News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Cei mai buni jucători de EA FC din România se întâlnesc la Arad în etapa a VI-a eSuperliga

FC Rapid 1923, FCSB, Universitatea Craiova, Petrolul Ploiești și Dinamo București se confruntă în cea de-a șasea etapă a primului sezon eSuperliga, liga oficială de esports afiliată Superligii de fotbal a României. Etapa va avea loc la Sala Polivalentă din Arad, vineri, 24 ianuarie, începând cu ora 14:00.

Cei mai buni jucători de EA SPORTS FC™ din România, reprezentanți ai celor 16 cluburi de fotbal din Superliga, vor concura într-o nouă etapă plină de meciuri tari, precum UTA Arad – Universitatea Craiova și FC Rapid 1923 – Politehnica Iași. FC Rapid 1923, Universitatea Craiova, Farul Constanța și Sepsi OSK continuă să domine clasamentul eSuperliga, iar jucătorii Rapidului și ai Universității Craiova se mândresc că sunt neînvinși după 5 etape de foc din campionat.

eSuperliga începe vineri cu un showmatch de EA FC 25 între doi jucători ai UTA Arad. Mijlocașul Cristian Mihai și fundașul Răzvan Trif vor anima atmosfera din Sala Polivalentă și vor pregăti terenul pentru meciurile oficiale din etapa a VI-a din campionatul virtual.

La Arad, pasionații de fotbal au un weekend plin în care își pot susține echipa preferată. Mai intâi, vineri, în cadrul eSuperliga, UTA Arad joacă două meciuri, contra Gloria Buzău și Universitatea Craiova, iar duminică, jucătorii UTA Arad îi întâlnesc pe cei de la FCSB în cadrul celei de-a 23-a etape din Superliga.

“Deși UTA Arad a avut un început de prim sezon mai timid, ultimele meciuri contra Poli Iași, Dinamo București și FC Rapid 1923 ne arată că jucătorul nostru Cosmin Vedeanu poate aduce echipa pe locurile fruntașe din clasamentul eSuperliga.”, a precizat Ciprian Petcuț, ofițer presă UTA Arad.

Programul meciurilor din a șasea etapă eSuperliga:

  • Sepsi OSK (Valentin Bîrleanu) vs. Gloria Buzău (Andrei Tucaliuc)
  • Gloria Buzău (Andrei Tucaliuc) vs. UTA Arad (Cosmin Vedeanu)
  • Dinamo București (Ilie Valentin) vs. FC Universitatea Cluj (Alexandru Bucur)
  • UTA Arad (Cosmin Vedeanu) vs. Universitatea Craiova (Răzvan Puiu)
  • FC Botoșani (Mircea Catrina) vs. AFK Hermannstadt (Andrei Anghelina)
  • FC Rapid 1923 (Alexandru Moisii) vs. Politehnica Iași (Robert Buculeanu)
  • Sepsi OSK (Valentin Bîrleanu) vs. FC Farul Constanța (Irinel Hauca)
  • CFR Cluj (Adrian Lapoși) vs. Unirea Slobozia (Robert Dumitru)

Creatorii de conținut Mădălin Șerban, iSilent, Palash și Andreas vor fi prezenți la eveniment, oferindu-le fanilor oportunitatea de a-i întâlni în persoană și de a interacționa cu ei. În plus, pasionații de EA FC 25 pot participa la o competiție dedicată în cadrul evenimentului, cu premii în valoare de 500 de euro.

Meciurile eSuperliga vor putea fi urmărite și online pe canalul lui Andu și pe canalul de YouTube oficial. Cu premii totale de 130.000 de euro și 15 etape programate să se desfășoare în întreaga țară, sezonul inaugural al eSuperligii va culmina în primăvara lui 2025, când echipa câștigătoare va fi desemnată campioană.

