News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Peste 50 de migranţi au fost găsiţi ascunşi în patru autoutilitare, la frontieră

Peste 50 de migranţi din mai multe ţări au fost prinşi, în ultimele 24 de ore, când încercau să iasă ilegal din ţară prin judeţul Arad, ascunşi în patru autoutilitare care mergeau în ţări din Spaţiul Schengen.

La Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, în trei dintre autovehicule, conduse de şoferi români, au fost prinşi 38 dintre migranţi.

„Şoferii transportau, conform documentelor de însoţire a mărfii, instalaţii şi componente auto pentru societăţi comerciale din Franţa şi Italia. În urma efectuării controlului amănunţit al mijloacelor de transport au fost descoperiţi, ascunşi în compartimentele pentru marfă, 38 de cetăţeni străini. Persoanele au fost preluate şi transportate la sediul sectorului pentru cercetări, unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Bangladesh, India, Egipt, Pakistan şi Maroc, intraţi legal în România în baza documentelor personale”, a transmis, marţi, Poliţia de Frontieră Arad.

De asemenea, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac I, într-o autoutilitară condusă de un român de 23 de ani au fost găsite 15 persoane din Pakistan, având vârste între 20 şi 49 de ani.

În toate cazurile, şoferii sunt cercetaţi pentru trafic de migranţi. AGERPRES

Read more
Transport agabaritic în municipiul Arad

Marți, 8 august 2023, începând cu orele 19.30 constructorul contractat de municipalitatea arădeană pentru realizarea proiectului  “Lucrări de amenajare traseu transport public de călători cu autobuzul care să asigure legătura pe arterele urbane între zona UTA și strada Ștefan cel Mare”  va  transporta o nouă confecție metalică de mari dimensiuni, parte componentă a viitorului pod peste Râul Mureș.

          Traseul urmat de mijlocul de transport agabaritic va fi următorul: sediul PAB Romania, Centura de Nord a municipiului, Centura în regim de autostradă, strada Ticu Dumitrescu, strada Coloniștilor și strada Economului.  Avem rugămintea ca, în intervalul amintit și pe traseul menționat, să nu fie parcate mașini pe partea carosabilă care să împiedice deplasare mijlocului de transport agabaritic.

Read more
One-man show cu Răzvan Vasilescu la Teatrul de Vară

Teatrul de Vară ETHOS continuă, și în această săptămână, miercuri, 9 august, când, de la ora 20.00, unul dintre cei mai cunoscuți actori români de teatru și cinema, vine la Arad.

Răzvan Vasilescu, căci despre el este vorba, (re)vine la Teatrul de Vară Ethos și aduce în fața publicului one-man show-ul intitulat sugestiv „Din toată inima”.

Răzvan Vasilescu este unul dintre cei mai apreciați actori români de teatru și cinema. Performanța sa excepțională în filmul „California Dreamin” a contribuit la recompensarea filmului cu premiul „Un Certain Regard” în 2007 la Festivalul de Film de la Cannes. În 2008, Răzvan Vasilescu a fost premiat de către juriul RiverRun International Film Festival la categoria ,,cel mai bun actor”.  Ne întâlnim cu el, la Teatrul de Vară, pentru a petrece împreună o seară de neuitat.

Bilete

Prețul biletului este de 6 lei (preț întreg – adulți) și 1,5 lei (preț redus – elevi). Biletele se pot achiziționa de la Teatrul de Vară (str. Gheorghe Barițiu nr. 16), în zilele de luni și marți, între orele 09.00 – 16.00 și miercuri între orele 09.00 – 16.00 și 18.00 – 20.00, pentru spectacolul din săptămâna respectivă.

Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Arad prin Centrul Cultural Județean Arad.

Read more
Ilie Cheșa: „Pentru PSD Arad egalitatea de șanse nu este doar un slogan, ci o realitate“

Pentru Organizația municipală PSD Arad, egalitatea de șanse nu este doar un slogan, ci o realitate. În urma alegerilor de săptămâna trecută, din noul Birou municipal al PSD Arad fac parte 13 femei și 12 bărbați, ceea ce demonstrează încă o dată dorința noii conduceri de a apăra egalitatea de șanse și de a promova membrii doar pe criterii de competență.

