News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Cu ocazia marcării ,,Săptămânii Mobilităţii Europene,, ediţia a X –a APM Arad în colaborare cu Primăria Municipiului Arad a organizat o serie de activităţi pentru promovarea soluţiilor de transport durabil şi conştientizarea publicului cu privire la beneficiile potenţiale pentru mediu, sănătate şi calitatea vieţii. Tema centrală în acest an a fost “Mobilitate alternativă” dorindu-se astfel sprijinirea tranziţiei către un sistem de transport eficient din punct de vedere al resurselor, prin promovarea modalităţilor eficiente şi curate. Punctul culminat l-a constituit şi în acest an ziua de 22 septembrie – ,,În oraş fără maşina mea,,. Acţiunea a fost deschisă prin Marşul bicicliştilor organizat de elevii de la Şcoala Generală nr. 5., aceştia scandând “Vrem piste pentru biciclişti” şi echipa de majorete a aceleiaşi şcoli.. Cu prilejul acestei zile circulaţia a fost oprită pe strada I.C. Brătianu între orele 9 – 12, au fost efectuate determinări de noxe în condiţii de trafic oprit, întreceri sportive (role, biciclete, triciclete) pentru preşcolari şi şcolari. La final toţi participanţi au primit cadouri, diplome şi şepcuţe inscripţionate din partea organizatorilor.
În urma masurătorilor efectuate de specialiştii din cadrul APM Arad s-a constatat o reducerea a poluanţilor NO2 (dioxid de azot) cu 53,8℅, a SO2 (dioxid de sulf) cu 22,3℅, a NH3 (amoniac) cu 33,3℅ şi a Zgomotului cu 27,7℅ faţă de ziua de 21.09.2011 când determinările au fost efectuate în condiţii de trafic normal.
-participanţi: Colegiu Tehnic de Construcţii şi Protecţia Mediului, Liceul Teoretic ,,Vasile Goldiş,, Grup Şcolar Forestier Arad, Colegiu Naţional “Elena Ghiba Birta” Arad Şcoala Generală nr. 5, Grădiniţa PP1, PP10, PP14, PP9, Şcoala Generală ,,Mihai Eminescu,, Complexul Social Intercultural Cultural.

Read more

Ediţia din 2011 a Programului privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie regenerabilă, inclusiv înlocuirea sau completarea sistemelor clasice de încălzire, denumit popular Programul ,,Casa Verde’’ a debutat la 1 iunie. Programul a fost destinat exclusiv persoanelor fizice.

Programul constă în acordarea unor sume fixe, din bugetul Fondului pentru mediu, în funcţie de tipul instalaţiei, astfel:

– până la 6.000 lei pentru instalarea panourilor solare şi pentru instalaţie de producere a energiei termice pe bază de peleţi, brichete, tocătură lemnoasă, precum şi orice fel de resturi şi deşeuri vegetale, agricole, forestiere, silvice

– până la 8.000 lei pentru instalarea pompelor de căldură, exclusiv aparate de aer condiţionat

Pentru anul 2011 bugetul alocat Programului a fost de 100 milioane lei, judeţului Arad fiindu-i alocată în prima fază suma de 2.129.937 lei, fond care a fost epuizat în primele 3 săptămâni de la demararea Programului. .

La data de 15.07.2011 s-a încheiat sesiunea de depunere a dosarelor de finanţare în cadrul Programului ,,Casa Verde” – persoane fizice.

De la 1 iunie 2011, de când a devenit operaţional acest Program şi până la 15 iulie 2011, s-au depus la APM Arad un număr de 638 dosare de finanţare, în valoare de 3.837.707,93 lei.

Majoritatea celor care au solicitat finanţare nerambursabilă intenţionează să-şi instaleze panouri solare, existând 550 solicitări. Pentru instalarea pompelor de căldură, APM Arad a înregistrat 13 solicitări, iar pentru instalarea centralelor termice pe bază de peleţi, brichete, tocătură lemnoasă precum şi orice fel de resturi şi deşeuri vegetale, agricole, forestiere, silvice au fost depuse 75 dosare de finanţare.

Read more

Programul de stimulare a înnoirii Parcului Naţional de tractoare şi maşini agricole autopropulsate a început în 25 august 2011 cu înscrierea şi validarea producătorilor. În perioada 25 august – 05 septembrie 2011 s-a desfăşurat sesiunea de înscriere în vederea validării producătorilor, în cadrul Programului. La nivelul judeţului Arad singurul producător care şi-a depus dosarul spre validare a fost respins – SC ZETOR TRACTOR SRL – Nădlac. În perioada 12 septembrie – 10 noiembrie 2011, proprietarii de tractoare şi maşini agricole autopropulsate se pot înscrie în acest Program.

Valoarea Programului pentru 2011 este de 51.608.000 lei. Cuantumul primei de casare este de cel mult 17.000 lei, fără ca aceasta să depăşească 40% din preţul de achiziţie, preţ care nu include TVA, al tractorului nou sau al maşinii agricole autopropulsate noi. Solicitanţii eligibili în program sunt: producători agricoli care deţin în proprietate tractoare şi/sau maşini agricole autopropulsate uzate înmatriculate/înregistrate pe numele lor: persoane fizice şi moştenitorii acestora, precum şi persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi întreprinderi familiale constituite potrivit prevederilor legale, persoane juridice române care deţin în proprietate tractoare şi/sau maşini agricole autopropulsate uzate înmatriculate/înregistrate pe numele lor: unităţi administrativ-teritoriale, unităţi şi instituţii de învăţământ, unităţi aparţinând cultelor recunoscute în România, instituţii publice, operatori economici şi organizaţii neguvernamentale.