Read more
Hotelul sportivilor din Arad, abandonat după ce s-au investit 8 milioane de lei

Un hotel construit de Ministerul Educaţiei în oraşul Arad, care urma să fie folosit de sportivi, a rămas abandonat din 2012, după ce au fost investiţi peste opt milioane de lei, finanţarea fiind oprită în momentul în care se începuseră amenajările interioare, transmite Agerpres.ro.
Hotelul era prevăzut cu 100 de locuri de cazare şi o cantină cu o capacitate de 200 de persoane şi ar fi trebuit să fie atribuit Clubului Sportiv Şcolar „Gloria”, pentru a se asigura cazarea sportivilor la diverse competiţii.
Directorul Clubului, Paul Barta, a declarat, pentru AGERPRES, că în ultimii ani au existat câteva discuţii pentru a se găsi soluţii de finanţare astfel încât hotelul să fie finalizat, pentru a se evita degradarea clădirii care stă nefolosită de 13 ani. „În 2022 am iniţiat discuţii cu Universitatea ‘Aurel Vlaicu’ pentru a prelua imobilul şi a-l finaliza. Am încheiat un protocol de colaborare, care prevedea că o parte din locurile de cazare ne reveneau nouă, după finalizarea lucrărilor. Totuşi, nu s-au făcut paşi concreţi, nu au existat aprobările de la Bucureşti. Există şi unele probleme cu cele trei CF-uri ale terenului pe care se află complexul, care ar trebui unificate. Am mai discutat şi posibilitatea unui parteneriat cu un ONG local, este una dintre soluţiile pe care le luăm în calcul pentru finalizarea lucrărilor”, a declarat Paul Barta.
El a estimat că ar fi nevoie de cinci milioane de lei pentru ca hotelul să fie finalizat, afirmând că pe lângă amenajările interioare sunt necesare şi reabilitări pentru unele lucrări realizate cu 13 ani în urmă.
Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean au declarat, pentru AGERPRES, că imobilul se află în inventarul domeniului public al statului, respectiv este al Ministerului Educaţiei. Instituţia a făcut solicitări pentru alocarea de fonduri bugetare pentru finalizarea proiectului, dar nu a primit deocamdată un răspuns favorabil.
Inspectorul şcolar general, Marius Gondor, a precizat că problema CF-urilor nu ar împiedica finalizarea lucrărilor, dacă ar exista finanţare. „Este un obiectiv de investiţii pe lista Ministerului Educaţiei, dar rămâne problema asigurării fondurilor necesare. Noi am solicitat bani şi din bugetul pe acest an, aşteptăm un răspuns. Dacă vom primi bani, mai sunt unele etape de parcurs, actualizarea indicatorilor tehnico-economici, realizarea licitaţiei de atribuire a lucrărilor.
Pe de altă parte, anul trecut am făcut acolo lucrări de conservare a imobilului, am sigilat ferestrele şi uşile, pentru că intrau oameni ai străzii, am făcut şi curăţenie. Din păcate, celelalte variante care au fost discutate pentru a se finaliza hotelul nu au avut succes”, a declarat Gondor.

Read more
Zeci de arădeni au fost internați în spital cu gripă, cei mai mulți copii

De la jumătatea lunii decembrie și până astăzi, 29 de arădeni, internați în secțiile de boli infecțioase ale Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad au fost diagnosticați cu gripă, în urma testărilor specifice efectuate la Institutul Cantacuzino.
Pacienții au vârsta cuprinsă între cinci luni și 74 de ani, însă cei mai mulți sunt copii cu vârsta de până la 10 ani – 17 cazuri.
Gripa este o afecțiune medicală cauzată de virusuri gripale (A, B și C), fiind extrem de contagioasă și se transmite prin tuse, strănut sau prin atingerea unei suprafețe infectate. Cele mai întâlnite simptome ale gripei sunt: durere de cap, febră, frisoane și transpirații, dureri articulare și musculare.
Pentru a împiedica dezvoltarea unor complicații ale bolii (în special în cazul persoanelor diagnosticate și cu alte afecțiuni medicale) este foarte importantă prezentarea la medicul de familie, pentru prescrierea și administrarea tratamentului adecvat.

