News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

UTA începe oficial noul an la malul mării!

Farul și UTA se înfruntă luni, ora 17 (direct Digi Sport și Prima Sport), la Ovidiu, în primul meci oficial din noul an pentru cele două echipe. Confruntarea contează pentru etapa a 22-a din SuperLiga, prima din 2025. Punctele puse în joc sunt importante, fie pentru ultimul tren spre play-off (de care le despart acum șapte puncte), fie pentru a sta departe de zona retrogradării. Hagi și Rednic au decis să nu își ducă jucătorii în țări cu o climă mai blândă pentru pregătirea de iarnă, așa că au rămas pe plan local. „Nu-și avea rostul un cantonament în străinătate, ținând cont de perioada scurtă între vacanță și începerea campionatului. Vremea a fost bună, am avut două meciuri pe terenuri ok, nu am de ce să nu fiu mulțumit. Plus de asta am făcut un semi cantonament aici, cu tot ce trebuie. A fost o perioadă de pregătire mult mai bună decât iarna trecută, când am mai avut ceva probleme”, susține Rednic. Farul a ajuns pe loc de baraj, 13, cu 24 de puncte, iar UTA e pe 10, cu un punct mai mult.

Rednic are probleme de lot, Hagi l-a recuperat pe Alibec!

Hagi și-a recuperat o parte din fotbaliștii cu probleme medicale în pauza de sărbători, cu Denis Alibec cap de listă, dar Nedelcu și Gustavo sunt accidentați și nu vor putea juca. Dincolo, la UTA, Benga și Van Durmen rămân încă pe margine: „Benga e la recuperare, avansează, s-au deja făcut alergări, eu cred că la începutul lui februarie o să înceapă să se antreneze cu grupul. Van Durmen va intra cu echipa de săptămâna viitoare. Zsori nu face deplasarea, are o încărcătură, mai ales de la teren, iar Dumiter va lipsi pentru o perioadă mai lungă, s-a operat acum câteva zile de pubalgie”, mai spune antrenorul arădenilor. Dintre noutăți, Dussaut ar putea începe titular, el antrenându-se de altfel cu UTA încă din toamna anului trecut, dar fără a putea avea drept de joc. Martinicanul își va înfrunta cu ocazia asta fosta echipă.

Arădenii sunt cu gândul la revanșă, după umilința din Cupă

„Primul meci, este important să începem cu dreptul. Cunoaștem deja adversara, ne-am întâlnit cu ei și în Cupă și chiar vreau să facem uitat acel joc (câștigat de Farul cu 5-1, chiar la Arad), în special din prima repriză, dar e clar că nu le vom mai da acele spații. Atunci a fost altceva, au fost și schimbări în echipă, ne-am desfăcut mult și au profitat. În tur am pierdut două puncte mari cu ei, când ne-au egalat la ultima fază, în prelungiri. Ambele echipe avem nevoie de puncte, joacă acasă și vor veni pe atac. Alibec revine, un jucător impotant pentru ei ca și prezență și experiență, dar și noi știm ce avem de făcut, în concluzie ne așteaptă un meci greu”, a prefațat Rednic disputa cu Farul lui Hagi, arbitrată de bucureșteanul cu ecuson FIFA Radu Petrescu.

Ambii antrenori vor să înceapă 2025 cu dreptul

„Pregătirea a mers bine, am avut condiții și am făcut ce trebuia. Ne așteaptă nouă meciuri foarte importante, primul este acasă cu UTA. Clar că ne gândim la cele trei puncte și vom face totul pentru a le obține, întâlnim un adversar foarte bun în deplasare, cu destule rezultate pozitive pe terenuri străine. O să fie greu, dar trebuie să fim inspirați și să avem capacitatea să facem fotbalul nostru. O echipă ce stă bine în teren, puternică, pe care va trebui să o desfacem, va fi importantă și tranziția. Este început de an, nu suntem încă 100%, dar nu trebuie să ne gândim decât la cele trei puncte”, a spus Hagi la conferința de presă de dinaintea partidei cu UTA.

