News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

AI DEPOZITE IN LEI? CE SE INTAMPLA CU BANII TAI DUPA BREXIT

Leul s-a depreciat imediat după anunțul că Marea Britanie a votat pentru ieșirea din Uniunea Europeană, euro atingând nivelul de 4,56 lei pe piața interbancară, potrivit analiștilor ING Bank România.

Previziunile analiștilor pentru ceea ce va urma sunt diverse. Astfel, Unicredit anticipează că leul s-ar putea deprecia cu 5% pe fondul Brexitului, ceea ce înseamnă că euro trebuia sa ajunga la un nivel de circa 4,75 lei, nemaiatins vreodată de moneda națională.

Sursa: evz.ro

Read more
Doi urmăriţi general depistaţi la frontiera din Nădlac

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Nădlac- I.T.P.F. Oradea au depistat doi cetăţeni români pe numele cărora erau emise, de către autorităţile române, mandate de executare a pedepsei cu închisoarea.

 * În data de 23.06.2016, în jurul orei 07.20,  la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota s-a prezentat pentru a intra în ţară cetăţeanul român Florin P. în vârstă de 35 de ani, din judeţul Buzău.

La efectuarea verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului era emis, de către autorităţile române, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 7 luni pentru săvârşirea infracţinilor de violenţă în familie şi ditrugere.

* Câteva ore mai târziu, la acelaşi Punct de Trecere a Frontierei s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră cetăţeanul român Valentin D. în vârstă de 51 de ani, din municipiul Bucureşti, pasager într-un mijloc de transport care circula pe ruta România – Italia.

Cu ocazia efectuării verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului era emis, de către autorităţile române, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pentru săvârşirea de infracţiuni la regimul circulaţiei. Valentin D. are de executat o pedeapsă privativă de libertate de 3 ani şi 4 luni.

 

În ambele cazuri, persoanele au fost predate unor echipe operative din cadrul I.P.J. Arad în vederea luării măsurilor legale ce se impun.

Read more
Doi bărbaţi depistaţi in timp ce intenţionau să treacă ilegal frontiera

Poliţiştii de frontieră din cadrul S.P.F. Borş – I.T.P.F. Oradea au depistat doi bărbaţi, un cetăţean din R. Moldova şi un pakistanez, în timp ce încercau să treacă ilegal frontiera româno-ungară, pe jos, cu intenţia de a ajunge în Spaţiul Schengen.

În data de 23.06.2016, în jurul orei 14.50, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Borş, judeţul Bihor, pe timpul executării unei misiuni specifice, au depistat, la aproximativ 100 metri de linia de frontieră, o persoană de sex masculin care se deplasa pe jos, cu intenţia de a trece ilegal frontiera de stat spre Ungaria.
Persoana în cauză a fost condusă la sediul sectorului pentru cercetări, în urma cărora a rezultat că este cetăţeanul Ion C. în vârstă de 23 de ani, din R. Moldova, care intrase legal în România.
Acesta a declarat că a recurs la această metodă deoarece intenţiona să ajungă în Spaţiul Schengen pentru a-şi găsi un loc de muncă, dar ştia că are interdicţie impusă de Danemarca în anul 2015 şi nu ar fi putut ieşi legal din ţară printr-un punct de trecere a frontierei Ion C. a fost predat Serviciului pentru Imigrări Bihor.

Tot în data de 23.06.a.c., după aproximativ 5 ore, poliţiştii de frontieră din cadrul aceluiaşi Sector al Poliţiei de Frontieră, pe timpul executării unei acţiuni specifice la frontiera verde, au observat o altă persoană de sex masculin, care se deplasa mascat pe jos, spre frontiera cu Ungaria.
Bărbatul a fost condus la sediul sectorului pentru cercetări, unde s-a stabilit că este cetăţeanul pakistanez, Ali T. în vârstă de 32 de ani, care a declarat că intenţiona să ajungă în Budapesta, la nişte prieteni.
Persoana în cauză intrase legal în România, având asupra sa un document eliberat de I.G.I. România, cu care nu avea drept de circulaţie în alte state din Uniunea Europeană.
În ambele cazuri, poliţiştii de frontieră au întocmit acte de urmărire penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie luate măsurile legale care se impun.

Read more
LEUL, DOBORAT DE DOLAR. IATA SI CE A FACUT EURO

Cotația leului în raport cu moneda americană a crescut cu peste 10 bani astăzi, ca urma a votului din Marea Britanie. Astfel, dacă ieri BNR indica o cotație de3,9699 lei/dolar, astăzi aceasta a ajuns la 4.0766 lei/dolar.