Read more
Aeroportul Arad, în coada clasamentului la numărul de pasageri, în 2024

Traficul aerian de pasageri înregistrat de aeroporturile din România pe parcursul anului 2024 a crescut cu aproape 6% față de 2023 și cu 12% față de 2019, informează Asociația Aeroporturilor din România (AAR).
Potrivit unui comunicat al AAR, transmis, marți, AGERPRES, 26,033 milioane de pasageri au tranzitat aeroporturile românești anul trecut, față de 23,235 milioane, în 2023. Din centralizarea datelor de trafic aerian aferente anului 2024, se observă păstrarea trendului ascendent în ceea ce privește pasagerii zborurilor internaționale (+7% în 2024 față de 2023), dar și scăderea numărului pasagerilor pe zborurile interne (-6% în 2024 față de 2023).
Potrivit datelor CNAB, în anul 2024, pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București și Aeroportul Internațional București-Băneasa Aurel Vlaicu, s-a înregistrat un trafic aerian de 16.053.878 pasageri și 134.700 mișcări de aeronave (aterizări și decolări).
În 2024, prin Aeroportul Henri Coandă au trecut 15.946.791 pasageri, iar Aeroportul Băneasa a fost tranzitat de 107.087 pasageri.
Pe aeroporturile bucureștene s-a înregistrat, de asemenea, și o creștere a numărului de mișcări de aeronave. Astfel, în 2024, numărul mișcărilor de aeronave este mai mare cu 4,75% față de 2023.
Din datele AAR reiese că, în funcție de numărul de pasageri, pe locul 2 în clasamentul aeroporturilor din România, în 2024, se află cel din Cluj, cu 3,266 milioane de pasageri, locul 3 este ocupat de Iași, cu 2,197 milioane de pasageri, iar pe locul 4 se situează Timișoara, cu 1,324 milioane pasageri.
Topul este completat de următoarele aeroporturi, cu un trafic de pasageri sub un milion: Suceava – 746.600 pasageri, Sibiu – 573.918, Bacău – 559.644, Craiova – 424.976, Brașov – 227.900, Târgu Mureș – 213.312, Oradea – 169.166, Constanța – 109.317, Băneasa – 107.087.
Cei mai puțini pasageri, sub 100.000, au consemnat anul trecut aeroporturile din Tulcea – 1.621 de pasageri, Arad – 15.270, Satu Mare – 70.206 și Maramureș – 86.928.

Read more
Pompierii au stabilit că un scurtcircuit a declanşat incendiul la trenul automotor blocat în zona Pecica

Pompierii au finalizat cercetările în cazul incendiului care a izbucnit marţi la locomotiva unui tren automotor care a rămas blocat în zona oraşului Pecica, fiind vorba de un scurtcircuit, fără ca în urma incidentului să existe răniţi.
„Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit. Niciun călător din cei aproximativ 30 care s-au autoevacuat nu a avut nevoie de îngrijiri medicale. Ei au fost preluaţi de un mijloc de transport trimis la faţa locului de Primăria Pecica”, a declarat, potrivit Agerpres, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţe (ISU) Arad, Ruxandra Klein.
Incendiul a izbucnit, marţi dimineaţă, la un tren de tip automotor, care circula între oraşele Arad şi Nădlac. Garnitura a rămas blocată în apropiere de oraşul Pecica, unde cei aproximativ 30 de călători s-au autoevacuat.

Read more
Sondaj Avangarde pentru prezidențiale: Călin Georgescu – 38%; Crin Antonescu – 25%, Nicușor Dan – 17%