Read more
Report la Loto 6/49 la categoria I de peste 1,89 milioane de euro, la tragerea de duminică

Noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc vor avea loc duminică, 19 ianuarie, după ce joi Loteria Română a acordat peste 23.900 de câștiguri în valoare totală de peste 1,4 milioane de lei.
La Loto 6/49 se înregistrează, la categoria I, un report în valoare de peste 9,44 milioane de lei (peste 1,89 milioane de euro). La Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 12,31 milioane de lei (peste 2,47 milioane de euro).
La Joker, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 8,86 milioane de lei (peste 1,78 milioane de euro), iar la categoria a II-a este în joc un report de peste 1,07 milioane lei (peste 216.800 de euro). La Noroc Plus se înregistrează la categoria I un report de peste 51.100 de lei.
La Loto 5/40, la categoria I, este în joc un report de peste 258.600 de lei (peste 51.900 de euro). La Super Noroc este în joc la categoria I un report în valoare de peste 28.500 de lei, scrie agerpres.ro.

Read more
Câștigul salarial mediu net lunar va crește cu 6,2% în 2025

Câștigul salarial mediu net lunar se va majora în 2025 cu 6,2%, până la 5.355 lei, iar cel real va crește cu 1,6%, conform Prognozei 2024-2028, varianta de toamnă, a Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză. În 2026, câștigul salarial mediu net lunar va înregistra un avans de 6,7%, la 5.712 lei (+3,3% câștigul real), în 2027 de 6,4%, la 6.079 lei (plus 3,3% câștigul real), iar în 2027 va crește cu 6,1%, la 6.449 lei (+3% câștigul real).
Potrivit CNSP, în 2025 câștigul salarial mediu brut lunar va ajunge la 8.620 lei, în 2026 la 9.195 lei, în 2027 la 9.786 și în 2027 la 10.381 lei.
Conform Ordonanței de urgență nr. 156/2024 privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice pentru fundamentarea bugetului general consolidat pe anul 2025, în acest an, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menține la același nivel cu cel acordat pentru luna noiembrie 2024 în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții, scrie agerpres.ro.

Read more
Patru refugiați, depistați într-un TIR de polițiștii de frontieră de la Nădlac

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență patru cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen.
În data de 17.01.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe căile de comunicații din apropierea frontierei. Cu această ocazie, a fost oprit pentru control un ansamblu rutier înmatriculat în România, condus de către un cetățean român. În urma efectuării controlului asupra mijlocului de transport, au fost depistați, în lada de depozitare de sub semiremorcă, patru cetățeni străini.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde, în urma acestora, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Siria și Irak, ce intenționau să călătorească în mod ilegal în spațiul Schengen.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferul român și trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.

Read more
S-au reluat lucrările la drumul de legătură DN 69 Timișoara – Arad cu autostrada

De săptămâna aceasta, activitatea de construcție a fost reluată pe șantierul drumului de legătură DN 69 Timișoara – Arad cu autostrada A1, după pauza de sărbători. Lucrările au intrat într-o etapă importantă, care include montarea grinzilor la două pasaje majore.

La pasajul din viitorul nod rutier, aflat în apropiere de drumul național Timișoara – Arad, se montează în total 12 grinzi, câte patru pe fiecare dintre cele trei deschideri. Grinzile principale au o lungime impresionantă de 37 de metri fiecare, iar celelalte două deschideri sunt echipate cu grinzi de 28,6 metri fiecare.

La pasajul peste drumul comunal care face legătura cu Cerneteaz, parte din nodul rutier DC 58 (Covaci – Cerneteaz), se montează patru grinzi, fiecare având 36 de metri lungime.