Față de euro leul s-a comportat mai bine, iar după un episode de depreciere puternică dimineața a revenit la un nivel de 4,5366 leieuro. Cotația este cu 1,88 bani peste cea de ieri.

Față de francul elvețian, leul s-a depreciate de asemenea, de la 4,1655 lei/franc, cât indicaieri BNR, la 4,1791 lei/franc.

Sursa: evz.ro

Read more
BREXIT: AURUL LA CEA MAI RIDICATA VALOARE DIN ULTIMELE 27 DE LUNI

Cotația aurului a crescut vineri în urma victoriei partizanilor ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană, ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimele 27 de luni, grație statutului său de valoare de refugiu în perioade de turbulențe, informează AFP, potrivit Agerpres.

În jurul orei 3,50 GMT, uncia de aur a urcat până la 1.359,08 dolari, cel mai ridicat nivel înregistrat după data de 19 martie 2014, în creștere cu aproape 8% comparativ cu valoare înregistrată la debutul tranzacțiilor pe piețele asiatice, după care a revenit la 1.320 dolari.

„După ce a depășit pragul de 1.350 de dolari în cursul tranzacțiilor pe piețe asiatice, aurul este pe care să-și consolideze avansul în jurul valorii de 1.320 dolari”, a apreciat Jameel Ahmad, analist la FXTM. Potrivit acestuia, dacă aversiunea față de risc se extinde pe piețele financiare, așa cum se preconizează, aurul ar putea continua să crească.

Cotația aurului a fost susținută vineri de incertitudinile economice și politice ale Referendumului din Marea Britanie precum și de repercusiunile sale asupra piețelor mondiale. Britanicii au votat joi în proporție de 51,9% pentru ieșirea din Uniunea Europeană, potrivi rezultatelor definitive publicate vineri de comisia electorală.

Sursa: stiripesurse.ro

Read more
VICTOR PONTA, LA ICCJ

Fostul premier Victor Ponta s-a prezentat vineri la Înalta Curte de Casație și Justiție, unde se judecă dosarul „Turceni – Rovinari”, în care este acuzat de fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală și spălarea banilor.

„Este o zi foarte importantă pentru Europa, așa încât sper să nu aveți timp de mine azi”, a declarat Victor Ponta, la venirea la sediul ÎCCJ, întrebat de jurnaliști despre votul britanicilor la referendum.

De asemenea, la ÎCCJ s-a prezentat și senatorul Dan Șova, trimis în judecată în același dosar.

Victor Ponta a fost trimis în judecată de DNA pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată (17 infracțiuni), complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, și spălarea banilor, fapte săvârșite în calitate de avocat, reprezentant legal al Cabinetului Individual de Avocat ”Ponta Victor-Viorel”.

În dosar mai sunt trimiși în judecată senatorul Dan Șova, avocat coordonator al Societății Civile de Avocați ”Șova și Asociații”, Laurențiu Ciurel, la data faptelor director general al SC Complexul Energetic Rovinari SA, Dumitru Cristea, la data faptelor director general al Complexului Energetic Turceni, și Octavian Laurențiu Graure, la data faptelor director economic al Complexului Energetic Turceni.

Sursa: agerpres.ro

Read more
FACTURILE LA ELECTRICITATE PENTRU CONSUMATORII CASNICI SE REDUC DE LA 1 IULIE

Prețul energiei electrice pentru consumatorii casnici va scădea, în medie, cu 2% de la 1 iulie, informează Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Comitetul de reglementare al ANRE a aprobat, în ședința de ieri, menținerea în semestrul al doilea a tarifelor reglementate de energie electrică, reducerea tarifelor la energia cumpărată de pe piaţa concurenţială (CPC) în medie cu circa 2,5%, reducerea cu 6,3% a tarifului pentru serviciul de sistem, reducerea tarifelor pentru serviciul de transport aplicate începând cu aceeași dată în medie cu 10,8% și reducerea contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență cu 12,7 % față de semestrul întâi.

“Pe baza acestor elemente și ținând cont de creșterea gradului de dereglementare în semestrul al doilea cu 10% față de semestrul unu 2016, începând cu 1 iulie 2016, prețul energiei electrice din facturile clienților casnici va scădea în medie cu 2%”, precizează reprezentanții ANRE.