Fostul candidat independent Călin Georgescu ar urma să obțină 38% în primul tur al alegerilor prezidențiale, dacă acestea s-ar desfășura duminica viitoare, fiind urmat de Crin Antonescu (PNL, PSD, UDMR) cu 25%, Nicușor Dan (independent) – 17%, George Simion (AUR) și Elena Lasconi (USR) – câte 6%, Diana Șoșoacă (SOS) – 5%, un alt candidat – 3%, potrivit unui sondaj de opinie efectuat de Avangarde în perioada 10 – 16 ianuarie 2025. Cercetarea sociologică prezintă și scenariile pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale.
În acest sens, dacă în turul 2 al alegerilor prezidențiale ar intra Călin Georgescu și Crin Antonescu, Georgescu s-ar situa pe locul întâi cu 39%, iar Antonescu – 38%. În situația în care în turul 2 s-ar confrunta Călin Georgescu și Elena Lasconi, Georgescu ar obține 44%, iar Lasconi – 31%. În confruntarea din turul 2 dintre Călin Georgescu și Nicușor Dan, Georgescu ar avea 43%, iar Nicușor Dan – 32%.
Totodată, sondajul prezintă și încrederea sau lipsa de încredere pe care o au românii în 17 personalități politice din țară.
Pe primul loc se află Călin Georgescu care are o încredere de 51% între români, în timp ce 46% au spus că nu au încredere, iar 3% nu au răspuns. Al doilea cel mai de încredere politician, dintre cei sondați, este liderul liberalilor, Ilie Bolojan, cu 44% rată de încredere, 50% dintre intervievați afirmând, însă, că nu au încredere în el, iar 6% nu au răspuns.
Crin Antonescu are o rată de încredere de 39%, fiind la egalitate cu Nicușor Dan, însă la Antonescu neîncrederea este de 55%, față de Nicușor Dan cu 58%. George Simion are o încredere de 38%, în timp ce 60% dintre cei întrebați au afirmat că nu au încredere. Pe următoarele locuri se află Daniel David și Ioan Aurel Pop cu o rată de încredere de 37%, respectiv 36%, iar cea de neîncredere de 42% la amândoi.
Victor Ponta și Elena Lasoni se află la egalitate în privința încrederii, cu 34%, în timp ce în privința neîncrederii Ponta are 63% și Lasconi 64%.

Premierul și lider al PSD, Marcel Ciolacu, se află pe locul 11, 34% dintre respondenți au spus că au încredere în el, iar 65% că nu au încredere. După acesta, pe următoarele locuri se situează Dan Puric cu o rată de încredere de 32% (52% neîncredere), Emil Hurezeanu – 31% (49% – neîncredere), Kelemen Hunor și Diana Șoșoacă cu câte 30%. Pe ultimul loc al clasamentului se află Klaus Iohannis cu 21% încredere și 78% neîncredere.
Sondajul se referă și la percepția românilor cu privire la anularea primului tur al alegerilor prezidențiale din România, 42% considerând că a fost o decizie bună, 48% o decizie greșită, în timp ce 10% nu știu sau nu răspund.
Potrivit datelor, 54% dintre români cred că alegerile au fost fraudate, 34% nu cred acest lucru, iar 12% nu știu sau nu răspund. 46% dintre respondenți consideră că a existat o influență a Rusiei în procesul electoral al alegerilor prezidențiale anulate din România, 36% nu consideră acest lucru și 18% nu pot aprecia.
În privința preferințelor românilor pentru partide sau alianțe, sondajul arată că dacă duminica viitoare ar avea loc din nou alegeri parlamentare, Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) ar obține 29%, Partidul Social Democrat (PSD) – 22%, Uniunea Salvați România (USR) și Partidul Național Liberal (PNL) ar fi la egalitate cu câte 13%, SOS România – 8%, Partidul Oamenilor Tineri (POT) – 5%, Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR) – 4%.
Sondajul Avangarde a fost realizat în perioada 10 – 16 ianuarie 2025, pe un eșantion de 1.354 de participanți adulți, prin metoda interviului telefonic. Marja de eroare este +/- 2,6%, la un nivel de încredere de 95%, scrie agerpres.ro.

Read more
Incendiu la un tren care circula pe ruta Arad-Nădlac. 30 de călători s-au autoevacuat

Un incendiu a izbucnit, marți dimineața, la compartimentul motor al unui tren (automotor), în apropierea localității Pecica. Trenul circula pe ruta Arad – Nădlac. La fața locului au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. La locul evenimentului acționează și pompierii voluntari din cadrul SVSU Pecica.
Din primele informații, incendiul se manifesta cu degajări de fum la nivelul compartimentului motor. Toți cei 30 de călători s-au autoevacuat în condiții de siguranță și vor fi preluați cu un mijloc de transport pus la dispoziție de către primăria din localitate.
Incendiul a fost stins în limitele găsite. Toți cei 30 de călători au fost preluați cu un mijloc de transport pus la dispoziție de către primăria din localitate.

Read more
Un microbuz s-a făcut scrum pe strada Petru Rareș, din municipiul Arad

În această dimineață, în jurul orei 05:30, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un microbuz de transport marfă, în municipiul Arad, strada Petru Rareș. Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad cu o autospecială de stingere.
La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta prin ardere generalizată la nivelul întregului autovehicul. Incendiul a fost stins prompt, însă autovehiculul a fost afectat în totalitate. Din fericire, nu s-au înregistrat victime, conducătorul a reușit să iasă la timp din mașină în momentul în care a sesizat că există o problemă la compartimentul motor.
Cel mai probabil incendiul s-a produs din cauza unui scurtcircuit.

