
În urma şedinţei de constituire a Consiliului Local Hălmăgel, Mişcarea Creştin-Liberală a obţinut postul de viceprimar. Această poziţie va fi ocupată de către fostul primar, Mihaiu Tonţa, care a fost votat de cinci dintre cei nouă consilieri locali. Noul viceprimar este unul dintre oamenii cu experienţă în administraţie, fapt care va contribui în mod sigur la păstrarea liniei de dezvoltare a comunei. „Suntem mulţumiţi de faptul că funcţia de viceprimar va fi ocupată de un reprezentant al CM-L. Acest fapt confirmă încrederea pe care o parte a cetăţenilor din Hălmăgel o acordă fostului primar şi suntem convinşi că prin activitatea pe care acesta o va desfăşura comuna şi cetăţenii vor avea doar de câştigat”, a declarat Adrian Ţolea, reprezentant MC-L Arad.
Read more

Copreşedintele USL Arad, Ioan Cristina, consideră că congresul PDL de la sfârşitul săptămânii trecute a fost un simulacru de democraţie. „N-am văzut nici un fel de asumare a responsabilităţii pentru dezastrul produs la guvernare, nici un element de bilanţ şi nicio schimbare de conduită. Preluarea preşdinţei PDL de Vasile Blaga n-a fost însoţtă de o analiză a manierei în care PDL a guvernat timp de 3 ani şi nici a rezultatelor”, a spus Ioan Cristina.
Liderul USL este de părere că PDL are de decontat perioada guvernării şi ce a lăsat în urmă, dar evită cu disperare această temă, încercând să mute dezbaterea spre teme false.
„N-am auzit nimic despre tăierile brutale şi nediferenţiate de salarii, despre politicile care au distrus educaţia şi sănătatea, despre legile trecute prin asumarea răspunderii, care au afectat milioane de români, despre nedreptăţile făcute pensionarilor – acestea sunt marile teme şi probleme la care PDL refuză să răspundă şi pentru care electoratul a sancţionat sever partidul la alegerile locale şi îl va sancţiona şi la cele parlamentare”, a declarat Ioan Cristina, concluzionând: „PDL este un partid incapabil de schimbare. Noua conducere este de fapt vechea conducere. O bună parte dintre numele cele mai controversate ale PDL, cunoscute prin aroganţ şi cheltuirea abuzivă a banilor publici, se regăsesc în noua structura de conducere”.
Read more

Vineri, 22 iunie a.c., in comuna Micherechi – Gyula, a avut loc Conferinta de infiintare a Filialei PSD Ungaria. Este un eveniment istoric, PSD fiind primul partid din Romania care si-a infiintat o filiala in aceasta tara. La eveniment a participat deputatul Cristian Rizea, presedintele PSD Diaspora si presedintele PSD Arad, Dorel Caprar.
Evenimentul a fost organizat cu sprijinul lui Florin Trandafir Vasiloni, Coordonator al Filialei PSD Ungaria; Vicepresedinte PSD Diaspora. Gavril Gurzau a fost ales in functia de Presedinte al PSD Ungaria.
In cursul zilei de vineri, delegatia PSD a vizitat Liceul Romanesc din Gyula, Uniunea Culturala a Romanilor din Ungaria, Bisericile romanesti din Gyula si Micherechi. O coroana de flori a fost depusa la Monumentul Eroilor Romani din al doilea Razboi Mondial de la Micherechi.
De asemenea, au avut loc intrevederi cu PS Siluan, Episcopul Ortodox Roman al Ungariei; Traian Cresta, presedintele Autoguvernarii Romanilor din Ungaria si Margareta Tat, Primarul comunei Micherechi. Gyula este centrul comunitatii romanesti din Ungaria.
Read more

Conform surselor prezente la fata locului si dupa o numarare paralela a USL se poate spune ca Florin Farcasiu a castigat un nou mandat de primar la Tirnova cu o diferenta aproximativa de 200 voturi fata de contracandidatul MC-L. Rezultatele oficiale vor fi anuntate dimineata.
Read more