Sursa: evz.ro

Read more
ZECI DE MII DE ROMANI NU AU IDENTITATE

Guvernul ar putea discuta într-o şedinţă viitoare un proiect care să faciliteze accesul persoanelor vulnerabile la documentele de stare civilă, în România existând, în prezent, 160.000 de persoane fără carte de identitate, a declarat joi secretarul de stat în Ministerul Fondurilor Europene Ciprian Necula, la conferinţa internaţională privind oportunităţile pentru dezvoltarea sistemului de sănătate din România – „The Future of Healthcare. Innovation through EU funding”.

„Vorbim despre sănătate şi nu putem să o decupăm din realităţile sociale româneşti. Sănătatea este legată de om, în mod evident, iar omul are diverse dificultăţi şi bariere pentru a-şi accesa drepturile, inclusiv cele legate de sănătate. De exemplu, o problemă la care lucrăm acum şi sper să se rezolve această situaţie, este lipsa documentelor de stare civilă. În România avem 160.000 de persoane fără buletin, fără act de identitate. Sigur, ei pot accesa servicii de urgenţă şi au acces, dar limitat. Avem estimat, pentru că nu ştim numărul cu precizie, aproximativ 10.000 de persoane, poate şi mai mult, fără certificat de naştere. Nici măcar nu există. Adică, ar fi foarte greu să accesezi servicii de tipul celor medicale. (…) Încercăm să schimbăm legislaţia. Săptămâna viitoare sper să intre în şedinţa de Guvern o decizie prin care să se facă schimbări şi care să faciliteze accesul persoanelor vulnerabile la acte de identitate”, a declarat Ciprian Necula.

 

Potrivit acestuia, la nivelul MFE se încearcă „abordări integrate” pentru comunităţile vulnerabile, sărace, „în care servicii din mai multe domenii să fie livrate în acelaşi proiect”.

„Este un mecanism inovator pentru România. (…) Nu s-a întâmplat asta până acum, când într-o singură comunitate vii şi cu program pe Educaţie, pe Sănătate, pe locuire, pe documente de stare civilă şi identitate, pe ocupare şi aşa mai departe”, a mai declarat Necula.

Sursa: antena3.ro

Read more
CELEBRUL VIOLONCELIST LASZLO FENYO REVINE LA ARAD, CU UN PROGRAM CAMERAL EXTRAORDINAR

După senzaţionalele sale apariţii concertistice din 2008 şi 2009, violoncelistul László Fenyö se întoarce la Arad cu un program cameral, care îi pune în valoare personalitatea artistică, tehnica uluitoare şi adaptabilitatea impresionantă la stiluri şi epoci muzicale.

În Sala Cercului Militar, în seara de 23 iunie 2016, cu începere de la ora 19.00, noua întâlnire cu László Fenyö completează în lista de prime audiţii ale Filarmonicii, partituri de Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms şi Dimitri Şostakovici, titluri de o dificultate extremă, care traduse prin extraordinara muzicalitate a violoncelistului se detaşează de audiţia comună şi de experienţa unui repertoriu frecvent asimilat. 7 Variaţiuni în mi bemol major pentru violoncel şi pian de Ludwig van Beethoven, scrise în anul 1801 pe o temă din Flautul fermecat de Wolfgang Amadeus Mozart îl redescoperă pe genialul clasic într-un exerciţiu de compoziţie, în care se ataşează de multiple posibilităţi de ordin ritmic, melodic sau de caracter, pe care i le pune la dispoziţie una dintre cele mai convenţionale tipare ale timpului.

Programul continuă cu două dintre marile sonate ale literaturii pentru violoncel şi pian, Sonata în mi minor op.38 de Johannes Brahms, scrisă în 1865, la Viena, un omagiu adus instrumentului ale cărui sonorităţi calde par a fi în deplină concordanţă cu lumea sonoră a marelui romantic şi Sonata în re minor op.40 de Dimitri Şostakovici, partitură realizată în 1934, la Sankt Petersburg, care oscilează de la o extremă stilistică şi emoţională la alta, oglindind un limbaj muzical extrem de personal, de o forţă şi frumuseţe inegalabilă.

László Fenyö se bucură în această seară de recital de suportul pianistic al Roxanei Ardeleanu, cea care i-a fost alături de-a lungul celor opt ediţii ale claselor de  măiestrie  susţinute de violoncelist la Timişoara şi în programele “demonstrative”, însoţitoare ale cursurilor.