Pentru a preveni astfel de evenimente, recomandăm respectarea următoarelor măsuri:

❗️verificaţi instalaţia electrică;
❗️nu faceți improvizații la instalația electrică;
❗️asiguraţi-vă că echipamentele de iluminat electric nu sunt defecte sau neizolate;
❗️verificaţi dacă apar eventuale scurgeri de carburanți sau lubrifianți;
❗️verificați perioada de valabilitate a stingătorului din autovehicul.

Read more
Caravana „Împreună pentru oameni” ajunge la Arad

Ajunsă la vârsta majoratului, campania „Împreună pentru oameni” este derulată pentru prima dată la Arad, după ce anii trecuți ea s-a bucurat de un mare succes și în alte orașe ale țării cum ar fi București, Cluj Napoca, Iași, Craiova, Brașov, Râmnicu Vâlcea, Târgu Mureș sau Timișoara.

Campania „Împreună pentru oameni” este derulată de Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea din România, la inițiativa medicului Florian Vărcuș și cu sprijinul mai multor parteneri printre care se numără Ministerul Sănătății, Ministerul Educației și Cercetării și Primăria Municipiului Arad. Campania are trei componente majore: socială, educațională și medicală.

ADRA România oferă în cadrul Campaniei „Împreună pentru oameni” 700 de pachete sociale cu alimente de bază care vor ajunge la cele mai vulnerabile cazuri sociale din oraș.

În perioada 20-23 ianuarie, în baza unui protocol încheiat cu Inspectoratul Școlar Județean Arad, în mai multe gimnazii și licee din municipiu (Colegiul de Arte Sabin Drăgoi, Liceul Național de Informatică, Colegiul Național Moise Nicoară, Școala Gimnazială Iosif Moldovan, Școala Gimnazială Sfânta Maria etc.) se vor desfășura seminarii cu caracter educativ și preventiv. Campania a început de săptămâna aceasta.

„Picătura de viață” este o inițiativă a organizației Amicus dedicată donării de sânge care are scopul de a răspunde unei nevoi critice în spitalele din România. Campania va fi organizată la Centrul de Transfuzii a SCJU Arad, în perioada 21-22 ianuarie 2025, între orele 08:00-13:00.

Între 26 și 28 ianuarie, la Expo Arad, în Pavilion A, va funcționa o unitate medicală mobilă care va oferi servicii medicale gratuite.  „Din grijă pentru tine” este o campanie de educație și prevenție, care își dorește să ridice un semnal de alarmă cu privire la statisticile îngrijorătoare în ceea ce privește creșterea incidenței patologiilor oncologice, dar și a altor patologii grave, în contextul în care mulți români au neglijat sau au întârziat prezentarea la medic.

Timp de trei zile, organizatorii pun la dispoziția pacienților nu mai puțin de 30 de cabinete medicale, însumând 20 de specializări.  Echipa medicală care va oferi consultațiile gratuite este formată din mai bine de 100 de medici și peste 110 asistenți medicali voluntari din Arad, Timiș, Bihor și Caraș Severin. Consultațiile vor avea loc zilnic între orele 10 și 18. Aproximativ 2000 de pacienți vor beneficia de consultații și analize medicale gratuite, pe bază de înscriere. Înscrierile se pot face între orele 10-18, la numărul de telefon 0376.50.60.70 și online, accesând  impreunapentruoameni.ro.

Pacienții care nu dețin mijloace de transport vor avea la dispoziție microbuze care vor circula între orele 9.30-17, din 30 în 30 de minute. Stația de îmbarcare este la Podgoria, transportul urmând să fie de asemenea gratuit.

