Consilierul local Ilie Cheșa pune punctul pe „I” : la UTA trebuie să plătim performanța, nu comisioanele și mediocritatea!
SportSport LocalUltimele stiri 29 ianuarie 2025 0
Consilierul local Ilie Cheșa, fan al echipei UTA, ridică o problemă importantă în ceea ce privește finanțarea clubului fanion din bugetul local. Și anume, va propune colegilor din CLM introducerea unor criterii pe bază de performanță, atunci când vor fi alocați bani prin proiecte de finanțare spre UTA. Atitudinea fostului viceprimar al Aradului este una corectă, atâta timp cât conducerea clubului, prin vocea și acțiunea lui Alexandru Meszar, conducător de facto, s-a obișnuit să nu aplice pentru licența de cupe europene, visul de zeci de ani al suporterilor arădeni fiind de a-și vedea favoriții din nou în competițiile continentale. Iar UTA chiar putea să aspire la așa ceva, dacă de exemplu în sezonul trecut avea licență, pentru că la final a ocupat locul 7 în play-out-ul din SuperLiga și avea dreptul să dispute acel baraj pentru Conference League.
Episodul pare să se repete și în acest an, când Meszar a declarat acum câteva zile pentru Gazeta Sporturilor că intenționează să nu aplice, din nou, pentru licența de cupe europene. Deși UTA, chiar dacă nu prinde play-off-ul, poate ținti locul 7 și implicit disputarea barajelor de Europa. Se invocă din nou motive puerile, cum ar fi…vacanța sau terminarea contractelor unor jucători. A venit momentul ca și cei de la UTA să înțeleagă că totul se plătește în funcție de performanțe, iar când reușești puțin nu poți primi mult! Iată și ce scrie Ilie Cheșa pe această temă pe contul său de facebook, urmând să vedem cât de receptivi vor fi consilierii locali la această foarte bună și corectă inițiativă:
„UTA merită mai mult! Performanța trebuie răsplătită, nu mediocritatea! Am citit zilele acestea declarația domnului Meszar, care spunea pentru Gazeta Sporturilor că UTA cel mai probabil nu va aplica pentru licența de cupele europene, fiindcă nu se merită, că meciurile se joacă în perioada vacanței, că multe contracte ale jucătorilor se termină. O nouă lipsă de profesionalism, pe care am văzut-o și anul trecut, când echipa a terminat pe locul 7, dar nu a jucat barajul pentru Europa, fiindcă nu avea licență.
An de an, Primăria Arad finanțează clubul UTA din banii arădenilor cu milioane de lei, dar fără nicio garanție că acești bani sunt folosiți pentru a atinge obiective clare de performanță. Nu este normal ca această sumă să fie alocată indiferent de rezultate, indiferent că ne batem la campionat sau la retrogradare!
Finanțarea publică trebuie legată de performanță! Așa cum la drepturile TV există un sistem clar de distribuire a banilor în funcție de rezultate și banii arădenilor trebuie alocați pe criterii de performanță!
Dacă intri în cupele europene, primești o anumită sumă.
Dacă ajungi în play-off, o sumă mai mică.
Dacă termini între locurile 7-12, banii scad proporțional.
Dacă ești la retrogradare, trebuie să existe sancțiuni financiare, adică reducerea substanțială a sumelor alocate.
Același principiu trebuie aplicat și pentru Academia de Fotbal. Trebuie să susținem academia în funcție de promovarea tinerilor la prima echipă, să obligăm clubul să dea o șansă tinerilor arădeni! FRF face acest lucru deja, recompensând cluburile care folosesc constant jucători români în primul 11 sau, obligându-le să introducă tineri români sub 21 de ani.
Voi propune introducerea unor astfel de criterii, pentru proiectele ce vor fi depuse în acest an de către clubul UTA, atât la nivel de seniori, cât și la nivel de Academie! Din banii arădenilor trebuie să plătim performanța, nu comisioane an de an pentru anumite persoane!”
Ministrul Fechet dorește toate bonusurile de la Romsilva să fie tăiate
National/ExternUltimele stiri 29 ianuarie 2025 0
Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, a declarat miercuri, după o întâlnire cu conducerea Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva, că toate bonusurile acordate în cadrul instituției trebuie eliminate. El a subliniat că fiecare leu primit trebuie să fie unul muncit, indiferent de sumă.