În paralel, echipele de construcție lucrează intens la alte obiective:

  • Podețe și infrastructura podului peste pârâul Niarad (Bega Veche);
  • Pasajul peste drumul de exploatare de la km 9+670;
  • Amenajarea platformelor pentru montarea grinzilor din zona nodului rutier cu autostrada A1.

Proiectul avansează conform planului, aducând mai aproape momentul finalizării unei legături esențiale între Timișoara, Arad și autostrada A1, cu beneficii majore pentru infrastructura rutieră din vestul țării.

Read more
Compania de Apă a construit o stație nouă de epurare la Gurahonț

O nouă stație de epurare s-a construit pe fonduri europene în Gurahonț, județul Arad. Construirea unei stații de epurare în zonă a fost deosebit de necesară, având în vedere că este vorba despre o comună cu peste 3.500 de locuitori care dispune de canalizare menajeră, dar până în prezent nu exista o stație de epurare modernă. Apa uzată era tratată prin decantare și apoi evacuată în râul Crișul Alb. Noua stație va deservi întreaga localitate Gurahonț și include o treaptă mecano-biologică, care asigură o epurare eficientă a apei uzate și respectă cele mai recente reglementări în domeniul protecției mediului privind reducerea substanțelor organice și protecția resurselor de apă.
Această investiție reprezintă un pas important în modernizarea infrastructurii de apă și canalizare a localității Gurahonț, oferind locuitorilor un serviciu de utilitate publică mai sigur și mai eficient. De asemenea, proiectul este în concordanță cu angajamentele Aradului și ale țării noastre în domeniul protecției mediului și al respectării legislației europene.
Compania de Apă Arad își exprimă satisfacția față de finalizarea acestui proiect și se angajează să continue să investească în infrastructura locală pentru a îmbunătăți calitatea vieții cetățenilor. Investiția s-a făcut în cadrul proiectului „Îmbunătățirea managementului calitativ al râurilor transfrontaliere: Criș (Körös), Mureș (Maros) și Tisa (Tisza)”. Proiectul, depus de CAA împreună cu Compania de Apă Szeged, a fost acceptat la finanțare europeană în cadrul Programului INTERREG RO-HU și prin el, Compania de Apă Arad contribuie la îmbunătățirea calității apei râurilor Mureș și Crișul Alb, prin investiții la patru stații de epurare: Stația de Epurare a apelor uzate Ineu, Stația de epurare a apelor uzate Lipova, Stația de Epurare Arad și Stația de Epurare Gurahonț.

Read more
Parc de distracții pe terenul unui fost depozit de armament, la Ineu

Un parc de distracții va fi amenajat la marginea orașului Ineu, pe terenul unui fost depozit de armament primit în urmă cu câțiva ani de administrația locală de la Ministerul Apărării Naționale (MApN), proiectul obținând o finanțare europeană de 1.250.000 de euro.
Primarul orașului Ineu, Călin Abrudan, a declarat joi, pentru AGERPRES, că finanțarea pentru proiectul ‘Ineu-Tarhos, Active Trail: Explore and Adventure Cross-Border’ a fost obținută prin programul ‘Interreg VI-A România-Ungaria’, susținut din Fondul European de Dezvoltare Regională.
‘Au fost depuse 77 de proiecte și doar opt au fost aprobate, între care acest parc de distracții care atrage aproape 20% din bugetul total. Realizarea acestui proiect înseamnă un pas important spre obiectivul nostru de a face din Ineu o destinație turistică. Parcul de distracții va fi o atracție importantă și nu va fi unica, pentru că mai avem în plan ca în vecinătate să amenajăm un parc de animale, un fel de grădină zoologică. În plus, în oraș vom construi un ștrand și un bob de vară’, a declarat primarul.
Complexul pentru care s-a obținut finanțarea europeană de 1.250.000 de euro va ocupa patru hectare din terenul de 10 hectare primit de la MApN (situat la ieșirea din oraș spre comuna Bocsig), urmând ca pe restul terenului să fie dezvoltate alte obiective de atracție turistică.
‘Zona va cuprinde parcare auto, spații verzi, circuit pentru biciclete tip mountain-bike, zonă de agrement, Dino-Park, tiroliană, parc de animale, paintball/airsoft/speedball, tir cu arcul și zonă de aventură. Ștrandul și bobul de vară vor fi amenajate în alte zone, iar alături de Cetatea Ineului, care este în curs de reabilitare, toate vor fi puncte de interes pentru turiști’, a declarat Călin Abrudan.
Proiectul tehnic pentru realizarea parcului de distracții este în lucru, în timp ce administrația locală estimează că obiectivul va fi inaugurat peste doi ani, scrie agerpres.ro.

