Klaus Iohannis ar încasa bani dintr-un imobil pierdut în instanță
National/ExternUltimele stiri 16 februarie 2016 0
Președintele României, Klaus Iohannis, ar încasa în continuare chiria imobilului din Strada Nicolae Bălcescu nr. 29 din Sibiu deși Curtea de Apel din Brasov i-a anulat titlul de proprietate în urmă cu trei luni de zile, potrivit unei anchete RISE Project.
Read moreDorel Căprar : Bucuria lui Falcă de a se vedea stăpân absolut pe „culorile liberale” a fost de scurtă durată
PoliticaUltimele stiri 16 februarie 2016 0
Deputatul PSD Dorel Căprar consideră că cel mai recent conflict intern din PNL Arad, declanşat de demisia lui Remus Guţu, din toate funcţiile deţinute în partid, creionează în ochii cetăţenilor, adevărata înfăţişare a acestei organizaţii.
„În acest conflict nu există „buni” şi „răi” ci doar o mână de afacerişti cinici, fără ideologie care nu s-au înţeles la capitolul bani, funcţii şi influenţă politică.Ceea ce până ieri constituia „folclor local”, legat de imixtiunile lui Gheorghe Falcă în instituţii unde nu are legal nicio treabă şi jocurile murdare cu sponsorii neoficiali ai partidului ies acum la lumină prin declaraţiile publice ale lui Remus Guţu.Sunt fapte şi acuzaţii extrem de grave pe care sunt sigur că poate să le şi probeze.De câte ori nu a întrebat PSD Arad, eu şi colegii mei, ce face Iustin Cionca în calitate de „sfetnic” la Consiliul Judeţean, pe bani foarte mulţi, într-o sfidare totală faţă de oamenii care muncesc cinstit în acest judeţ.Ce tip de expertiză are acest domn care îşi face veacul la partid de dimineaţă până seara pe banii contribuabililor.Da, acelaşi Cionca care bătea cu pumnul în masă că ar tăia oricând, din nou, fără ezitare pensiile şi salariile.Om de casă a lui Gheorghe Falcă care s-a străduit şi a reuşit să-l impună în calitate de candidat al PNL pentru preşedinţia CJA, pentru a-şi putea derula afacerile nestingherit în această instituţie.Totul se reduce aici la bani, nicidecum la principii sau ideologie.În timpul acesta ni se flutură sub nas poveşti nemuritoare cu „Capitale Culturale Europene”, piste de biciclete sau investiţii în cultură, subiect pentru care am cerut evident explicaţii pe cale oficială în baza legii 544, privind transparenţa publică.Este vital pentru arădeni să afle cu precizie unde şi pe ce se duce banul public iar cele mai recente episoade şi declaraţii din interiorul PNL Arad sunt sigur că au trezit şi curiozitatea organelor de anchetă, în special cele legate de Compania de Apă şi probabil se vor autosesiza în urma relatărilor publice ale vicepreşedintelui CJA.Bucuria lui Falcă de a se vedea stăpân absolut pe „culorile liberale” a fost de scurtă durată, eşaloanele 2, 3, şi 4 din partid scot capul şi strigă că vor o parte din „ciolan”. Citez din Remus Guţu : „Domnul Falcă vrea să conducă tot, iar noi să fim cu toţii sclavi”.Pentru a-l parafraza pe colegul meu Florin Tripa vă transmit şi eu ceea ce se impune urgent, dacă mai aveţi un strop de onoare : Demisia la pachet domnilor, imediat ! „- afirmă deputatul PSD Dorel Căprar
Read moreE oficial: Gheorghe Falcă a fost validat ca președinte unic al PNL Arad
PoliticaUltimele stiri 15 februarie 2016 0
Nu ne gândeam că ar putea exista surprize la numărătoarea voturilor dar am primit confirmarea, Gheorghe Falcă a fost validat ca unic președinte al Partidului Național Liberal, filiala Arad.
Conform comunicatului de presă, ”Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal a validat, în cursul ședinței de luni, 15.02.2016, decizia ca Organizația Județeană a PNL Arad să funcționeze cu președinte unic, în persoana domnului Gheorghe Falcă.
Acest tip de decizii vor fi luate în cadrul tuturor organizațiilor PNL, făcându-se astfel un nou pas spre finalizarea fuziunii dintre PNL și PDL.
