Rezultatele extragerii LOTO de duminică 31 ianuarie 2016
National/ExternUltimele stiri 31 ianuarie 2016 0
LOTO 6/49, duminică, 31 ianuarie 2016. La Loto 6/49, la categoria I, reportul a ajuns la 617.450 e lei, iar la Joker, reportul a ajuns la peste 5,8 milioane lei.
La Noroc este în joc un report cumulat în valoare de circa 1,65 milioane de lei, iar la Noroc Plus reportul a ajuns la 114.500 de lei.
La jocul Super Noroc, reportul categoriei I este de peste 5.300 lei. La Loto 5/40, reportul a ajuns la 27.000 de lei
NUMERELE EXTRASE duminică, 31ianuarie, 2016:
Loto 6/49
28 6 49 18 9 36
Joker
23 18 24 20 13 + 7
Loto 5 din 40
37 24 1 19 5 22
Noroc
4 9 5 1 1 5 3
Super Noroc
7 5 1 0 9 9
Noroc Plus
9 9 3 2 6 4
– See more at: http://www.dcnews.ro/loto-loto-6-49-numerele-ca-tigatoare-de-duminica-31-ianuarie-2016-report-de-peste-5-5-milioane-lei-la-joker_496038.html#sthash.jL7c4T2v.dpuf
Read moreReprezentantii LIDL dau asigurări că produsele din România nu au probleme de calitate
National/ExternUltimele stiri 30 ianuarie 2016 0
În urmă cu cîteva zile site-ul nostru a publicat un articol referitor la o anchetă ce este în desfășurare, în mai multe țări, cu privire la calitatea îndoielnică a uleiului de măsline pus la vânzare de lanțul de magazine LIDL.
Astfel, la redacția am primit punctul de vedere al reprezentanților LIDL România:
”Subiectul este cunoscut companiei Lidl la nivel internațional și tratăm tema prezentată cu maximă seriozitate. În acest sens, situația a fost și este cercetată intensiv de către experți din departamentele de achiziții și calitate.
Vă aducem la cunoștință faptul că lotul despre care se discută în articol, descoperit în urma testelor, nu a fost livrat către magazinele Lidl din România, astfel că situația nu afectează compania noastră la nivel local”.
Read more
DOREL CAPRAR: „GHEORGHE FALCA A INTORS SPATELE ARADENILOR DE 12 ANI DE CAND ESTE PRIMAR”
PoliticaUltimele stiri 29 ianuarie 2016 0
Deputatul PSD Dorel Căprar consideră că primarul Aradului întrece orice limită, denaturând adevărul în mai toate probleme administrative curente, în încercarea de a-şi masca incompetenţa şi a transfera actul administrativ în planul atacului politic. „Ne-am obişnuit deja ca acest personaj să încurce borcanele, cel de funcţionar plătit din bani publici cu politicianul lamentabil care se joacă în oglindă de-a Tony Blair, căruia însă îi pronunţă cu greu numele. Conform logicii sale primitive, PSD-ul este de vină pentru toate nerealizările din mandatele sale succesive. Ponta, Căprar mai nou Fifor sunt cei care nu i-au dat sau nu îi dau bani pentru proiectele sale faraonice, pentru conturarea viziunii sale „geniale”, de natură să transforme Aradul în „Capitala capitalelor”. Ceea ce omite Falcă să spună, cu bună ştiinţă, este că de 12 ani ţine Consiliul Local Municipal în mână, că este la butoane în fruntea unei armate de slugi PDL-PNL, care votează la comandă orice proiect de hotărâre CLM imaginat de primar. PSD-ul a majorat taxele şi impozitele locale ? Noi am venit cu ideea creşterii preţului la căldură şi apă caldă ? Oare nu tot Falcă se face responsabil pentru aceste 2 chestiuni dureroase pentru cetăţeni la care se adaugă evident situaţia limită în care se găseşte CET Arad. Pe deasupra, deşi problema a atins pragul critic, astăzi, în loc să participe la şedinţa Consiliului de urgenţă de la Prefectură în problema CET, a preferat să facă figuraţie la Timişoara la decernarea titlului de Doctor Honoris Causa domnului José Manuel Barroso.
