăria Comunei Vladimirescu.

Necesitatea înfiinţării acestui punct de lucru derivă din dorinţa de optimizare a utilizării resurselor umane şi materiale ale serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă şi, implicit, creşterea gradului de siguranţă a semenilor noştri, deziderat care, fără implicarea autorităţilor administraţiei publice locale, ar fi fost greu realizabil.

 

Read more
Marin Lupaș: Primarul Falcă dă dovadă de laşitate în cazul Văcean!

Consilierul municipal PSD Marin Lupaş consideră că primarul Falcă ezită în continuare să rezolve cazul Văcean.

“Domnul primar a dovedit şi la ultima şedinţă CLM că nu doreşte să fie tranşant în cazul Văcean. Menţinerea acestui director, care a prejudiciat grav imaginea instituţiei pe care o conduce cu sprijinul lui Gheorghe Falcă şi imaginea Aradului în ţară, anulează practic orice demers pentru promovarea culturii locale în România şi la nivel european. Degeaba se laudă că alocă milioane de euro pentru cultură, dacă instituţiile de cultură sunt conduse de manageri care au pierdut respectul angajaţilor şi al publicului. În acest context, primarul Falcă dă dovadă de laşitate, tergiversează o decizie firească de reabilitare a Filarmonicii. În şedinţa CLM de joi, i-am spus domnului primar că o parte a opiniei publice consideră că este şantajabil în acest caz şi de aceea evită să facă o schimbare de management. Nu a răspuns concret, dar s-a retras din comisia de evaluare a managerului şi a încercat să îmi paseze responsabilitatea mie. Considerând că nu este cazul să fac curăţenie după domnia sa, am refuzat. Nu este vorba despre laşitate, laşitatea este a domnului primar! Dacă a girat atâţia ani acest personaj, este normal să şi-l asume până la capăt şi să producă schimbarea pe care o aşteaptă toată lume, motive sunt prea multe! Cred că s-a ajuns deja la o situaţie limită şi domnul Falcă nu mai poate să fugă de responsabilitate. De altfel, constat din nou că primarul Falcă încearcă să acopere subiectele presante prin divagaţii politice. La finalul şedinţei CLM de joi, domnul primar a transformat întâlnirea într-o şedinţă de partid, în care şi-a atacat adversarii politici, cu eterna sa obsesie de a-şi ilustra ideile la o tablă. După o serie de încercări de a readuce normalitatea în şedinţa CLM, care s-au lovit de încăpăţânarea domnului primar, am decis să mă retrag, alături de colegii Ionel Ciupe şi Lia Ardelean. Fac apel la toţi colegii din CLM să ia atitudine în astfel de cazuri şi să apere imaginea Consiliului Local Municipal, for al democraţiei locale, nu anexă subordonată domnului primar”, a spus consilierul municipal Marin Lupaş.

 

Read more
Senatorul Constantin Igaș îi solicită premierului să intervină în problema SMURD

Senatorul arădean consideră că este cazul ca premierul Dacian Cioloș să intervină în discuțiile care au pornit de la o declarație politică a președintelui CJ Timiș și care destabilizează un serviciu medical ce funcționează în parametrii foarte buni de la înființare.

În ultima perioadă am asistat la o serie de discuții pe marginea funcționării punctului de operare aero-medical SMURD pe Regiunea de Vest și oportunitatea mutării elicopterului SMURD de pe Aeroportul din Arad, unde funcționează în prezent, în Timișoara. Din păcate aceste discuții doar bulversează un serviciu medical eficient și amplifică orgolii”, declară Constantin Traian Igaș, cel care a adus elicopterul SMURD în Arad.

Fostul ministru de interne își exprimă regretul în ceea ce privește declarațiile unor oameni politici care se folosesc de promisiuni ale premierului în realizarea acestui transfer.

Argumentele nu stau de partea politicienilor, ci de partea realității. Statistica pusă la dispoziție de coordonatorul operațiunilor SMURD pe această regiune arată faptul că cele mai multe solicitări au fost din Hunedoara. Realitatea dovedește faptul că poziționarea elicopterului SMURD la Arad este o decizie bună întrucât elicopterul ajunge mai repede în județul cu cele mai multe solicitări pentru a acorda primul ajutor și pentru a stabiliza pacienții până la oferirea serviciului medical necesar. La înființarea punctului SMURD la Arad acesta a fost unul dintre argumentele față de care s-a pronunțat și doctorul Raed Arafat, pe lângă cele de vizibilitate și trafic aerian”, afirmă senatorul arădean.