La Drauţ, procesul de votare a fost întrerupt aproximativ o jumătate de oră, după ce s-a constatat că reprezentantul Uniunii Ucrainenilor (aliaţii MC-L) din secţia de votare a oferit votanţilor buletine de vot lipsite de ştampila de control. Reprezentanţii Biroului Electoral Judeţean au procedat la sigilarea urnei, în care se aflau 140 de buletine de vot, dintre care 58 fără ştampila de control. Decizia în ceea ce priveşte voturile respective aparţine Biroului Electoral Central.
Read more

Se simte disperarea candidatului Farcasiu la turul de scrutin reluat din cauza fraudei descoperite de Biroul Electoral Central. La scurt timp de la deschiderea urnelor, au inceput sa apara nereguli si presiuni exercitate de catre tabara primarului inca in functie.
Spre exemplu, la Agrisu Mare a fost depistata o masina suspecta, argintie, care facea raiduri prin localitate, intr-un presupus turism electoral. Conform surselor, masina ii apartine unui anumit domn B.F. De asemenea, la Draut, unul dintre votanti a fost deposedat de dreptul de a vota printr-o metoda specifica lui Farcasiu: postasul i-a confiscat pur si simplu actul de identitate. Cazul este in atentia Politiei si speram ca se va elucida in timp util, astfel ca persoana in cauza sa poata sa isi exercite votul.
Tot la capitolul presiuni electorale exercitate de acelasi candidat Farcasiu poate fi trecuta si eliminarea din sectia de votare Draut a reprezentantei Uniunii Ucrainienilor probabil pentru ca ” masina de vot” a candidatului Farcasiu sa poata functiona. Ulterior, realizand ca se comite o ilegalitate, presedintele sectiei de votare a chemat-o pe reprezentanta ucrainienilor in sectia de votare. Situatia creata la Draut trebuia gestionata exclusiv de presedintele sectiei de votare care in mod abuziv, impreuna cu ceilalti membri ai sectiei de votare, au luat o decizie neconforma cu legea. Oamenii primarului, prezenti in numar mare in jurul sectiei de votare, lucru de asemenea ilegal au huiduit-o pe reprezentanta Uniunii Ucrainienilor, desi aceasta incerca sa respecte legea si sa isi indeplineasca atributiuniile pentru care a fost delegata in sectie: derularea corecta a alegerilor.
Comunicat MC-L Arad
Read more

Deputatul Ciprian Luca acuză decizia UDMR de a susține PDL în Consiliul Local Municipal Arad, respectiv Consiliul Județean. Demnitarul arădean apreciază că prin această asociere de imagine, UDMR devine părtaș la corupția, furturile și demagogia practicate de PDL.
“ UDMR girează în continuare mizeriile PDL-iste. UDMR devine, pentru încă un mandat, partener cu corupții Aradului. UDMR a făcut alianță cu grupări de interese conduse de Falcă, Ioțcu- Drăgan-Hotăran-Totolici, Pistru-Leah, Cionca- Velici, Geanina Pistru-Moșneag-Simo, Feieș, Antal și exemplele pot continua. Gruparea numelor amintite anterior nu este deloc întâmplătoare, iar cei la care mă refer știu exact de ce i-am asociat în acest mod. Cu astfel de oameni își asociază numele reprezentanții UDMR. Mă întreb de ce? UDMR-iștii știu foarte bine ce au făcut PDL-iștii în ultimii patru ani. Cunosc îndeaproape toate hățișurile sistemului de corupție implementat la nivelul municipiului și județului Arad de numele la care am făcut referire și cu toate acestea au decis să îi susțină. Înseamnă că și ei sunt asemenea celor de la PDL? Gestul lor reprezintă o asumare a acelorași practici de care se fac vinovați cei de la PDL? Se fac și ei părtași la ceea ce au făcut și continuă să facă partenerii lor portocalii – verzui? Toți aceștia reprezintă o cloacă de parveniți, o grupare de îmbogățiți pe spatele celor mulți. Din păcate, acești oameni au reușit, prin mită și șantaj, să câștige alegerile, iar UDMR a răspuns “prezent” la apelul hoților. O mișcare greșită din partea lor, având în vedere viitorul imediat al portocaliilor care vor trebui să dea socoteală pentru toate ilegalitățile comise”, a conchis deputatul Ciprian Luca.
Read more

