FOSTUL MINISTRU DE FINANTE SEBASTIAN VLADESCU LA DIICOT
National/ExternUltimele stiri 22 iunie 2016 0
Fostul ministru al Finanţelor Sebastian Vlădescu s-a prezentat miercuri la sediul DIICOT, unde procurorii îl vor anunţa că a fost pus sub urmărire penală în dosarul Rompetrol II.
Tot astăzi și fostul ministru Dan Ioan Popescu a fost prezent la DIICOT.
Înainte de a intra în sediul DIICOT, Dan Ioan Popescu, ministru al Economiei şi Comerţului în perioada 2003 – 2004, a spus că nu îi este teamă de ancheta procurorilor, desfăşurată în dosarul în care patru foşti demnitari sunt acuzaţi de săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, abuz în serviciu şi complicitate la delapidare.
„Am văzut o ştire, pe un site, după 10 ani că sunt chemat la DIICOT. Este tot ceea ce ştiu”, a declarat Dan Ioan Popescu, întrebat de jurnalişti cum a primit vestea că s-a încuviinţat urmărirea penală în cazul său.
El a precizat că nu a existat o înţelegere cu Dinu Patriciu pentru promovarea OUG 118/2003 prin care datoriile bugetare restante ale SC Rompetrol Rafinare SA, la data de 30.09.2003, în cuantum de aproximativ 603.000.000 dolari, au fost convertite în obligaţiuni subscrise de către Ministerul Finanţelor Publice.
Întrebat dacă a vorbit vreodată în mod direct cu Dinu Patriciu, Dan Ioan Popescu a negat.
„Preşedintele cred că joacă rol de primar, pentru că vizează orice. Deci, eu nu cred că preşedintele citeşte ceea ce vizează”, a fost de părere fostul ministru.
Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, la sfârşitul lunii mai, ministrului Justiţiei cererile de urmărire penală pentru patru foşti miniştri – Mihai Tănăsescu, Dan Ioan Popescu, Sebastian Vlădescu şi Gheorghe Pogea – în dosarul Rompetrol II.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, şeful statului a transmis ministrului Justiţiei cererea de urmărire penală a lui Nicolae Mihai Tănăsescu, fost ministru al Finanţelor Publice în perioada 2000 – 2004, a lui Ioan Dan Popescu, fost Ministru al Economiei şi Comerţului în perioada 2003 – 2004, a lui Teodor Gheorghe Sebastian Vlădescu, fost ministru al Finanţelor Publice în perioada 2005 – 2007, respectiv în perioada 2009 – 2010, şi a lui Gheorghe Pogea, fost ministru al Finanţelor Publice în perioada 2008 – 2009, pentru a se proceda conform legii.
Totodată, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a fost înştiinţat cu privire la formularea acestor cereri.
Pe 24 mai, procurorii DIICOT au trimis Parchetului General o solicitare privind sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis în vederea formulării cererii de urmărire penală pentru cei patru foşti miniştri.
Conform DIICOT, foştii demnitari sunt acuzaţi de săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, abuz în serviciu şi complicitate la delapidare.
DIICOT susţinea că, în perioada septembrie – octombrie 2003, ministrul Finanţelor, Mihai Tănăsescu, şi ministrul Economiei şi Comerţului, Dan Ioan Popescu, „şi-au exercitat cu rea-credinţă atribuţiile de serviciu, în urma unei înţelegeri cu Dan Costache Patriciu, George Philip Stephenson şi Alexandru Nicolcioiu, în sensul iniţierii şi promovării OUG 118/2003 prin care datoriile bugetare restante ale SC Rompetrol Rafinare SA, la data de 30.09.2003, în cuantum de aproximativ 603.000.000 dolari, au fost convertite în obligaţiuni subscrise de către Ministerul Finanţelor Publice”
Sursa: antena3.ro
Read moreVANZARILE DE ROBOTI INDUSTRIALI AFECTATE DE INCETINIREA PIETEI CHINEZE
EconomieUltimele stiri 22 iunie 2016 0
Ritmul de creștere anuală a vânzărilor globale de roboți industriali a încetinit la 12% în 2015, afectat de o scădere a vânzărilor în China, principalul cumpărător mondial, arată datele publicate miercuri de Federația Internațională de Robotică (IFR), transmite Reuters.
Creșterea vânzărilor de roboți în 2015 este mai puțin de jumătate față de avansul de 29% înregistrat în 2014 dar cu toate acestea estimările pentru anul trecut au fost revizuite în sus față de estimările anterioare ale IFR care vorbeau de o creștere de doar 8%.