Read more
IPJ Arad: Atenție la o nouă metodă de fraudă, folosită pe WhatsApp!

Noua metodă de fraudă online este cunoscută sub numele de „Schema 1800”. Această metodă de înșelătorie implică persoane cu intenții rău voitoare care vă contactează, pretinzând că sunt prieteni, membri ai familiei sau chiar reprezentanți ai unor instituții.

Ele vor solicita un cod de verificare pe care l-ați primit prin SMS, invocând diverse motive (precum o solicitare de a vota pe cineva într-un concurs, „eroare tehnică” sau „necesitatea urgentă de ajutor”).

După ce le furnizați codul, aceștia pot prelua controlul asupra contului dumneavoastră de WhatsApp și îl pot utiliza pentru a înșela alte persoane sau pentru alte scopuri.

Persoanele din agendă vor primi un mesaj prin care solicită o sumă de bani, și un cont în care să vireze banii. Evident, banii nu vor ajunge la expeditorul mesajului.

I.P.J. Arad vă recomandă:

– Fiți precauți la mesajele primite de la numere necunoscute sau chiar de la contacte salvate. În această schemă, infractorii se prezintă ca fiind persoane cunoscute sau oficiali și vă cer să trimiteți un cod de verificare pe care l-ați primit prin SMS.
– ⁠Nu divulgați niciodată coduri de verificare WhatsApp. Acestea sunt folosite pentru a securiza contul dvs., iar furnizarea lor poate permite infractorilor să preia controlul contului.
– ⁠Verificați întotdeauna identitatea persoanei care vă contactează. Dacă primiți cereri neobișnuite sau urgente, apelați direct persoana respectivă pentru a confirma autenticitatea mesajului.
– ⁠Activați autentificarea în doi pași pe WhatsApp. Aceasta adaugă un nivel suplimentar de securitate și previne accesul neautorizat la contul dvs., chiar dacă cineva obține codul de verificare.
– ⁠Nu dați curs cererilor financiare sau promisiunilor suspecte. Escrocii pot încerca să vă convingă să faceți plăți rapide sau să trimiteți bani sub pretexte false.
– ⁠Educați-vă familia și prietenii. Informați-i despre această metodă de fraudă pentru a preveni alte incidente.

Vigilența și precauția sunt cele mai bune arme împotriva oricărei tentative de fraudă!

Pentru informații suplimentare, consultați pagina oficială a Directoratului Național de Securitate Cibernetică, unde găsiți informații despre pașii pe care îi puteți urma pentru recuperarea contului de whatsapp compromis.

