Leul s-a depreciat imediat după anunțul că Marea Britanie a votat pentru ieșirea din Uniunea Europeană, euro atingând nivelul de 4,56 lei pe piața interbancară, potrivit analiștilor ING Bank România.
Previziunile analiștilor pentru ceea ce va urma sunt diverse. Astfel, Unicredit anticipează că leul s-ar putea deprecia cu 5% pe fondul Brexitului, ceea ce înseamnă că euro trebuia sa ajunga la un nivel de circa 4,75 lei, nemaiatins vreodată de moneda națională.
Sursa: evz.ro
Read moreCotația leului în raport cu moneda americană a crescut cu peste 10 bani astăzi, ca urma a votului din Marea Britanie. Astfel, dacă ieri BNR indica o cotație de3,9699 lei/dolar, astăzi aceasta a ajuns la 4.0766 lei/dolar.
Față de euro leul s-a comportat mai bine, iar după un episode de depreciere puternică dimineața a revenit la un nivel de 4,5366 leieuro. Cotația este cu 1,88 bani peste cea de ieri.
Față de francul elvețian, leul s-a depreciate de asemenea, de la 4,1655 lei/franc, cât indicaieri BNR, la 4,1791 lei/franc.
Sursa: evz.ro
Read moreBREXIT: AURUL LA CEA MAI RIDICATA VALOARE DIN ULTIMELE 27 DE LUNI
EconomieUltimele stiri 24 iunie 2016 0
Cotația aurului a crescut vineri în urma victoriei partizanilor ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană, ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimele 27 de luni, grație statutului său de valoare de refugiu în perioade de turbulențe, informează AFP, potrivit Agerpres.
În jurul orei 3,50 GMT, uncia de aur a urcat până la 1.359,08 dolari, cel mai ridicat nivel înregistrat după data de 19 martie 2014, în creștere cu aproape 8% comparativ cu valoare înregistrată la debutul tranzacțiilor pe piețele asiatice, după care a revenit la 1.320 dolari.
„După ce a depășit pragul de 1.350 de dolari în cursul tranzacțiilor pe piețe asiatice, aurul este pe care să-și consolideze avansul în jurul valorii de 1.320 dolari”, a apreciat Jameel Ahmad, analist la FXTM. Potrivit acestuia, dacă aversiunea față de risc se extinde pe piețele financiare, așa cum se preconizează, aurul ar putea continua să crească.
Cotația aurului a fost susținută vineri de incertitudinile economice și politice ale Referendumului din Marea Britanie precum și de repercusiunile sale asupra piețelor mondiale. Britanicii au votat joi în proporție de 51,9% pentru ieșirea din Uniunea Europeană, potrivi rezultatelor definitive publicate vineri de comisia electorală.
Sursa: stiripesurse.ro
Read moreVICTOR PONTA, LA ICCJ
National/ExternUltimele stiri 24 iunie 2016 0
Fostul premier Victor Ponta s-a prezentat vineri la Înalta Curte de Casație și Justiție, unde se judecă dosarul „Turceni – Rovinari”, în care este acuzat de fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală și spălarea banilor.
„Este o zi foarte importantă pentru Europa, așa încât sper să nu aveți timp de mine azi”, a declarat Victor Ponta, la venirea la sediul ÎCCJ, întrebat de jurnaliști despre votul britanicilor la referendum.
De asemenea, la ÎCCJ s-a prezentat și senatorul Dan Șova, trimis în judecată în același dosar.
Victor Ponta a fost trimis în judecată de DNA pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată (17 infracțiuni), complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, și spălarea banilor, fapte săvârșite în calitate de avocat, reprezentant legal al Cabinetului Individual de Avocat ”Ponta Victor-Viorel”.
În dosar mai sunt trimiși în judecată senatorul Dan Șova, avocat coordonator al Societății Civile de Avocați ”Șova și Asociații”, Laurențiu Ciurel, la data faptelor director general al SC Complexul Energetic Rovinari SA, Dumitru Cristea, la data faptelor director general al Complexului Energetic Turceni, și Octavian Laurențiu Graure, la data faptelor director economic al Complexului Energetic Turceni.
Sursa: agerpres.ro
Read moreFACTURILE LA ELECTRICITATE PENTRU CONSUMATORII CASNICI SE REDUC DE LA 1 IULIE
EconomieUltimele stiri 23 iunie 2016 0
Prețul energiei electrice pentru consumatorii casnici va scădea, în medie, cu 2% de la 1 iulie, informează Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).
Comitetul de reglementare al ANRE a aprobat, în ședința de ieri, menținerea în semestrul al doilea a tarifelor reglementate de energie electrică, reducerea tarifelor la energia cumpărată de pe piaţa concurenţială (CPC) în medie cu circa 2,5%, reducerea cu 6,3% a tarifului pentru serviciul de sistem, reducerea tarifelor pentru serviciul de transport aplicate începând cu aceeași dată în medie cu 10,8% și reducerea contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență cu 12,7 % față de semestrul întâi.
“Pe baza acestor elemente și ținând cont de creșterea gradului de dereglementare în semestrul al doilea cu 10% față de semestrul unu 2016, începând cu 1 iulie 2016, prețul energiei electrice din facturile clienților casnici va scădea în medie cu 2%”, precizează reprezentanții ANRE.
Sursa: evz.ro
Read moreGuvernul ar putea discuta într-o şedinţă viitoare un proiect care să faciliteze accesul persoanelor vulnerabile la documentele de stare civilă, în România existând, în prezent, 160.000 de persoane fără carte de identitate, a declarat joi secretarul de stat în Ministerul Fondurilor Europene Ciprian Necula, la conferinţa internaţională privind oportunităţile pentru dezvoltarea sistemului de sănătate din România – „The Future of Healthcare. Innovation through EU funding”.
„Vorbim despre sănătate şi nu putem să o decupăm din realităţile sociale româneşti. Sănătatea este legată de om, în mod evident, iar omul are diverse dificultăţi şi bariere pentru a-şi accesa drepturile, inclusiv cele legate de sănătate. De exemplu, o problemă la care lucrăm acum şi sper să se rezolve această situaţie, este lipsa documentelor de stare civilă. În România avem 160.000 de persoane fără buletin, fără act de identitate. Sigur, ei pot accesa servicii de urgenţă şi au acces, dar limitat. Avem estimat, pentru că nu ştim numărul cu precizie, aproximativ 10.000 de persoane, poate şi mai mult, fără certificat de naştere. Nici măcar nu există. Adică, ar fi foarte greu să accesezi servicii de tipul celor medicale. (…) Încercăm să schimbăm legislaţia. Săptămâna viitoare sper să intre în şedinţa de Guvern o decizie prin care să se facă schimbări şi care să faciliteze accesul persoanelor vulnerabile la acte de identitate”, a declarat Ciprian Necula.
Potrivit acestuia, la nivelul MFE se încearcă „abordări integrate” pentru comunităţile vulnerabile, sărace, „în care servicii din mai multe domenii să fie livrate în acelaşi proiect”.
„Este un mecanism inovator pentru România. (…) Nu s-a întâmplat asta până acum, când într-o singură comunitate vii şi cu program pe Educaţie, pe Sănătate, pe locuire, pe documente de stare civilă şi identitate, pe ocupare şi aşa mai departe”, a mai declarat Necula.
Sursa: antena3.ro
Read more