Read more
FINANTE: ROMANIA A ATRAS 1,25 MILIARDE DE EURO DE PE PIETELE EXTERNE LA MINIME ISTORICE DE COST

România a atras 1,25 miliarde de euro de pe piețele externe de capital, prin redeschiderea celor două tranșe de obligațiuni în euro emise în octombrie 2015, la minime istorice de cost, informează, vineri, Ministerul Finanțelor Publice

Din suma totală împrumutată, 750 de milioane de euro au maturitate de 10 ani și 500 de milioane de euro cu maturitate de 20 de ani.

Emisiunea a fost suprasubscrisă de aproape două ori.
Suma a fost obținută la randamente în scădere: de la 2,845% la 2,55% pentru tranșa de 10 ani și de la 3,93% la 3,90% pentru tranșa de 20 ani.

‘Tranzacția reconfirmă percepția foarte bună și încrederea investitorilor în economia românească într-un context volatil de piață, caracterizat de multe incertitudini. Pe fondul unei cereri semnificative, randamentele aferente titlurilor de stat sunt în scădere atât pentru titlurile de stat emise pe piața internă, cât și pentru cele emise pe piețele externe. Aceste evoluții conduc la reducerea costurilor aferente datoriei guvernamentale odată cu extinderea maturității portofoliului de datorie”, a declarat ministrul Finanțelor Publice, Anca Dragu.

Oferta totală a cumulat 2,3 miliarde euro provenind din 220 de ordine.

Potrivit Ministerului Finanțelor Publice, baza investițională a tranzacției a fost diversificată atât din punct de vedere geografic, cât și al tipurilor de investitori pentru ambele tranșe.

Pentru tranșa cu scadența în 2025 distribuția geografică a fost următoarea: România (23%), Marea Britanie (19%), SUA (14%), Polonia și alte țări din Centrul și Estul Europei (14%), Benelux (9%), Germania și Austria (8%), Italia (5%), Asia și Orientul Mijlociu (3%), Scandinavia (3%), alte țări (2%). În privința tipurilor de investitori, managerii de fonduri au predominat (60%), fiind urmați de bănci și bănci private (22%), fonduri de pensii și societăți de asigurare (11%), bănci centrale (5%) și alții (2%).

În tranșa scadentă în 2035, distribuția geografică a fost puțin diferită, cererea investitorilor din Germania și Austria fiind cea mai mare (22%), urmată de cea a investitorilor din Marea Britanie (18%), SUA (18%), România (17%), Benelux (7%), Franța (5%), alte țări din Europa (10%), Scandinavia (2%), Asia și alte țări (1%). Cererea a venit predominant din partea managerilor de fonduri (56%), urmați de fondurile de pensii și asigurători (23%), bănci și bănci private (15%), bănci centrale (2%) și alții (4%).

‘În urma acestor redeschideri, lichiditatea ambelor tranșe a crescut considerabil, situându-se la 2 miliarde de euro în cazul emisiunii de euroobligațiuni scadente în anul 2025 și la 1,25 miliarde de lei în cazul emisiunii de euroobligațiuni scadente în anul 2035. Aceste redeschideri fac parte din planul de finanțare externă aferent anului 2016, încadrându-se în obiectivele strategiei de administrare a datoriei publice, prin extinderea maturității medii a portofoliului de datorie guvernamentală în vederea reducerii riscului de refinanțare’, se mai arată în comunicatul citat.

Emisiunea a fost administrată de catre Citigroup Inc, HSBC Bank PLC, Raiffeisen Bank International AG și UniCredit SpA.
România intenționează să atragă 3 miliarde de euro de pe piețele internaționale în 2016. Țara beneficiază de un rating ”Baa3” din partea Moody’s și de un calificativ ”BBB minus” de la Standard & Poor’s și Fitch.