Chiar dacă a fost responsabilă pentru mai mult de un sfert din cei 248.000 de roboți industriali vânduți la nivel mondial, piața chineză a suferit o încetinire semnificativă anul trecut având în vedere că vânzările de roboți au crescut cu doar 17% în 2015 după un avans de 56% în 2014.
„Cifrele pozitive de vânzări se datorează piețelor emergente puternic automatizate și regiunilor care sunt deja puternic dezvoltate economic”, a informat IFR.
De exemplu, vânzările de roboți s-au dublat în Mexic, unde industria auto mondială a făcut investiții semnificative în noi uzine de asamblare pentru a produce autoturisme destinate a fi exportate în SUA și America de Sud.
Piața chineză este în continuare dominată de producătorii străini de roboți industriali însă cifrele IFR arată că producătorii chinezi de roboți au făcut și ei progrese, cota lor de piață combinată ajungând la 31% de la 25% în 2015. Producătorii chinezi sunt interesați să își dezvolte capacitățile o dovadă în acest sens venind săptămâna trecută când producătorul chinez de electrocasnice Midea a lansat o ofertă de preluare a producătorului german de roboți Kuka.
În Europa, vânzările de roboți industriali au crescut cu 10%, grație Germaniei. În cele două Americi, vânzările de roboți industriali au crescut cu 15%, chiar dacă în cazul SUA creșterea a fost de doar 3%. De asemenea, în Asia vânzările de roboți au crescut cu 16%.
Topul celor mai mari piețe de roboți din lume are următoarea alcătuire: China, Coreea de Sud, Japonia, SUA și Germania. Împreună aceste cinci piețe au fost responsabile pentru trei sferturi din vânzările totale de roboți industriali.
În ceea ce privește sectoarele economice, industria auto a rămas cel mai mare cumpărător de roboți, fiind responsabil pentru mai mult de o treime din vânzări. Însă ritmul de creștere anuală a vânzărilor de roboți în acest sector a fost de doar 1%. Sectoarele cu cele mai mari creșteri procentuale ale vânzărilor de roboți au fost industria metalelor, plasticul și cauciucul precum și producția de electronice.
Sursa: agerpres.ro
Read moreCUTREMUR DE 3,6 GRADE PE SCARA RICHTER MIERCURI DIMINEATA, IN JUDETUL VRANCEA
National/ExternUltimele stiri 22 iunie 2016 0
Un cutremur cu magnitudinea de 3,6 grade pe scara Richter s-a produs miercuri dimineață, la ora locală 5,57, în județul Vrancea, potrivit Institutului Național pentru Fizica Pământului (INFP).
Seismul a avut loc la o adâncime de 101 kilometri, iar orașele cele mai apropiate de epicentru au fost Focșani (38 km), Mărășești (42 km), Covasna (43 km), Târgu Secuiesc (51 km) și Râmnicu Sărat (51 km).
În luna iunie, în România au avut loc 11 cutremure, cu magnitudini între 2,6 și 3,8 grade pe scara Richter.
În 2015, cel mai puternic seism a avut magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter și s-a înregistrat în data de 29 martie, în județul Buzău.
Potrivit datelor INFP, cea mai importantă mișcare tectonică din România în ultimii ani a fost înregistrată în anul 2014, pe 22 noiembrie, când s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, acesta fiind resimțit și la București.
Sursa: agerpres.ro
Read moreMinistrul Educației, Adrian Curaj, a declarat marți că nu exclude să reintroducă proba examenului pentru admiterea în liceu. Acesta a afirmat însă că nu e sigur dacă va putea duce la final astfel de reforme în mandatul pe care îl mai are la minister.
Prezent marți la conferința „Învățământul profesional dual – drumul de la idei la practică”, ministrul a răspuns astfel unei întrebări despre admiterea în liceu: ” Aş vrea să cred că în viitorul apropiat vor apărea transformări majore în modul în care şcolile îşi vor alege copiii şi copiii vor avea înţelegerea asupra posibilităţilor lor de a alege. (…) Aş lua în calcul (varianta unui examen de admitere la intrarea în liceu – n.r. ), numai că nu ştiu dacă pot să duc un astfel de lucru la bun sfârşit în mandatul meu scurt şi prefer să spun că ar trebui, dar, din păcate, nu pot să am aceeaşi abordare cu cea pe care o am acum, pragmatică, referitor la învăţământul profesional dual”, potricit dcnews.ro.