„Egalitatea de șanse reprezintă o valoare fundamentală pentru stânga modernă, iar noi, cei din organizația municipală, cred că suntem un exemplu pentru alte organizații din țară, având în acest moment un număr aproape egal de femei și bărbați în Biroul municipal PSD Arad. A fost și o dorință a mea de a da mai multe șanse femeilor social-democrate, dar și tinerilor, dovadă că și noua generație de stânga se regăsește în număr mare în conducerea Organizației municipale PSD Arad.

De altfel, egalitatea de șanse și promovarea femeilor în cadrul structurilor de conducere ale partidului, dar și pe listele pentru alegerile de anul viitor este unul dintre obiectivele PSD anunțate de președintele Marcel Ciolacu. Un obiectiv pe care ni l-am propus și noi, la nivel de municipiu, iar pentru alegerile locale vom avea pe listă cel puțin 30 la sută femei, dar eu cred că vom depăși această limită și vom merge spre procentul pe care îl avem în biroul municipal“, declară viceprimarul Ilie Cheșa, președintele Organizației municipale PSD Arad.

Read more
Numărul autorizaţiilor de construcţie pentru clădiri rezidenţiale a scăzut cu 24,5% în primul semestru din 2023

Numărul autorizaţiilor de construcţie pentru clădiri rezidenţiale eliberate în România, în primele 6 luni din 2023, a scăzut cu 24,5% faţă de perioada similară din anul anterior, arată datele publicate, luni, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

În semestrul I 2023 s-au eliberat 17.140 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale. Scăderi s-au înregistrat în toate regiunile de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (-1.259 autorizaţii), Nord-Vest (-927), Sud-Muntenia (-813), Vest (-693), Nord-Est (-540), Sud-Est (-522), Sud-Vest Oltenia (-487) şi Centru (-331).

În luna iunie 2023 s-au eliberat 3.018 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale (-12,5% faţă de luna mai 2023), cu o suprafaţă utilă totală de 800.353 mp (+6,2%). Din totalul autorizaţiilor de construire pentru clădiri rezidenţiale, 68,8% sunt pentru zona rurală. În luna iunie 2023 se evidenţiază o scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale comparativ cu luna precedentă (-431 autorizaţii). În profil teritorial, această scădere este reflectată în toate regiunile de dezvoltare: Nord-Est (-124 autorizaţii), Sud-Vest Oltenia (-98), Nord-Vest (-57), Sud-Est (-43), Vest (-39), Sud-Muntenia (-35), Bucureşti-Ilfov (-25) şi Centru (-10).

În luna iunie 2023 s-au eliberat 574 autorizaţii de construire pentru clădiri nerezidenţiale (-11,1% faţă de luna mai 2023), în suprafaţă utilă totală de 32.7067 mp (-4,8 %). Comparativ cu luna precedentă, în luna iunie 2023 s-a înregistrat o scădere a suprafeţei utile la autorizaţiile de construire eliberate pentru clădirile nerezidenţiale (-16.531 mp). În profil teritorial, această scădere este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Vest (-65.564 mp), Sud-Muntenia (-49.205), Bucureşti-Ilfov (-16.886), Centru (-11.431), Sud-Est (-4.164) şi Nord-Vest (-1.321). Creşteri s-au înregistrat în regiunile de dezvoltare Nord-Est (+118.977 mp) şi Sud-Vest Oltenia (+13.063).

În luna iunie 2023 se evidenţiază o scădere atât a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (-24,9%) cât şi a suprafeţei utile totale (-16,3%), comparativ cu luna iunie 2022. În profil teritorial, această scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (-999 autorizaţii) este reflectată în toate regiunile de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (-252 autorizaţii), Vest (-146), Nord-Vest (-135), Sud-Muntenia (-113), Sud-Est (-105), Nord-Est (-99), Sud-Vest Oltenia (-92) şi Centru (-57).

Comparativ cu luna iunie 2022, în luna iunie 2023 s-a înregistrat o scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri nerezidenţiale (-0,5%) şi o creştere a suprafeţei utile totale (+31,5%). În profil teritorial, această creştere a suprafeţei utile la autorizaţiile de construire eliberate pentru clădirile nerezidenţiale (+78.321 mp) este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Nord-Est (+124.030 mp), Sud-Vest Oltenia (+12.289) şi Centru (+8.173). Scăderi s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (-25.708 mp), Vest (-18.692), Nord-Vest (-13.975), Sud-Est (-7.143) şi Sud-Muntenia (-653). AGERPRES

Read more
Înscrierea persoanelor fizice în cadrul Programului privind casarea autovehiculelor uzate – Rabla Local

Începând de luni, 31 iulie 2023, ora 10:00, persoanele fizice se pot înscrie în cadrul

Programului privind casarea autovehiculelor uzate – Rabla Local.