Același lucru s-a întâmplat și în cazul organizațiilor de femei și tineret ale PNL. Astfel, în cazul Organizației Județeane a Femeilor Liberale Arad (OFL Arad) doamna Simona Stan a fost validată ca președinte unic, de către Biroul Politic Național al OFL, încă din luna decembrie a anului trecut. În cazul Organizației Județene de Tineret a PNL Arad (TNL Arad), Biroul Politic Național al TNL a validat același tip de decizie în cadrul ședinței ce a avut loc sâmbătă, 13.02.2016, la Săcele (jud. Brașov), fiind vorba de președinte unic în persoana lui Andrei Fuliaș.
PNL Arad, OFL Arad și TNL Arad se află printre primele organizații din țară care au făcut acest pas important al fuziunii, fiind date ca exemplu de bună colaborare și funcționare în fața tututor organizațiilor din țară”.
Read moreNOUL IMPOZIT PENTRU RESTAURANTE SI HOTELURI: DIN 31 MARTIE, FARA OPTIUNI SI FAVORURI PENTRU MICROFIRME
EconomieUltimele stiri 15 februarie 2016 0
Restaurantele și hotelurile nu vor avea la dispoziție o perioadă în care să decidă dacă vor să fie impozitate după actualul sistem sau optează pentru impozitul fix pregătit de autorități, iar micile pensiuni, baruri, pizzerii și shaormerii vor rămâne excluse din categoria firmelor care pot plăti noul impozit, deoarece propunerile în favoarea acestora nu au fost acceptate de parlamentari. În plus, cum data programată inițial pentru aplicarea, 1 ianuarie, a fost demult depășită, noul impozit este programat acum, conform ultimelor informații, să fie introdus din 31 martie, dacă întreaga procedură legislativă – avizul ambelor Camere ale Parlamentului, promulgarea proiectului de către președinte și publicarea în Monitorul Oficial – va fi încheiată până atunci.
Noul sistem de impunere a fost inițiat în Parlament, sub forma unei propuneri legislative privind impozitul specific unor activități, cu intenția să fie aplicat începând cu luna ianuarie a acestui an, Profit.ro anunțând însăcă, din cauza unei întârzieri în discuțiile parlamentare, noile impozite nu vor mai fi aplicate din prima zi a anului 2016, ci cel mai devreme din primăvară, posibil din luna martie.
În urmă cu o săptămână, Profit.ro a anunțat, citând un document oficial, că parlamentarilor li s-a propus ca restaurantele și hotelurile să aibă la dispoziție o perioadă în care să decidă dacă vor să fie impozitate după actualul sistem sau optează pentru impozitul fix pregătit de autorități, iar micile pensiuni, baruri, pizzerii și shaormerii, excluse din categoria firmelor care pot alege să plătească noul impozit, să fie reintroduse în categoria celor cărora le este aplicabil cu drept de opțiune.
În forma avansată inițial, noile impozite urmau să se aplice tuturor operatorilor din turism și din industria serviciilor de alimentație, dar proiectul a fost modificat ulterior, excluzând de la aplicare microîntreprinderile.
„Agenții economici din sectorul turismului și cei din alimentația publică doresc ca acest impozit să fie unul de tip opțional. Un impozit forfetar, impus cu ceva vreme în urmă, a dus la distrugerea multor societăți comerciale. O perioadă, această posibilitate de a opta pentru una sau cealaltă dintre cele două variante de impozitare ar rezolva problema. Cei care optează pentru impozitul specific vor plăti în funcție de numărul de locuri de cazare sau de spațiul pe care își au ca suprafață pentru alimentație publică, deci un impozit fix plătit la termenele stabilite, iar ceilalți vor opta pentru impozitul plătit acum”, se arată în documentul citat.
Ultimele informații relevă însă că parlamentarii nu au acceptat niciuna dintre aceste propuneri, respectiv nici să existe posibilitatea unei opțiuni, nici ca microîntreprinderile să fie reintroduse în categoria firmelor cărora le poate fi aplicat noul impozit.
Singura modificare importantă operată este cea care stabilește că noul impozit va fi aplicat începând cu 31 martie 2016.
Sursa: profit.ro
Read moreTOT CE TREBUIE SA STII DESPRE LEGEA DARII IN PLATA
National/ExternUltimele stiri 15 februarie 2016 0
De o bună bucată de timp, legea dării în plată a creat mare vâlvă în rândul bancherilor, debitorilor, instituțiilor statului și, cel mai important, a speriat toți românii care vor să se mute la casă nouă, în ansambluri rezidențiale. Ce presupune? Cum se va aplica? Cine va putea beneficia și cine va pierde cel mai mult în urma legii dării în plată? La aceste întrebări vom încerca să răspundem în rândurile care urmează.