„Am fost cu toţii nemulţumiţi şi suntem nemulţumiţi: la liceu se intră şi cu media 2, 3…. Nu se poate. Cred că nu am fost suficient de expliciţi. Tinerilor trebuie să li se acorde şanse mai multe şi oportunităţi mai multe. Consilierea profesională, din păcate, este departe de ce ar trebui să fie şi aici avem interesul şi determinarea să investim foarte mult în consiliere profesională, astfel încât tinerii noştri, la terminarea clasei a opta, să fie mai bine dirijaţi: pe o cale care ţine de liceu – care ne aşteptăm să se încheie cu Bacalaureatul şi vedem unde suntem – sau o cale care e legată de valorificarea potenţialului în zona profesională, punând accent pe faptul că mă pot mişca dintr-o parte în alta, astfel încât nu este blocat niciun tânăr în a-şi realiza întreg potenţialul, inclusiv de a ajunge profesor universitar, dacă la momentul zero a ales să meargă pe cale profesională, dar e puternic, determinat şi ştie ce vrea”, a mai subliniat Adrian Curaj în cadrul dezbaterilor de la conferință.
În acest moment, admiterea la liceu se face pe bază de repartizare computerizată în funcție de medie de admitere. Aceasta se calculează ca o medie ponderată între media generală la evaluarea națională și medie generală de absolvire a claselor de gimnaziu.
Sursa: b1.ro
Read moreHIDROELECTRICA A IESIT DIN INSOLVENTA
EconomieUltimele stiri 21 iunie 2016 0
Tribunalul București a decis astăzi ieșirea Hidroelectrica, cel mai mare producător român de electricitate, din insolvență.
„Decizia nu este definitivă, dar este executorie”, a declarat, pentru Agerpres, Remus Borza, administratorul judiciar al companiei.
Hidroelectrica se afla în insolvență din februarie 2014, pentru a doua oară. Compania a mai fost anterior în procedură de reorganizare judiciară în perioada iunie 2012 – iunie 2013.
Cea mai importantă măsură din perioada insolvenței a fost rezilierea celor 11 contracte bilaterale încheiate direct cu mai mulți traderi de energie și consumatori finali, așa-numiții băieți deștepți: Energy Holding, Alpiq Romindustries, Alpiq Romenergie, Energy Financing Team, Alro Slatina, ArcelorMittal Galați, Electromagnetica, Electrocarbon, Euro-Pec, Elsid, Luxten.
Contractele bilaterale pe termen lung, majoritatea încheiate în 2004, au adus companiei Hidroelectrica prejudicii de peste 1,1 miliarde de euro, se arată în raportul administratorului privind cauzele insolvenței, în special “din cauza duratei foarte mari a contractelor, de peste 10 ani și a caracterului vag și general al prevederilor contractuale care nu permit Hidroelectrica să înceteze contractele în ipoteza neajungerii la un acord privind prețul energiei corelate cu evoluția prețului pe piața concurențială”.
Sursa: evz.ro
Read moreDOAR 1.007 ROMANI DIN 500.000 AU SOLICITAT SA VOTEZE PRIN CORESPONDENTA
National/ExternUltimele stiri 21 iunie 2016 0
Doar 1.007 români din cei 500.000 cu domiciliul în străinătate au solicitat să voteze prin corespondență la alegerile parlamentare, a declarat Marian Muhuleț, vicepreședintele AEP, potrivitMediafax.
„Pot să vă spun că, până în acest moment, avem 1.007 de solicitări de vot prin corespondenţă şi 334 de solicitări de înfiinţare de secţii de votare şi aceste 334 nu înseamnă că înfiinţăm trei secţii de votare, ci sunt 334 de solicitări de pe tot mapamondul. Practic nu suntem în faţa faptului de a înfiinţa vreo secţie de votare la solicitare, în momentul de faţă. Dar datele sunt disponibile, sunt accesibile oricărui cetăţean, îi încurajăm pe cetăţeni să facă astfel de solicitări pentru ca dreptul lor constituţional să fie exercitat în condiţiile optime puse la dispoziţie de către Parlament prin legile 288 şi 208 aprobate anul trecut”, a explicat Muhuleț.
În opinia acestuia, din punct de vedere al acestui drept, românii din afara granițelor sunt mai favorizați decât cei din interior și au multe mijloace de informare: „Sunt discriminaţi pozitiv şi este de datoria lor să cunoască şi să se informeze prin apel la misiunile diplomatice ale României, la consulate, ambasade, ICR-uri, unde găsesc toate informaţiile. Îşi pot prelua informaţii de acolo, îşi pot descărca cererile de vot prin intermediul corespondenţei sau prin intermediul unei secţii mai aproape de domiciliu sau de reşedinţa lor şi să o transmită în termen util”.