Înscrierea persoanelor fizice în cadrul programului se realizează prin intermediul aplicației informatice pusă la dispoziție de către AFM, până pe 31 august 2023, ora 16:30 sau până la epuizarea bugetului alocat Municipiului Arad, în limita a 1000 de autovehicule.

Instrucțiunile privind înscrierea persoanelor fizice în cadrul Programului privind casarea autovehiculelor uzate – Rabla Local sunt detaliate pe site-ul AFM la următorul link: https://www.afm.ro/casare_auto_uzate.php.

Conturile de utilizator ale persoanelor fizice trebuie create anterior înscrierii în aplicație. Dacă există un cont deja creat, acesta este valabil doar dacă a fost utilizat în cadrul unui program destinat persoanelor fizice (de ex. Programul „Casa Verde Fotovoltaice 2023”). Astfel, dacă adresa de e-mail utilizată pentru crearea contului a fost folosită pentru depunerea unui dosar în calitate de persoană juridică, aceasta nu poate fi folosită.

În cadrul unui cont pot fi realizate înscrieri aferente unui singur CNP, iar o persoană fizică se poate înscrie o singură dată în aplicație.

Un alt aspect important este că persoana fizică trebuie să domicilieze pe raza teritorială a Municipiului Arad, unde se află în evidențele fiscale autovehiculul uzat pentru care solicită finanțare și să realizeze înscrierea în aplicație. Precizăm că Primăria Municipiului Arad a încheiat contract de delegare cu Administrația Fondului de Mediu în vederea finanțării acestui program.

După înscriere, AFM va transmite lista cu persoanele fizice înscrise către Primăria Municipiului Arad, iar ulterior, persoana fizică va transmite documentele, conform procedurii interne care va fi publicată pe site-ul instituției https://www.primariaarad.ro/.

După semnarea contractului de finanțare cu UAT-ul, persoana fizică va casa și va radia din circulație și din evidența fiscală autovehiculul uzat și va beneficia de stimulentul pentru casare de 3.000 de lei (2.400 lei alocați din Fondul pentru mediu şi 600 lei susţinuți din bugetul local).

Beneficiarul stimulentului de casare se angajează conform ghidului de finanțare că nu va achiziţiona un autoturism cu norma de poluare Euro 5 şi/sau inferioară în termen de 3 ani de la primirea stimulentului pentru casare.

Read more
Pecica dezvoltă infrastructura verde cu panouri fotovoltaice

Orașul Pecica continuă dezvoltarea infrastructurii verde, conform normelor europene, cu un dublu câștig pentru oraș, prin montarea de panouri fotovoltaice!

Acesta este cel de al doilea proiect aprobat în decursul ultimelor zile, axat pe stații de încărcare a vehiculelor electrice.
Din finanțarea de 1,979 milioane de lei (aproximativ 401 000 euro), asigurată din Administrația Fondului de Mediu, se vor monta panouri fotovoltaice pe mai multe clădiri publice din Pecica și una Sederhat.
Energia electrică produsă va fi folosită pentru alimentarea a 33 de stații noi de încărcare a vehiculelor electrice, cu putere normală, înființate în vecinătatea acestor imobile (în număr de 2, 3, sau 4), în locații circulate din Pecica: în fața primăriei, a Evidenței Populației, a Școlii Gimnaziale nr. 2, în zona Juncanu – pe ambele părți, în zona garajelor de la Iril şi a blocurilor ANL, la liceu, la casa de cultură, la Grădinița P. P. 2 şi la policlinică, respectiv 2 stații la grădinița din Sederhat.
În mare parte din an, producția va depăși consumul stațiilor, astfel curentul rămas va fi folosit pentru alimentarea clădirilor instituțiilor publice, făcând o economie semnificativă la factura de energie electrică!
”Practic, utilizăm astfel o resursă naturală gratuită în beneficiul comunității, oferind o facilitate pecicanilor și celor care tranzitează orașul nostru. Ca o dovadă a profesionalismului Serviciului Management de Proiecte, dintre cele 90 de proiecte acceptate de Administrația Fondului de Mediu, singurul din județul Arad ne aparține” a afirmat primarul orașului, Petru Antal.