 

Portret – László Fenyö

 

În ierarhia Concursului internaţional Pablo Casals, László Fenyö a întrunit în 2004 unanimitatea voturilor de juriu.  Cariera mondială a violoncelistului a fost lansată în contextul prestigioasei competiţii, unde i-au fost atribuite prima poziţie şi premiul pentru interpretarea unei lucrări dedicate evenimentului: Variaţiunile de Graciane Finzi.

Violoncelistul a urmat cursurile Academiei de Muzică Franz Liszt  din Budapesta   şi  şi-a desăvârşit performanţele insutrumentale la Lübeck, sub competenţa  lui David Geringas. Au urmat stagii de perfecţionare la cursurile îndrumate de Miklos Perenyi, Siegfried Palm şi Bernard Greenhouse, intercalate cu participări la  competiţii de interes naţional sau internaţional.

Premiul I la Concursul de violoncel de la Budapesta  a fost urmat de premiul special Pierre Fournier  de la Geneva, iar la Kronberg, aşa numita “capitală mondială a violoncelului” a reuşit să se afirme încă odată în faţa unor personalităţi ilustre: Mstislav Rostropovich, Natalja Gutman şi Kurt Masur.

László Fenyö este prim violoncelistul orchestrei Radiodifuziunii din Frankfurt. Este invitat permanent al celor mai importante scene de concert din Europa, SUA, China şi Israel şi participă la cele mai mari festivaluri, precum Pablo Casals (Prada)  sau Schlesswig Holstein.

În ultimii ani a concertat în locaţii precum Concertgebouw din Amsterdam, Wigmore Hall din Londra sau Gasteig din München. A cântat acompaniat de orchestre precum Orchestra simfonică din Singapore, Orchestra Simfonică din Coreea, Orchestra Radio din Frankfurt, Orchestra Beethoven din Bonn, Staatskapelle Weimar, Filarmonica Hungarica, Orchestra Metropolitană din Lisabona, Orchestra Simfonică din Lancaster, Orchestra Filarmonicii din Shanghai, Orchestra Filarmonicii din Bogota, Orchestra Filarmonicii din Sofia şi Sinfonietta din Cracovia. A apărut de mai multe ori pe scenă sub bagheta dirijorului Krzysztof Penderecki. În Ungaria, László Fenyő este unul dintre cei mai apreciaţi solişti, performanţele lui  – recitaluri solo, concerte de muzică de cameră şi concerte cu orchestra  – sunt transmise în direct şi înregistrate de Radiodifuziunea Maghiară. A cântat cu majoritatea orchestrelor ungare şi dirijorii acestora,  în 2005 a primit înalta distincţie Premiul Franz Liszt, acordat de Ministerul Culturii din Ungaria, iar trei ani mai târziu a câştigat premiul Junior Prima.

În ultimii ani, violoncelistul şi-a îndreptat tot mai mult atenţia spre cariera didactică. Predă cursuri de măiestrie în toată lumea, iar în prezent este profesor la Musikhochschule Karlsruhe – Germania.

În 2007 Fenyő László a lansat două CD-uri: unul cu muzică de cameră, acompaniat de  pianistul Oleg Poliansky şi  produs de Aulos/Musikado, iar al doilea care cuprinde Concertul  în re major pentru violoncel şi orchestră de Joseph Haydn şi Concertul nr. 1 de Dimitri  Sostakovici, realizat în colaborare cu Orchestra Radio  din Frankfurt, sub conducerea lui Grant Llewellyn şi produs de hr-musik.

Fenyő László cântă pe un violoncel realizat de Matteo Goffriller în 1695.

 

Read more
FEMEIE TARATA DE TRAMVAI, DUPA CE USILE S-AU INCHIS SI I-AU PRINS MAINILE

O femeie care a vrut să se urce într-un tramvai, în staţia Teatru, din municipiul Arad, a fost târâtă pe șine de mijlocul de transport.

Potrivit aradon.ro, ușile s-au închis exact când a încercat să urce în tramvai, iar mâinile i-au rămas prinse. Tramvaiul se afla deja în mişcare, iar vatmanul nu a văzut că femeia era pur şi simplu târâtă.

Doar strigătele pasagerilor l-au făcut pe acesta să oprească. Femeia era plină de sânge la picioare, iar unul dintre pasageri a sunat la 112.

Un echipaj de ambulanţă a sosit în câteva minute la faţa locului și femeia a fost transportată la spital.

Sursa: antena3.ro

Read more