Mihai Fifor: „Bugetul pe 2021 – mega-țeapa Coaliției CDR 2.0”
PoliticaUltimele stiri 11 februarie 2021 0
Cîțu sfidează și își bate joc din nou de încrederea cetățenilor, care au votat un anumit program electoral al PNL și acum se văd mințiți în față, cu justificarea bugetului de austeritate al anului 2021 că ”una este programul electoral și alta programul de guvernare”.
„Bugetul anului 2021 continuă seria țepelor date românilor. Este de fapt MEGAȚEAPA guvernării actuale, pentru că încalcă nu doar angajamente politice și programul electoral al PNL ci chiar și programul de guvernare al actualului cabinet, care a devenit lege prin aprobarea în Parlament, la votul de învestitură de acum 2 luni.
Dacă acest buget devenea public înainte de alegeri, oamenii ar fi sancționat dur PNL pentru austeritatea iresponsabilă pe care o impune. O dată-n plus se confirmă avertismentele PSD, că Iohannis și guvernarea și-au ascuns cu premeditare intențiile și au ținut morțiș să facă alegeri anul trecut, nu în martie, tocmai pentru că știau că riscă prăbușirea.
Guvernul Cîțu perpetuează minciuna! I-a mințit repetat pe pensionari că va respecta legea și va crește punctul de pensie. I-a mințit pe profesori că va acorda majorările de salarii prevăzute de lege! I-a mințit pe copii în privința creșterii alocației. I-a mințit pe antreprenori că-i va sprijini. I-a mințit pe agricultori că vor fi despăgubiți pentru pierderile provocate de calamități. I-a mințit pe studenți cărora acum le taie transportul gratuit.
Cîțu nu intenționează să majoreze punctul de pensie nici măcar de la 1 ianuarie 2022 așa cum mincinos a anunțat public. Cîțu ia din buzunarele profesorilor 700 de milioane de lei – ultima tranșă de creștere salarială cuvenită pentru a ajunge la grila anului 2022. Cîțu taie 300 de milioane de euro din cele 500 de milioane angajate prin OUG 224/2020, sprijinul pentru HORECA.
PSD va respinge categoric acest buget al austerității care aruncă țara și populația într-o spirala vicioasă a sărăciei”, declară deputatul PSD Arad Mihai Fifor.
Read moreRăzvan Anghel (USR Arad): ”Vom acorda tot sprijinul proiectelor serioase pentru arădeni”
PoliticaUltimele stiri 8 februarie 2021 0
În ultima săptămână au fost reluate întâlnirile dintre reprezentanții USR PLUS și PNL, care au avut ca obiect modul în cere cele două formațiuni vor colabora în plan local.
Din partea USR PLUS a participat președintele USR Arad, Răzvan Anghel, iar din partea PNL au participat președintele organizației județene și conducătorii celor două autorități locale, Primăria și CJ Arad.
Răzvan Anghel, președinte USR Arad: „În urma alegerilor, reprezentăm a doua forță politică din municipiul și județul Arad și totodată în coaliția care susține guvernul în funcție. USR PLUS controlează câteva portofolii deosebit de importante, precum cel al transporturilor, sănătății sau fondurilor europene, care pot să vină în ajutorul comunității noastre.
Este evident că vom da tot sprijinul de care este nevoie pentru acele proiecte care vor contribui la creșterea calității vieții locuitorilor din municipiul și județul Arad. Trebuie însă să fie proiecte serioase, realizate cu consultarea specialiștilor și nu în ultimul rând a cetățenilor. Istoricul unor proiecte precum stadionul UTA ne impun să fim foarte atenți și selectivi.
Vom insista cu precădere pentru implementarea proiectele pe care le-am propus alegătorilor și pentru care aceștia ne-au acordat votul: un nou spital municipal, modernizarea tuturor școlilor, revitalizarea ștrandului, aducerea cetății în circuitul civil, parcări pentru un trafic eficient și multe altele.
Am fost aleși tocmai pentru că locuitorii își doresc o nouă abordare. Oamenii au înțeles că nu se poate construi fără seriozitate și responsabilitate. În administrație avem nevoie de profesioniști, de oameni care să ofere soluții viabile și care să facă mai multă administrație și mai puțină politică.”
Read more