Ce presupune legea dării în plată?
Legea dării în plată stipulează că persoanele cu credite de locuințe își pot ceda bunurile ipotecate către bănci dacă sunt în incapacitate de plată a ratelor împrumuturilor. Nimic mai simplu în aparență, însă, desigur, lucrurile sunt mult mai complicate în esență.
Inițiativa legii dării în plată a început ca o lege socială, care să-i ajute pe debitorii cu probleme reale să scape de povara creditelor ipotecare, cedând către creditori aceste bunuri. Dar inițiatorii legii au evitat să discute concret despre suma maximă a creditelor contractate până la care se poate aplica legea dării în plată. Cu alte cuvinte, chiar și persoanele cu credite de, să zicem, 1 milion de euro, pot înștiința băncile că vor să renunțe la împrumuturi în schimbul locuințelor.
Da, tot ce trebuie să faceți pentru a ceda locuințele este să trimiteți o înștiințare către bănci, fie prin executor judecătoresc, avocat sau notar public și sunteți eliberați de obligații!
Cum se va aplica?
Aici discuțiile devin foarte interesante și importante. În cazul în care legea dării în plată se va aplica retroactiv (și pentru creditele în derulare), atunci băncile vor avea o problemă mare. Peste noapte, acestea se vor trezi cu, posibil, sute de mii de locuințe, pe care trebuie, la rândul lor, să le vândă mai departe. Cum și mai ales la ce preț pentru a-și diminua pierderile, rămâne la alegerea fiecărei instituții în parte… Foarte important de știut este că băncile sunt intermediarii banilor, nu lucrează cu bani proprii. Pierderile în realitate ar fi ale deponenților, românii care au depozite bancare. Cu toate acestea, semnalele din piață ne arată că sunt șanse mici ca legea să se aplice retroactiv (vocea domnului avocat Piperea este suficient de puternică…).
De asemenea, un alt punct crucial al discuției referitoare la legea dării în plată este dacă programul Prima Casă va fi inclus. Știm cu toții că principalul atu al programului Prima este avansul de doar 5%. Atunci, cum vor putea băncile să-și asume riscul imens pe care legea dării în plată îl presupune? De asemenea, Statul garantează jumătate din fiecare credit Prima Casă. Dacă debitorii decid să renunțe la case și la credite, trimițând apartamentele la bănci, atunci este evident că pierderile vor fi de ambele părți (bănci și stat). Este statul pregătit pentru asta?
Cine va beneficia și cine va pierde cel mai mult de pe urma legii dării în plată?
În cazul în care legea dării în plată se va aplica doar pentru cazurile sociale (debitorii care într-adevăr au ajuns în incapacitate de plată a ratelor din motive precum șomaj, probleme de sănătate etc…), atunci este evident că această inițiativă este una benefică, în special pentru cei care au accesat credite bancare în franci elvețieni, sub oblăduirea bancherilor din România, inclusiv BNR.
De curând legea a fost retrimisă în Parlament de către președinte, deoarece nu era stipulat cine sunt beneficiarii acestei legi. Mai exact, aceștia puteau fi și dezvoltatori imobiliari care nu mai doreau sau nu mai puteau să înapoieze creditul.
Concluzii
Dacă această lege se va aplica retroactiv, atunci va intoxica toate investițiile din țara noastră. Riscul legii nu este predictibil, iar acest lucru va avea efecte catastrofale pentru economie deoarece încrederea investitorilor va fi zdruncinată serios.
Dacă această lege se va promulga, băncile vor crește avansurile pentru toate tipurile de credite. Acest lucru va duce la imposibilitatea românilor de a cumpăra o casă nouă. Aceștia vor trebui să se obișnuiască cu statutul de chiriaș, în loc de proprietar. Indiferent de cât de mare este salariul românului de la multinațională, un avans de 35% va reduce semnificativ numărul celor care vor fi capabili de a accesa credite bancare.
Dacă va fi evitat în continuare stabilirea unui plafon maxim pentru creditele eligibile pentru legea dării în plată, atunci nu mai este lege socială. Și care mai este scopul acestei legii?
Dacă Prima Casă nu va fi scoasă din această lege, atunci va dispărea cu totul.