Muhuleț a mai susținut că vor fi deschise secții de votare în misiunile diplomatice și în orice alt loc va fi solicitat acest lucru.
Sursa: b1.ro
Read moreANM anunta doua zile de canicula
National/ExternUltimele stiri 21 iunie 2016 0
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de disconfort termic accentuat, caniculă, dar și instabilitate atmosferică valabilă marți și miercuri la nivelul întregii țări.
Potrivit meteorologilor, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități în cea mai mare parte a țării. În Muntenia, Dobrogea continentală, în cea mai mare parte a Moldovei, dar local și în Oltenia și Transilvania va fi caniculă, cu temperaturi maxime cuprinse între 35 și 37 de grade și temperaturi minime ce nu vor scădea sub 20 de grade.
Îndeosebi în zonele de deal și de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, mai ales în cursul după-amiezelor și al serilor. Vor fi averse cu caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și izolat grindină.
Read moreANOFM: PESTE 1.000 DE ROMANI SI-AU GASIT LOCURI DE MUNCA IN TARI UE, IN 2015
EconomieUltimele stiri 21 iunie 2016 0
Un număr de 1.289 de lucrători români au obţinut un contract de muncă în state europene, ca urmare a serviciilor oferite de consilierii EURES din cadrul structurilor teritoriale ale ANOFM, în creştere faţă de 2014 când au fost 1.260 de persoane, potrivit datelor Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) furnizate AGERPRES.
Spania a fost ţara spre care au plecat cei mai mulţi români care şi-au găsit astfel de muncă, respectiv 895 de persoane, în creştere faţă de 2014 când au plecat 836 de persoane. Cei 895 de români au plecat să lucreze ca muncitori necalificaţi în agricultură, pentru trei luni, plătiţi cu 39,48 euro brut/zi.
Pe locul doi în acest top se află Germania, ţară unde au plecat anul trecut 185 de persoane prin EURES, faţă de 167 în 2014. Cei mai mulţi dintre aceştia, 44, au plecat ca factori poştali, pe 6 luni şi un salariu de 2.000 euro brut/lună. Alte 22 de persoane s-au angajat pe o perioadă nedeterminată ca asistenţi medicali generalişti pentru un salariu de 11,22 euro brut/oră.
În Danemarca au plecat anul trecut 128 de persoane, din care 122 ca muncitori necalificaţi în agricultură (culegători de mazăre, culegători de căpşuni), pentru 3-6 luni şi cu un salariu de 0,6 euro net/kg, iar 6 ca muncitori necalificaţi în ferme de nurci, pentru 6 luni şi un salariu cuprins între 1.000 şi 1.200 euro net/lună.
Potrivit datelor ANOFM, anul trecut au plecat la muncă în Marea Britanie 36 persoane, în Republica Cehă 19, în Suedia 11, în Finlanda 5, în Irlanda 5 şi în Norvegia 2 persoane.
De asemenea, ANOFM precizează că în prezent sunt operaţionale două acorduri bilaterale în domeniul schimbului de forţă de muncă, încheiate de România cu alte state europene înainte de aderarea la UE, încă în vigoare, dar şi cu state non UE: respectiv cu Elveţia, în ceea ce priveşte schimbul de stagiari şi cu Israel, pentru plasarea lucrătorilor români în construcţii.
Anul trecut au plecat să lucreze în sectorul construcţiilor din Israel 160 de persoane din România, cu o durată a contractului cuprinsă între 12 şi 63 de luni şi un salariu mediu lunar de 1.000 de dolari.
În Elveţia au plecat 3 persoane, un ospătar pentru 18 luni şi 3.800 de franci elveţieni pe lună, un licenţiat în comunicare / web-shop, tot pentru 18 luni şi un salariu de 4.500 franci elveţieni/lună, precum şi un consultant de marketing, pentru 6 luni şi 3.000 de franci elveţieni pe lună. AGERPRES
Sursa: capital.ro
Read moreFostul șef al ANAF Gelu Diaconu s-a prezentat marți dimineață la Direcția Națională Anticorupție, fiind citat în dosarul în care este cercetat pentru abuz în serviciu.
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) au dispus în februarie efectuarea urmăririi penale față de mai multe persoane, printre care președintele și vicepreședintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), Gelu Ștefan Diaconu și Mihai Gogancea-Vătășoiu, în dosarul în care sunt anchetați deputații Mădălin Voicu și Nicolae Păun.
Cei doi sunt cercetați pentru favorizarea făptuitorului și abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul. (agerpres.ro)
Read more