Sursa: agerpres.ro

Read more
TICHETE DE MASA PENTRU FAMILIILE SARACE, CA SA-SI DEA COPIII LA GRADINITA

În fiecare an, peste 100.000 de copii nu merg la grădiniţă.

Cei mai mulţi dintre ei locuiesc în zone rurale şi provin din familii sărace. Anul trecut, însă, a fost aprobată o lege care prevede acordarea de ajutoare sociale sub formă de tichete valorice, pentru a-i încuraja pe părinţi să îşi înscrie copiii în învăţământul preşcolar.

Tichetele, care vor fi date lunar părinților prin direcțiile de asistență socială din localitățile unde locuiesc legal, au valoarea de 50 de lei. Beneficiarii sunt familiile care au copii cu vârste cuprinse între 3 și 6 ani. O condiţie esenţială este, însă, ca micuţii să meargă regulat la grădiniţă, nefiind admise absenţe nemotivate mai multe de 3 zile pe lună. Prin Legea 248/2015 se acordă tichete doar famiilor care au venitul lunar pe membru de până la 284 de lei.

Dosarele se depun de luni, 22 februarie

Ca să primească ajutoare, familiile vor trebui să completeze mai întâi o cerere tip şi o declaraţie pe proprie răspundere şi să aducă un dosar care să cuprindă, printre altele, adeverinţele de venit sau de salariu, dovada înscrierii la grădiniţă a copilului, precum şi copii după certificatul de naştere al micuțului și alte acte. Dosarele vor fi depuse la direcțiile de asistență socială, din 22 februarie până pe 30 aprilie. Tichetele vor putea fi utilizate doar pentru achiziționarea produselor alimentare, de igienă, de îmbrăcăminte și a rechizitelor.

Sursa: evz.ro

Read more
TARA CARE ARE NEVOIE CA PETROLUL SA AJUNGA LA 200 DE DOLARI PENTRU A-SI BALANSA BUGETUL

Venezuela este la un pas de colaps economic. Potrivit Washington Post, moneda sa a pierdut 93% din valoarea sa de pe piață neagră în doi ani, și se scurge pe bere și hârtie igienică, scrie portalul de ştiri Business Insider.

Țara este dependentă de infrastructura sa producătoare de petrol ineficientă pentru bani, iar bugetul său a fost anihilat prin prețuri scăzute ale petrolului.

Este o veste proastă pentru o economie centralizat-planificată precum Venezuela.

Petrolul a început să cadă ca o piatră în 2014, de la o cotă de trei cifre la aproximativ 30 de dolari în acest an, dupa ce OPEC a refuzat să reducă producția pe măsură ce cererea a scăzut, provocând o suprasaturare.

Dar chiar dacă petrolul ar reveni la aproximativ 100 de dolari barilul, Venezuela tot nu ar fi în măsură să astupe gaura sa economică. Este nevoie ca preţul să fie dublu.

Analiştii de la Deutsche Bank au aruncat o privire spre țările grav afectate de scăderea prețurilor ţiţeiului. Iată un citat din nota bancherilor:

„Din primele 5 țări cele mai vulnerabile, 4 sunt fie exportatoare nete de energie sau se bazează foarte mult pe energie: Venezuela, Columbia, Argentina, Brazilia. Ucraina este excepția. Realist vorbind, aceste țări ar rămâne vulnerabile chiar şi cu un preț al petrolului mai ridicat.Pentru a echilibra bugetul Venezuelei, de exemplu, este necesar ca petrolul să se apropie de 200 de dolari barilul, mai degrabă decât 100 de dolari.”

Venezuela a semnat în această săptămână un acord cu Arabia Saudită și Rusia pentru înghețarea producției de petrol la nivelul lunii Ianuarie. Nivelul de ieșiri este în continuare prea mare pentru ca preţul să crească. Este nevoie de o tăiere a cotelor de producţie.

Potrivit Deutsche Bank, aprovizionarea din SUA se va subţia, dar chiar şi aşa va fi nevoie de mult timp, probabil, pentru a ajuta Venezuela.