În orice formă va fi promulgată această lege, băncile vor înăspri condițiile de creditare, pentru a-și acoperi riscurile fluctuației pieței imobiliare. De asemenea, nu trebuie neglijate nici efectele nocive asupra celorlalte segmente ale economiei.
Discuțiile pentru legea dării în plată au fost amânate până săptămâna aceasta
Sursa: agerpres.ro
Read moreDezastru pentru PNL Arad: Remus Romulus Guțu și-a dat demisia din funcțiile cheie din partid
Ultimele stiriUslasul_Perit 15 februarie 2016 0
Invizibilul vicepreședinte din Consiliu Județean Arad, Remus Romulus Guțu, are primul contact cu presa, după ani și ani, ca să vină și să plângă că a fost ”tras în piept” de bunul său prieten, care l-a ajutat să treacă din barca PPDD în cea PNL Arad. Și cum prietenul Gheorghe Falcă promite ”câte-n lună și-n stele” iată că a sosit momentul primei promisiuni care va fi neonorată.
Văzând că nimeni nu-l mai bagă în seamă și că pe listele viitoare de consilieri județeni nu va apărea niciun Remus, Romulus sau Guțu, a trecut la amenințări dezastruoase pentru viitorul acestei filiale arădene. ”Îmi dau demisia din toate funcțiile pe care le dețin” a spus viitorul fost vicepreședinte de CJA. Faptul că până acum nu l-a băgat nimeni în seamă pe Guțu o știe tot Aradul, nici nu știu dacă a fost invitat pe la ședințele de partid, dar omu e tare pe poziție. Evident că va apărea dintr-o dată o demisie prin care vom afla că Remus Guțu nu mai este nici măcar membru în PNL Arad.
Și iată cum începe epurarea prin clădirea Consiliului Județean Arad, simțim că și Adrian Țolea are o demisie gata pregătită, timpul ne-o va arăta.
Read moreEURO, TOT MAI SLAB. DOLARUL, AVANS IMPRESIONANT IN FATA LEULUI
EconomieUltimele stiri 15 februarie 2016 0
Moneda națională s-a apreciat astăzi în fața euro, până la un nivel oficial de 4.4710 lei/euro, cu 0,34 bani sub cel indicat vineri de BNR.
În raport cu dolarul american leul s-a depreciat însă, pe fondul scăderii euro în raport cu dolarul. Astfel, dacă ieri BNR indica o cotație de 3,9623 lei/dolar, astăzi cotația a urcat cu peste 3 bani, la 3,9925 lei/dolar.
Francul elvețian s-a depreciat față de leu, de la 4,0675 lei/franc, vineri, la 4,0607 lei/franc, astăzi.
Apreciere a leului în timpul dimineții
Leul continuă să se aprecieze în acest început de săptămână. Astfel, moneda europeană se tranzacționa la ora 10.50 la 4.4680 lei/euro, în scădere cu 0,75 bani față de nivelul de deschidere. Vineri, BNR a indicat un curs de 4.4744 lei/euro.
În raport cu dolarul american, leul era ușor depreciat raportat la nivelul indicat vineri de BNR. Astfel, cursul oficial de vineri a fost de 3.9623 lei/dolar, în schimb în această dimineață la ora 10.50 moneda americană se tranzacționa la 3,99 lei/dolar, în creștere față de nivelul de deschidere.
Scăderea în fața euro se produce pe fondul deprecierii euro în raport cu dolarul.
Sursa: evz.ro
Read moreFostul sef DIPI este urmărit penal
National/ExternUltimele stiri 15 februarie 2016 0
Procurorii DNA au dispus efectuarea urmăririi penale faţă de Nicolae Gheorghe, chestor principal de poliţie, la data faptelor şef al Departamentului de Informaţii şi Protecţie Internă (DIPI) cu rang de secretar de stat, pentru complicitate la abuz în serviciu şi două infracţiuni de deturnare de fonduri.
Potrivit unui comunicat al DNA transmis luni AGERPRES, în sarcina lui Nicolae Gheorghe s-a reţinut săvârşirea infracţiunilor de complicitate la abuz în serviciu, dacă funcţionarul a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată, şi două fapte de deturnare de fonduri, dintre care una în formă continuată (11 acte materiale).
În acelaşi dosar, sunt urmăriţi penal Gabriel Nicolae Pavel, comisar şef de poliţie, la data faptei şef al Serviciului Juridic DIPI, pentru complicitate la abuz în serviciu, dacă funcţionarul a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată, Marian Dănuţ Iacob, comisar şef, la data faptei şef al Diviziunii Administrative în DIPI, pentru deturnare de fonduri, în formă continuată (3 acte materiale), şi Nelu Zărnică, chestor principal de poliţie, la data faptei adjunct al şefului DIPI cu rang de subsecretar de stat, pentru deturnare de fonduri, în formă continuată (2 acte materiale).