https://dnsc.ro/citeste/alerta-frauda-de-tip-voteaza-pe-adeline

Read more
DSP Arad: Numărul virozelor a crescut de trei ori în ultima săptămână

Numărul virozelor diagnosticate în ultima săptămână, în judeţul Arad, a crescut de aproape trei ori faţă de săptămâna anterioară, iar gripele au crescut de cinci ori, însă medicii spun că în perioada sărbătorilor mai puţini oameni s-au prezentat la cabinete, iar acum sunt mai mulţi care cer consultaţii.
Datele transmise, miercuri, de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Arad, la solicitarea AGERPRES, arată că în ultimele şapte zile au fost înregistrare 1.414 infecţii respiratorii, faţă de 548 în săptămâna anterioară sau 513 în ultima săptămână din 2024. Numărul pneumoniilor însă a scăzut, de la 160 la 159 de cazuri noi în ultimele şapte zile.
„În cazul infecţiilor cu virusul gripal, dacă în prima săptămână din ianuarie au fost patru cazuri confirmate, în a doua săptămână au fost 23. Până în prezent, în judeţ nu s-a înregistrat niciun deces cauzat de gripă”, au precizat reprezentanţii DSP. De asemenea, instituţia a transmis că, de la începutul sezonului rece, s-au vaccinat antigripal 16.690 de persoane din judeţ, dintre care 46 în ultima săptămână.
Medicul epidemiolog Mihaela Cîtu, din cadrul DSP Arad, a precizat că această creştere de aproape trei ori în statistici a numărului de viroze are loc şi pentru că în ultimele zile mai mulţi oameni au mers la medicul de familie, în timp ce în perioada sărbătorilor de iarnă medicii de familie au fost liberi, iar diagnosticările au fost mai puţine şi s-au făcut mai ales în spitale.
Reprezentanţii DSP spun că oamenii pot lua unele măsuri pentru a se feri de infecţiile sezoniere, cum ar fi evitarea spaţiilor închise aglomerate, respectarea igienei mâinilor sau adaptarea îmbrăcăminţii la temperaturile exterioare scăzute, conform agerpres.ro.

Read more
Cantități mari de gunoaie, adunate de drumari de pe marginea autostrăzii, în apropiere de Nădlac II

Cantități mari de gunoaie care au rămas pe marginea drumurilor, în apropiere de granița cu Ungaria, fiind aruncate de șoferii care stăteau în coloane la controalele de frontieră înainte de aderarea deplină la Schengen, au fost adunate de drumari în ultimele zile. Purtătorul de cuvânt al Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Timișoara, Alina Sabou, a declarat marți, pentru AGERPRES, că acțiunile de curățenie desfășurate pe marginea autostrăzii au început în 8 ianuarie, iar de atunci s-au adunat zilnic, în medie, câte zece metri cubi de deșeuri.
‘În apropiere de fostul punct de trecere a frontierei Nădlac II, pe sensul de ieșire din țară, a început, de săptămâna trecută, o acțiune amplă de salubrizare a zonei de lângă autostrada A1, unde staționau autocamioanele înainte de eliminarea controlului de trecere a frontierei. S-au implicat drumarii de la mai multe Centre de Întreținere și Control de pe autostradă și s-au strâns zilnic, în medie, zece metri cubi de deșeuri care fuseseră aruncate peste parapet. Acțiunea va continua și în perioada următoare, în funcție de condițiile meteo. Se va face igienizare și salubrizare inclusiv pe platforma fostului PTF’, a afirmat Sabou.
Conform sursei citate, după aderarea deplină la Schengen, drumarii se așteaptă să nu mai găsească gunoaie aruncate pe marginea autostrăzii. ‘Eventual s-ar mai putea găsi gunoaie în cantități mici, dar nicidecum nu vor mai fi necesare acțiuni de o asemenea amploare pentru a le aduna’, a adăugat reprezentanta DRDP Timișoara.
În fiecare an, mai ales după sărbătorile de iarnă, după Paște sau vacanța din august – perioade în care mulți români vin din străinătate -, drumarii arădeni adunau cantități mari de gunoaie de la frontieră, pentru că unii șoferi care așteptau în coloane aruncau diverse ambalaje sau deșeuri direct pe câmp. De exemplu, în primele zile din ianuarie 2024, de pe marginea autostrăzii și a DN 7, respectiv înainte de ieșirea din țară pe la Nădlac II și Nădlac I, s-au adunat peste 800 de saci de gunoaie, scrie agerpres.ro.

Read more