Sursa: capital.ro

Read more
Scindare la Nădlac: Consilierul judeţean Mircea Onea candidează independent la Primăria Nădlac

În cadrul întâlnirii Comitetului Executiv Judeţean al PNL Arad, desfăşurată ieri, a fost discutată şi hotărârea PNL Nădlac de susţinere a candidaturii lui Mircea Onea la funcţia de primar al oraşului Nădlac.

„În cadrul acestei intâlniri, am prezentat rezultatul celor două sondaje de opinie care îmi sunt favorabile precum si rezultatul votului Adunării  Generale a PNL Nădlac, care m-a  desemnat cu aproximativ 88% să reprezint organizaţia la alegerile din iunie. Totuşi, organismul de conducere al PNL Arad, format în mare parte din primari, a decis să infirme hotărârea organizaţiei din Nădlac şi să susţină candidatura primarului actual, în baza unui calcul politic la nivel judeţean şi a unei recomandări a BPN al PNL” a declarat actualul consilier judeţean Mircea Onea.

Hotărârea luată de Comitetul Executiv Judeţean al PNL a dus la decizia lui Mircea Onea de a candida independent.

„Având în vedere aceste aspecte, comunic că nu pot pune interesele politice în faţa intereselor localităţii, chiar dacă deţin funcţii politice la nivel local şi judeţean. În consecinţă, voi respecta dorinţa majorităţii cetăţenilor şi voi candida la funcţia de primar a localităţii Nădlac în calitate de candidat independent, alături de cei care vor alege să mă susţină. Regret faptul că părăsesc acest partid, mai ales că organizaţia din Nădlac este una dintre cele mai bune din judeţ, cu o echipă minunată şi cu rezultate frumoase în ultimii ani. Nu am amânat intenţionat acest moment, ci am respectat o procedură care este prevăzută în regulamentul de organizare şi funcţionare al PNL” a precizat Mircea Onea.

Read more
Centru național de informare și promovare turistică deschis la Lipova

UNITATEA ADMINISTRATIV-TERITORIALĂ ORAS Lipova, în calitate de beneficiar, anunţă finalizarea cu succes, a proiectului „Reabilitare și modernizare clădire pentru amenajarea unui centru naţional de informare şi promovare turistică în orașul Lipova” cod SMIS 48822, finantat prin Regio – Programul Operațional Regional 2007-2013, Axa prioritară 5 — Dezvoltarea durabilă și promovarea turismului, Domeniul major de intervenție 5.3 — ‘Promovarea potențialului turistic și crearea infrastructurii necesare, în scopul creșterii atractivității României ca destinație turistică’, Operațiunea — Crearea Centrelor Naționale de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) și dotarea acestora, conform Contractului de Finantare incheiat cu Ministerul Dezvoltării Regionale si Administraţiei Publice, în calitate de Autoritate de Management pentru POR 2007-2013, prin Autoritatea Nationala pentru Turism în calitate de Organism Intermediar pentru POR 2007-2013

Valoarea totală a proiectului „Reabilitare și modernizare clădire pentru amenajarea unui centru naţional de informare şi promovare turistică în orașul Lipova” este de 588.559 lei.

Prin acest proiect s-a urmarit creşterea numărului de turişti din localitatea Lipova şi din zonele învecinate ca urmare a îmbunătăţirii vizibilităţii regiunii şi a creşterii accesibilităţii vizitatorilor la instrumente moderne de informare şi promovare realizate în cadrul proiectului, precum un centru de informare turistică modern, amplasat în centrul oraşului Lipova, angajarea şi instruirea de personal specializat în oferirea de servicii de informare turistică, prezentarea de materiale specifice (hărţi, pliante, CD-uri etc.) sau realizarea de programe informatice specifice turismului.

Sediul CNIPT este amplasat în centrul localităţii, la parterul unei clădiri existente aflată în proprietatea oraşului Lipova. Printre obiectivele turistice din oraşul Lipova care trebuie neapărat vizitate amintim: Biserica «Adormirea Maicii Domnului», Muzeul Oraşului Lipova, Piaţa Libertăţii, Cetatea Şoimoş, Bazarul turcesc, Podul de peste Mureş sau Mănăstirea Maria-Radna.

CNIPT este dotat cu mobilier şi aparatură specifică, dispune de materiale promoţionale specifice (pagina WEB, CD-uri informare).