„Solicitarea mea a fost ca toate bonusurile să fie tăiate. Cred că fiecare leu pe care îl primești trebuie să fie muncit, fie că este vorba de 100.000 de euro sau 5.000 de euro. Nu există niciun motiv ca în 2025 cineva să primească în cont bani care nu provin din salariu. Prin urmare, trebuie să modificăm Legea privind statutul silvicultorilor, un proces deja inițiat în cadrul ministerului. În paralel, am cerut conducerii executive să renegocieze contractul colectiv de muncă și să elimine toate aceste bonusuri. În 2025 nu vreau să văd niciun ordin de plată pentru bonusuri la pensionare sau pentru alte ocazii”, a declarat Fechet.
El a precizat că nu intenționează să elimine tichetele de masă sau alte beneficii minore, însă sporurile trebuie reevaluate. „Putem analiza fiecare spor și să decidem dacă este justificat, mai ales în cazul condițiilor periculoase de muncă. Sporurile nu au fost inventate de Romsilva, dar trebuie să le scoatem din lege, nu doar să ne bazăm pe prevederile temporare ale Ordonanței-trenuleț.”
Reducerea costurilor salariale cu 10%
În 2024, Romsilva a plătit aproximativ 178 de milioane de lei în prime și sporuri, ceea ce reprezintă cel puțin 10% din totalul cheltuielilor salariale, bugetate la 1,8 miliarde de lei.
„Eliminarea acestor sporuri aduce o economie de 10% la costurile cu salariile, un procent semnificativ. Am observat, de asemenea, că pentru aceeași muncă în cadrul Regiei Naționale a Pădurilor, salariile variază semnificativ în funcție de județ și de modul în care conducerea județeană aplică prevederile contractului colectiv de muncă”, a explicat ministrul.
Separarea activităților de administrare și vânzare a masei lemnoase
Fechet a subliniat că trebuie continuat procesul de separare a activităților din cadrul Romsilva. „Nu este firesc ca cel care îngrijește pădurea să se ocupe și de activitatea comercială. Acum este momentul potrivit pentru a reorganiza Regia.”
În plus, ministrul a reamintit că, potrivit noului Cod silvic, nu vor mai exista directori sau șefi de ocol numiți pe viață. „Aceștia vor avea contracte de mandat, vor putea ocupa funcția pentru maximum două mandate și vor da examen la fiecare cinci ani, pe baza unor indicatori bine stabiliți.”
Reforma profundă a Romsilva
Ministrul Mediului a subliniat că reforma RNP – Romsilva trebuie să fie profundă și să ajungă „până la celula de bază a Regiei”.
Referitor la salariul directorului general al Romsilva, Marius-Dan Siiulescu, Fechet a declarat că acesta este „disproporționat de mare”, având în vedere situația actuală a instituției.
Read moreDenis Alibec, suspendat două meciuri după eliminarea din partida Farul – UTA
SportSport LocalUltimele stiri 22 ianuarie 2025 0
Comisia de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal (FRF) a anunțat miercuri, 22 ianuarie 2025, sancțiunile aplicate în urma incidentelor din meciul dintre FCV Farul Constanța și AFC UTA Arad, disputat pe 20 ianuarie.
Sancțiuni pentru Denis Alibec
Denis Alibec, atacantul echipei Farul Constanța, a primit o suspendare de două meciuri și o penalitate sportivă de 5.000 de lei. Decizia a fost luată în baza articolelor 63.1.b și 63.2.4.a din Regulamentul Disciplinar. Alibec, introdus pe teren la începutul reprizei secunde, a fost eliminat în minutul 85 pentru comportament nesportiv, după ce l-a lovit intenționat cu cotul pe fundașul advers, Mabea.
Sancțiuni pentru Cornel Râpă
Cornel Râpă, fundașul echipei UTA Arad, eliminat în același meci, a fost suspendat pentru un meci și amendat cu 740 de lei, conform articolelor 63.1.e și 63.2.1 din Regulamentul Disciplinar.
Aceste măsuri subliniază fermitatea FRF în aplicarea regulamentelor și menținerea disciplinei pe terenul de joc. Foto: uta-arad.ro
Read more