Read more
Comunicat de presă – Expoziție de pictură la Fundația Româno-Germană Vladimirescu

Fundația Româno-Germană Vladimirescu, în calitate de  Beneficiar al proiectul ”Copiii – viitorul societății”, proiect finanțat de Fundația ALBER a organizat în data de 26 iulie 2023 o expoziție de picturi realizate de copiii din comuna Șiria.

Obiectivul proiectului este : Desfășurarea unui program de activități instructiv- educative, culturale și sportive, destinat unui număr de minim 40 de copii defavorizați, din comuna Șiria, jud. Arad, pe o perioadă de 3 luni.

Proiectul se derulează în spațiul Centrului Social Comunitar Șiria, pus la dispoziție de către Primăria Șiria.

Una din activitățile realizate în luna a treia de implementare a fost organizarea unei expoziții de pictură, cu lucrările executate de către copii, cu sprijinul voluntarilor care i-au indrumat în vederea obținerii unor deprinderi de bază în pictură. Materialele necesare pentru atelierul de pictura au fost achiziționate în cadrul proiectului.

La expoziție au participat rude și prieteni ai copiilor, reprezentanți ai autorității publice locale, reprezentanți ai finanțatorului  și  alți actori relevanți din comunitate.

 

Read more
Festivalul „Rock Maris“, ediția 2023, la Arad

Festivalul „Rock Maris“ va fi organizat în primul sfârșit de săptămână din luna august, în zona Port Arthur, cu scopul de a promova muzica rock dar și o zonă turistică atractivă din oraș.

Astfel, în 5 – 6 august, sunt programate două concerte cu soliști renumiți ai muzicii de gen, printre care „Celelalte cuvinte“, „Krypton“, „Dirty Slippers“.

Concertele vor începe în fiecare seară la ora 19.00 iar accesul va fi liber.

Port Arthur este o zonă situată pe Malul Mureșului, în care peisajele naturale se îmbină cu ofertele culinare și de relaxare, care, în ultimii ani a fost căutată în special de arădenii care și-au dorit să petreacă timpul liber într-o oază de liniște dar și de turiștii atrași de natură.

Festivalul este organizat de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

PROGRAM:

Sâmbătă, 5 august 2023, ora 19.00

Celelalte Cuvinte

B-Ton

Krypton

Fantazia

Progresiv A

Duminică, 6 august 2023, ora 19.00

Bonfire

Mustang

Dirty Slippers

Ribozom

Epicenter

Read more
Fântânele va avea noi străzi modernizate și rețeaua de apă și canalizare extinsă

Comuna Fântânele va avea noi străzi modernizate și rețeaua de apă și canalizare extinsă, după ce primarul Nicolae Dolha a semnat contractele de finanțare pentru aceste investiții, în prezența ministrului Dezvoltării, Adrian Veștea, aflat în vizită la Arad. De asemenea, locuitorii din Tisa Nouă vor beneficia și de rețeaua de gaze naturale.

„Primăria Fântânele a câștigat peste 28 de milioane de lei prin Programul «Anghel Saligny», pentru investiții importante pentru comunitate. Îl felicit pe primarul Nicolae Dolha că muncește și reușește să atragă atât fonduri europene pentru modernizarea comunei, cât și fonduri guvernamentale aflate la dispoziția primarilor”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Primarul comunei Fântânele, Nicolae Dolha, a adăugat: „Cele două contracte pe care le-am semnat deja însumează peste 24 de milioane de lei. 8,6 milioane de lei sunt alocați pentru modernizarea de străzi în comună, iar pentru extinderea rețelei de apă și canalizare în localitatea Fântânele, respectiv înființarea rețelei de apă și canalizare în localitatea Tisa Nouă ne-au fost alocați 16 milioane de lei. În zilele următoare, voi emite ordinul de începere a lucrărilor pentru modernizarea străzilor, moment din care constructorul are la dispoziție 16 luni termen pentru finalizarea lucrărilor. Veștile bune nu se opresc aici. Totodată, a fost emis Ordinul comun al ministrului Dezvoltării și ministrului Energiei, prin care ne-a fost aprobată suma de 4 milioane de lei de la bugetul de stat pentru dezvoltarea sistemului de distribuție gaze naturale în localitatea Tisa Nouă”.

Read more