CNIPT Lipova va fi integrat şi conectat la reţeaua şi baza de date naţională a CNIPT si va oferi informaţii turistice de interes general şi local prin pagina WEB, inclusiv promovarea evenimentelor locale, a hotelurilor şi pensiunilor din zonă, a atelierelor meşteşugăreşti, a agenţiilor de turism, precum şi a celorlalţi agenţi economici implicaţi în servicii turistice şi conexe.

 

Read more
PERICOL! MII DE MASINI CIRCULA CU FRANELE SI DIRECTIA DEFECTE!

Inspectorii Registrului Auto Roman (RAR) au verificat in trafic peste 81.700 de autovehicule in 2015, la peste 53% constatandu-se probleme tehnice, iar peste 4.500 aveau defectiuni la sistemul de directie si la frane.

Conform RAR, din totalul autoturismelor, autoutilitarelor, motocicletelor si remorcilor verificate, peste 53,8% (aproape 44.000) au prezentat diferite probleme tehnice sau nereguli in privinta documentelor (dovada de efectuare a ITP expirata, dovezi de efectuare a ITP false), iar aproape 32.700 autovehicule au fost trase pe dreapta o vreme, deoarece au fost considerate neconforme din punct de vedere al securitatii rutiere. La aceste autovehicule s-au constatat urmatoarele probleme;

–         proasta functionare a instalatiei electrice de iluminare si semnalizare,

–         defectiuni ale sistemului de franare,

–         starea necorespunzatoare a sasiului, caroseriei sau pneurilor,

–         jocuri anormale in mecanismul de directie sau in articulatiile puntilor fata si spate.

In urma controalelor, inspectorii RAR au descoperit ca 5,55% (4.535) dintre vehiculele controlate prezentau pericol iminent de accident, in special din cauza defectiunilor majore la sistemul de franare si la directie. In aceste situatii, una dintre masurile luate a fost retinerea certificatului de inmatriculare, care poate fi redobandit numai dupa efectuarea unei inspectii tehnice la reprezentantele RAR. In urma controalelor au fost aplicate 29.864 de sanctiuni, au fost retinute 772 de permise de conducere si 22.817 de certificate de inmatriculare.

Sursa: stiripesurse.ro

Read more
DECIZIE IN GUVERN: 19 PREFECTI VOR FI SCHIMBATI DIN FUNCTIE

Guvernul a decis în şedinţa de azi schimbarea din funcţie a 19 prefecţi.

Totodată, vor fi schimbaţi din funcţie şi trei subprefecţi.

Măsura a fost luată întrucât premierul a anunţat că este nemulţumit de activitatea multora dintre prefecţii din ţară.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, a anunțat, în 10 februarie, că probabil până la sfârșitul lunii vor fi schimbați un „număr semnificativ” de prefecți.

A fost o trecere în revistă a activității lor (a prefecților — n.r.) și o analiză a comportamentului, atât în ceea ce privește capacitatea de a reacționa, cât și dorința de a nu se implica politic în campania electorală. Sigur că această evaluare s-a făcut, vor urma în cel mai scurt timp, probabil până la finalul lunii, schimbări care vor viza un număr semnificativ de prefecți”, a spus Suciu, după ședința Executivului.

El a explicat că Guvernul nu va putea să facă, în timpul scurt pe care îl are la dispoziție, o procedură de angajare prin concurs.

„Deci va fi o numire a prefecților noi pe baza unei selecții între înalții reprezentanți ai Guvernului sau persoanele care s-au remarcat printr-o activitate de gestiune a administrației publice și care nu sunt implicați politic în perioada care va urma. Așadar, în cel mai scurt timp, vom avea un număr semnificativ de prefecți schimbați”, a mai spus Suciu.

Premierul Dacian Cioloș a declarat, luni, în plenul Camerei Deputaților, că le-a pus în vedere secretarilor de stat rămași din Cabinetul anterior să nu facă politică de partid, iar prefecților și subprefecților care au intenția să participe în alegeri le-a cerut să renunțe la funcție.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, a declarat, în 3 februarie, că Executivul va decide în cursul acestei luni modificări la nivelul prefecților, ținând cont că există o evaluare în curs a activității acestora.

Sursa: digi24.ro

Read more