DNA precizează că, în vara anului 2015, Nicolae Gheorghe şi Gabriel Pavel, prin întocmirea documentaţiei aferente, au contribuit la achiziţionarea unor bunuri din fondurile operative ale MAI, fără ca ele să fie folosite la acest tip de activităţi.
„Acest lucru s-a realizat cu încălcarea prevederilor legale care limitează achiziţionarea bunurilor din fondurile operative, strict la situaţii legate de folosirea lor în activităţi de urmărire penală a infracţiunilor de corupţie. Ca urmare a încălcării atribuţiilor de serviciu, bugetul de stat a fost prejudiciat cu suma de 410.000 lei, iar DIPI a beneficiat de dotarea cu bunurile respective, în valoare de 91.295,73 euro, folosul fiind necuvenit în raport cu destinaţia legală a fondurilor operative. În perioada 21 august – octombrie 2015, Nicolae Gheorghe, în aceeaşi calitate, a schimbat destinaţia folosinţei bunurilor respective, achiziţionate în modalitatea de mai sus”, se arată în comunicat.
Procurorii susţin că, în perioada 2014 – 2015, Nicolae Gheorghe, în calitate de secretar de stat şi ordonator de credite în DIPI, în mod repetat a aprobat mai multe rapoarte prin care a fost schimbată destinaţia sumei de peste 238.000 lei, alocată instituţiei pentru fonduri operative, în scopul efectuării unor cheltuieli de protocol ori pentru înzestrarea instituţiei, care nu au fost circumscrise activităţilor, acţiunilor sau misiunilor cu caracter informativ-operative.
Anchetatorii au constatat că, în aceeaşi manieră, au procedat cu suma totală de aproape 14.500 lei şi suspecţii Zărnică şi Iacob, în calitate de ordonatori de credite în cadrul DIPI.
Celor patru li s-au adus la cunoştinţă calitatea procesuală şi acuzaţiile.
Read moreTSD Arad a lansat o invitaţie de suflet de Ziua Îndrăgostiţilor
PoliticaUltimele stiri 15 februarie 2016 0
Tinerii social democraţi arădeni au organizat ieri un eveniment special, cu ocazia Sfântului Valentin, pentru a marca într-un cadru special „Ziua Îndrăgostiţilor”.
„Ne-am dorit din start un cadru romantic, iar Malul Mureşului are o încarcătură sentimentală deosebită pentru arădenii din toate generaţiile.Chiar dacă de cele mai multe ori „Ziua Îndrăgostiţilor” este asociată cu cei mai tineri, demersul nostru s-a dorit a fi o invitaţie de suflet pentru toate cuplurile de îndrăgostiţi din oraş, indiferent de vârstă.Am vrut să constituie un moment de neuitat pentru toţi cei care au onorat invitaţia noastră, iar lampioanele au jucat un rol cu totul particular în derularea evenimentului.Mă bucur că am reuşit, împreună cu colegii mei, să readucem un pic de umanitate şi candoare într-o zi în care dragostea este pe primul plan.”- afirmă Ingrid Iordache, preşedintele TSD Arad
Read moreELEVII S-AU INTORS LA CURSURI. CAND VA FI URMATOAREA VACANTA
National/ExternUltimele stiri 15 februarie 2016 0
Elevii s-au întors astăzi la cursuri, după o săptămână de vacanță. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației, următoarea vacanță este programată în perioada 23 aprilie – 3 mai.
Semestrul al doilea este structurat astfel:
cursuri de luni – 15 februarie, până vineri – 22 aprilie;
vacanța de primăvară de sâmbătă – 23 aprilie, până marți – 3 mai.
Cursurile vor continua de miercuri – 4 mai, până vineri – 24 iunie.
Vacanța de vară va începe sâmbătă, 25 iunie, și se va încheia duminică, 11 septembrie.
Săptămâna „Școala Altfel” va rămâne în aceeași perioadă: 18 – 22 aprilie.
Cursurile claselor terminale din învățământul liceal se vor încheia pe 3 iunie, iar ale ultimei clase de gimnaziu, pe 17 iunie.
Sursa: digi24.ro
Read more