Co-preşedintele USL Arad, Ioan Cristina, a acuzat vineri seara faptul că PD-L (MC-L) continuă cumpărarea voturilor, practicată şi în campania electorală pentru alegerile locale din 10 iunie. De această dată, MC-L încearcă să cumpere voturile oamenilor din comuna Târnova, singura unitate teritorial-administrativă din judeţul Arad unde s-a dispus repetarea algerilor, deşi acestea au fost câştigate de primarul în funcţie, Florin Farcaşiu.
„Cei de la MC-L continuă să facă aceeaşi politică murdară cu care ne-au obişnuit. Am văzut personal cum în localitatea Drauţ au fost împărţite plase cu alimente, din partea MC-L. Sper că locuitorii din Târnova s-au lămurit cu cine au de a face şi nu sunt dispuşi să-şi rişte viitorul lor şi al familiilor lor, mergând pe mâna unor asemenea oameni, cum sunt cei de la MC-L”, a declarat Ioan Cristina, co-preşedintele USL Arad.
Read more

“Ca simplu cetățean în primul rând, și apoi în calitatea mea de parlamentar, nu pot să nu am întrebări serioase legate de modul în care a fost judecat acest caz, pe parcursul ultimilor șapte ani în care acest om a fost hărțuit la propriu. Nu pot să nu îmi ridic semne de întrebare legate de natura politică a acestui proces având în vedere că Adrian Năstase a fost judecat în calitatea sa de președinte de partid.
Nu pot să nu îmi amintesc mesajul șefului statului Traian Băsescu adresat lui Adrian Năstase: “Nu am să fiu un președinte bun pentru tine”. Cunoscând stilul băsescian, aerul amenințător se resimte clar prin fiecare cuvânt adresat printre rânjetele-i caracteristice.
Decizia de astăzi se înscrie în demersurile grupării lui Băsescu de a defăima conducerea Partidului Social Democrat, astfel încât USL să își piardă din credibilitate și să nu își poată îndeplini angajamentele luate pentru acest an.
Read more

Ca urmare a comunicatului de presă remis de către Uniunea socialistă, în care preşedintele Nicolae Ioţcu era acuzat că a înfiinţat „fără acoperire reală” funcţia de administrator public la Consiliul Judeţean, MC-L Arad face următoarele precizări:
– această funcţie nu este „inventată” de Consiliul Judeţean Arad, ci este o practică normală în România şi în alte ţări ale Uniunii Europene;
– domnul Dorel Căprar declară că grupul de consilieri din care face parte dumnealui este cel mai numeros şi că va desfiinţa această funcţie. Faptul că domnul Căprar, cunoscut ca expert în falimentare de firme, doreşte să conducă din umbră Consiliul Judeţean nu face decât să ne îngrijorăm faţă de soarta judeţului. Funcţia de administrator public ne asigură că judeţul Arad nu este în pericol de falimentare, prin grija unor „specialişti” ca domnul Căprar sau alţi colegi de-ai lui;
– însuşi cuvântul „desfiinţare” este caracteristic Uniunii socialiste, de fiecare dată când ajunge să conducă. Spre deosebire de USL, Mişcarea Creştin-Liberală îşi propune să construiască, nu să desfiinţeze;
– cât priveşte grija pentru banul public, domnul Căprar ar trebui să spună opiniei publice cât s-a cheltuit cu reluarea alegerilor pentru funcţia de primar în Târnova, unde s-a dovedit că Uniunea Socialistă a fraudat alegerile.
– domnul Căprar şi, de asemenea, prefectul sprijinit de acesta, trebuie să le spună arădenilor de ce au făcut de râs Aradul, primul pentru că a patronat frauda de la Târnova, iar cel de-al doilea pentru că n-a vegheat la respectarea legalităţii.
Mişcarea Creştin-Liberală continuă munca de modernizare, construieşte şi dezvoltă uniform municipiul şi judeţul Arad, în timp ce Uniunea socialistă desfiinţează, calomniază şi manipulează.
Read more