UDMR Arad acuză CJA de nepăsare la achiziționarea Teatrului Vechi, după un an de tergiversări
PoliticaUltimele stiri 29 ianuarie 2021 0
Clădirea Hirschl a fost construită în anul 1817, a funcționat ca teatru aproape 60 de ani, a adus pe scenă personalități de toate etniile, din lumea teatrală a vremurilor, după care a devenit cinematograf până în 1960. Este o clădire cu o semnificație aparte pentu noi, arădeni, cu o valoarea sentimentală deosebită.
La ședința ordinară a Consiliului Județean Arad, (29 ianuarie 2020), cei doi reprezentanți ai UDMR, György Bölöni și Tamás Péró, au susținut salvarea teatrului de piatră vechi de peste 200 de ani și au propus ca acest monument istoric să fie cumpărat de către Consiliul Județean Arad.
Proprietarii au oferit imobilul monument istoric spre vânzare pentru suma de 200.000 de euro, iar consilierii UDMR au cerut o evaluare a clădirii, argumentând că nici valoarea sentimentală, spirituală a acestuia nu poate fi ignorată!
Cei doi reprezentanți ai UDMR au susținut salvarea vechiului teatru la ședința de vineri, deoarece această clădire are o seminificație importantă, face parte din istoria orașului, a culturii noastre și trebuie să-și recapete vechea strălucire, păstrând-o pentru posteritate. Cu toate acestea, majoritatea consiliului județean a votat să nu exercite dreptul de preempțiune asupra imobilului, astfel clădirea rămâne în mâini private, cu un viitor incert.
Persoanele aplicante se reprogramează pentru vaccinare cu 10 zile, din 28 ianuarie
National/ExternUltimele stiri 26 ianuarie 2021 0
Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a declarat că, începând cu data de 28 ianuarie, se reprogramează cu 10 zile toate persoanele care deservesc activităţi esenţiale, pentru doza I, ceea ce reprezintă 35.304 persoane, având în vedere un deficit de doze de vaccin cu care se confruntă România în acest moment.
„Avem un deficit de doze de 117.000, acest deficit este generat în mare parte de faptul că, în săptămâna 18-24 ianuarie, am recepţionat cu circa 51,3% mai puţine doze decât trebuiau să fie alocate, reprezentând, de fapt 93.340 de doze. Ca atare, soluţia noastră pentru continuarea campaniei de vaccinare, fără să afectăm doza de rapel, fără afectăm vaccinarea persoanelor cu boli cronice, fără să afectăm vaccinarea persoanelor cu vârstă peste 65 de ani şi, respectiv, a persoanelor din centrele medico-sociale, din centrele de dializă, persoanele nedeplasabile la domiciliu, va fi următoarea – începând cu data de 28 ianuarie se reprogramează cu 10 zile toate persoanele care deservesc activităţi esenţiale pentru doza I, ceea ce reprezintă 35.304 persoane, vor fi reprogramate în ordinea programării din 28 ianuarie, prima zi va fi va fi 8 februarie. Practic, persoanele programate în intervalul 28 ianuarie-11 februarie se translatează cu 10 zile mai târziu, începând cu data de 8 februarie, în ordinea programării iniţiale”, a declarat Valeriu Gheorghiţă, marţi, la Palatul Victoria.
El a precizat că reprogramarea se va face automat, persoanele în cauză urmând să primească un anunţ în acest sens pe sms sau e-mail. AGERPRES
Read more