Sunt adeptul parteneriatelor între administrația locală și cei care doresc să facă ceva în comunitate și nu vin doar cu o idee. Mă bucur că am reușit, împreună cu cei care au inițiat cu succes acest proiect în mai multe orașe din țară, să derulăm campania și în Arad. De aceea am și răspuns cu un mare DA propunerii inițiatorilor. Cred că un proiect de o asemenea complexitate este binevenit într-o comunitate cum este cea arădeană. Sunt convins că în anii următori îl vom dezvolta spre binele nostru, al tuturor și le mulțumesc public.”, a declarat primarul municipiului Arad, Călin Bibarț

Proiectul <<Împreună pentru Oameni Arad>> acoperă mai multe domenii în care ne-am dorit să aducem un bine și un plus valoare societății. Avem un proiect în școlile și liceele arădene unde lectori pregătiți îi orientează pe cei care participă la seminarii oferindu-le o direcție întru asimilarea adevăratelor valori care pot să le contureze viață și de care au mare nevoie mai ales la vârsta lor. Avem de asemenea un proiect social care ne dorim să fie de un real ajutor celor în nevoie. În următoarele zile 700 de pachete cu alimente de bază și produse de igienă vor fi distribuite conform unei liste primite de la Direcția de Asistență Socială. Studenții și tinerii bisericii noastre sunt vârf de lance în cadrul proiectului <<Picătura de viață>>, oferind un strop din viața lor pentru atâtea vieți care sunt în așteptare și sigur exemplul lor poate fi urmat de alți tineri din oraș și nu numai. E loc pentru oricine e în stare să doneze sânge. Nu în ultimul rând, aș vrea să vorbesc despre unitatea medicală mobilă. Peste 100 de medici voluntari din Arad și nu numai vor oferi consultații gratuite. Sunt așteptați până la 2000 de pacienți care vor beneficia de consultații medicale gratuite. Este foarte important să se programeze fie online fie prin intermediul call-center-ului. În momentul de față suntem aproape încheiați cu înscrierile conform capacității. Proiectul duce la aproximativ 50.000 de euro, poate chiar mai mult, dar valoarea binelui pe care-l facem, cu siguranță înseamnă mult mai mult.  ”, a precizat  Mihai Maur, președintele Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea Conferința Banat.

Read more
75 de pacienți vor fi mutați în noul spital de la Căpâlnaș

Au început demersurile pentru mutarea pacienților de la Spitalul de Neuropsihiatrie Căpâlnaș din vechiul sediu în cel nou. 75 de pacienți vor beneficia de condiții bune de tratament. Dintre aceștia, 17 provin din fosta Unitate Medico-Socială de la Săvârșin, care a fost dezafectată la finalul anului trecut.
Directorul spitalului din Căpâlnaș, Claudia Hotăran, a precizat că transferul va fi finalizat până la sfârșitul lunii martie. „Vom funcționa în paralel cu pacienți în ambele locații, în primele trei luni ale anului. Momentan, din punct de vedere logistic, mai trebuie asigurate o serie de facilități legate de partea de încălzire a spitalului”.
Spitalul a fost inaugurat în prezenţa ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Adrian-Ioan Veştea, în 21 iulie 2023, care a fost plăcut impresionat de „condiţiile care au fost create în această unitate construită de la zero. Ceea ce vedem astăzi sunt standard care pot fi luate ca reper de toate autorităţile judeţene şi de sistemul sanitar din România”.
Noul Spital de Psihiatrie de la Căpâlnaş a costat peste 26 de milioane de lei, are o suprafaţă totală de 5.385 mp, cu demisol, parter şi etaj. Are 75 de locuri pentru pacienţi şi curte destinată activităţilor recreative. Unitatea va asigura asistenţă şi îngrijire medicală permanentă, dar şi programe de terapie ocupaţională. Lucrările au început în 2019, iar finanţarea a fost asigurată prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală şi bugetul judeţean.
„Vechiul Spital de Psihiatrie din Căpâlnaş a funcționat într-un imobil de 150 de ani, Castelul Mocioni-Teleki. Pentru ocuparea imobilului am plătit chirie. Această investiţie era necesară nu doar fiindcă am plătit chirie în vechiul spaţiu, ci şi din cauza creşterii incidenţei afecţiunilor psihice și a ridicării standardelor spitalicești. Finalizăm această mutare, rezolvăm și problema desființării UMS Săvârșin, a pacienților de acolo care nu pot rămâne în stradă”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Arad, Iustin Cionca.

Read more