NU domnule primar, PSD Arad a propus reducerea cotei de impozitare de la 0,12%, aşa cum este prevăzută în proiectul de hotărâre, la 0,08%, posibilitate permisă de Codul Fiscal. Cu doar 2 zile în urmă consilierii municipali ai PSD Arad au solicitat în cadrul dezbaterii pentru Bugetul Aradului majorarea subvenţiilor pentru căldură şi apă caldă, în aşa fel încât preţul suportat de populaţie să scadă. Gheorghe Falcă este cel care şi la propriu şi la figurat a întors spatele arădenilor şi nu de ieri de azi ci de 12 ani de când este primar”, afirmă deputatul Dorel Căprar
Read moreMIHAI FIFOR: „ARADUL PIERDE 12,5 MILIOANE DE EURO DIN CAUZA ADMINISTRATIEI FALCA”
PoliticaUltimele stiri 29 ianuarie 2016 0
Ministrul Victor Vlad Grigorescu, ministrul energiei, a anunţat CET Arad că Aradul va pierde suma de 12,5 milioane de euro, parte de cofinanţare pentru Programul Naţional de Investiţii (PNI). Administraţia locală din Arad s-a obligat să realizeze o serie de investiţii, pentru care urma să primească finanţare de 12,5 milioane de euro. Potrivit proiectului asumat de Primăria Arad şi Consiliul Local Municipal Arad în 2012, prin această investiţie preţul Gigacaloriei urma să scadă de la 31,7 euro la 16 euro. Deşi PSD Arad a atras atenţia în toamna trecută că blocarea investiţiei poate însemna pierderea cofinanţării de 12,5 milioane de euro, 25% din valoarea totală a proiectului, administraţia Falcă s-a complăcut în a nu continua investiţia. Rezultatul: din cauza nefinalizării proiectului până la finalul lui 2015, ministrul economiei a anunţat CET Arad în data de 26 ianuarie că arădenii pierd cofinanţarea şi totodată o investiţie care putea reduce preţul Gigacaloriei. „Primarul Falcă poartă responsabilitatea pierderii sumei de 12,5 milioane de euro. Dânsul nu poate să invoce nici măcar necunoaşterea, din moment ce a fost avertizat asupra iminenţei pierderii fondurilor. Din păcate, domnul Falcă dovedeşte în continuare lipsă de responsabilitate în problema CET. Iată acum dovedit faptul că banii pe care îi invocă de mai mult timp ca o datorie a Guvernului faţă de Arad sunt de fapt bani pierduţi din cauza incompetenţei administraţiei pe care o conduce. Arădenii aşteaptă informaţii publice cu privire la modul catastrofal în care primarul Falcă a gestionat acest proiect. De altfel, o dovadă a nepăsării şi a lipsei de responsabilitate faţă de problema CET este şi absenţa primarului Falcă, absenţa unui reprezentant al Primăriei de la întâlnirea organizată de Prefectura Arad pe subiectul CET. Constatăm că dincolo de un discurs politicianist, primarul Falcă nu este în stare să găsească soluţii pentru CET, iar cei care suferă sunt arădenii. Ei sunt cei care plătesc costul incompetenţei, prin preţul mare al căldurii şi al apei calde, prin perspectiva de a rămâne fără căldură şi apă caldă în viitorul apropiat”, a spus senatorul PSD Mihai Fifor.
Read moreCE TREBUIE SA STII DESPRE IMPOZITUL PE ARENDA IN 2016
EconomieUltimele stiri 29 ianuarie 2016 0
Impozitul pe arendă îi pune an de an în dificultate atât pe proprietarii de terenuri, cât și pe fermieri care, de cele mai multe ori, sunt cei care preiau, prin înțelegere cu arendatorul, responsabilitatea plății acestei dări către stat.
Potrivit Codului Fiscal intrat în vigoare din acest an, ca și până acum, în cazul veniturilor obţinute din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal, venitul brut se stabileşte pe baza raportului juridic/contractului încheiat între părţi şi reprezintă totalitatea sumelor în bani încasate şi/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură primite.
Sursa: agrointel.ro
Read moreDEFICITUL BUGETAR IN 2015, IN TINTA STABILITA
EconomieUltimele stiri 29 ianuarie 2016 0
Execuţia bugetului general consolidat pe anul 2015 s-a încheiat cu un deficit de 1,47% din PIB.
El se încadrează în ținta de 1,85% din PIB stabilită prin Strategia fiscal-bugetară pe anul 2015, a anunţat Guvernul. Faţă de anul precedent, deficitul înregistrat s-a redus de la 1,72% la 1,47% din PIB, respectiv o reducere în termeni nominali cu 1,1 miliarde de lei.
„Veniturile bugetului general consolidat, în sumă de 233,6 miliarde de lei, reprezentând 33,1% din PIB, au fost cu 9% mai mari în termeni nominali faţă de anul precedent și cu un punct procentual ca pondere în PIB. S-au înregistrat creșteri față de anul 2014 la încasările din: impozit pe profit (13%), impozitul pe venit (12,4%), TVA (12,3%), venituri nefiscale (12%) și accize (8%). Încasările din contribuții de asigurări sociale au o ușoară creștere față de anul anterior, deși au fost influențate de reducerea cu 5 puncte procentuale a contribuțiilor angajatorilor, cât și de creșterea pe anul 2015 cu 0,5 puncte procentuale a cotei de contribuție către pilonul II de pensii”, a anunţat Executivul.
Sursa; evz.ro
Read more