Mai multe informaţii privind programul pot fi aflate prin consultarea paginii AFM: www. afm.ro

Read more

Sesiunea a şaptea a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2011, a fost lansată de Administraţia Fondului pentru Mediu în 16 martie 2011. Programul se adresează persoanelor fizice, persoanelor juridice şi operatorilor economici fără personalitate juridică, care deţin în proprietate un autovehicul uzat înmatriculat pe numele lor.

Suma alocată programului a fost de 228 milioane de lei, dar la 1 iunie 2011 bugetul alocat programului a fost suplimentat cu încă 60.000 de tichete, astfel încât suma aprobată a fost dublată, ajungând la 456 milioane de lei, iar numărul iniţial de tichete a crescut de la 60.0000 la 120.000 de tichete.

Persoanele juridice, persoanele fizice autorizate, întreprinderi individuale şi întreprinderi familiale se pot înscrie în vederea acceptării în Programul RABLA 2011, în perioada 21 martie – 15 octombrie 2011.

Ca şi în anul 2010, cei care casează maşinile primesc un tichet cu valoarea de 3.800 lei. De asemenea, pentru achiziţionarea unui autovehicul nou se pot utiliza unul, două sau cel mult 3 tichete valorice. Ca şi noutate începând cu acest an pot fi achiziţionate prin program inclusiv maşini hibrid şi electrice.

Pentru judeţul Arad au fost validaţi 4 colectori autorizaţi, care au încheiat cu AFM protocol de distribuire a tichetelor valorice:

v SC TRUCK AUTO CENTER SRL – pentru punctul de lucru din comuna Vladimirescu, sat Vladimirescu, Drumul Combinatului FN

v SC VIMA SRL – pentru punctul de lucru din comuna Conop, sat Odvoş, Nr. 16

v SC REMAT MG SA – pentru punctul de lucru din mun. Arad, Str. Câmpul Liniştii, Nr. 1

v SC METALCOMP INTERNAŢIONAL SRL – pentru punctul de lucru din mun. Arad, Str. Câmpul Liniştii, Nr. 1

Pentru judeţul Arad au fost validaţi 5 dealeri:

  • SC QUARK MOTORS SRL – Filiala Arad,
  • SC PREMIER MOTORS SRL,
  • SC TRANS EXPERT SRL,
  • SC AUTO TECHNIC SRL
  • SC INFOGO MOTOR SRL.

Autovehiculele pot fi achiziţionate şi din alte judeţe, de la dealerii validaţi şi publicaţi pe site-ul AFM, www.afm.ro.

Până în prezent la nivelul judeţului Arad au fost casate un număr de 2125 de autovehicule fiind emise tot un număr egal de tichete valorice. Cei interesaţi se pot adresa în continuare colectorilor validaţi la nivelul judeţului Arad, întrucât tichetele valorice nu au fost încă epuizate.

Read more

În perioada 20 iulie 2011 – 09 august 2011 a avut loc sesiunea de depunere a dosarelor de finanţare în cadrul Programului de realizare a pistelor pentru biciclişti.

Suma alocată sesiunii de finanţare a fost de 50 milioane lei, însă valoarea totală însumată a cererilor de finanţare depuse la registratura AFM a putut fi de 200 milioane lei, respectiv 400% din valoarea alocată sesiunii.

Finanţarea nerambursabilă s-a acordat în cuantum de maximum 90% din valoarea totală eligibilă a proiectului, fără a se depăşi suma maximă care poate fi acordată unui beneficiar, în cadrul sesiunii de finanţare.

Suma maximă de care a putut beneficia un judeţ sau o unitate administrativ-teritorială oraş/municipiu, pentru un proiect a fost de 2,5 milioane lei, iar o unitate administrativ teritoriale – comună a fost de 1,5 milioane lei.

În cadrul acestui Program au putut fi finanţate următoarele tipuri de proiecte:

– realizarea de piste pentru biciclişti pe amplasament nou, cu o singură bandă

– realizarea de piste pentru biciclişti pe amplasamente preexistente rutiere sau în cadrul trotuarelor, cu o singură bandă.

La nivelul judeţului Arad au depuse proiecte următoarele localităţi:

Localitate Suma solicitată (RON) Lungime pistă (m)
Arad 2.500.000,00 13.856
Chişineu-Criş 1.925.582,00 10.085
Nădlac 2.154.474,00 10.653
Birchiş 1.496.041,47 10.050
Vladimirescu 1.499.133,66 10.079
Semlac 1.427.271,00 10.110
Read more

În România, totul a început cu filmuleţul Estoniei, în vara lunii iulie 2009. Filmuleţul despre cum “au făcut-o” estonienii a fost o adevărată sursă de inspiraţie şi a circulat pe internet timp de câteva zile într-un ritm alert, stârnind multe discuţii şi întrebări. Fiecare persoană care îl vedea se întreba timid: “oare s-ar putea aşa ceva şi în România?”. Liana Buzea, preşedintele Asociaţiei EcoAssist, a fost cea care a decis să realizeze proiectul şi în ţara noastră. Aşa a început totul. Au urmat multe întâlniri şi discuţii, în vederea obţinerii unor reacţii sau chiar stabilirea unor variante de colaborare. Lucrurile s-au conturat treptat, iniţiativa grass-root a fost cea care a mers de la sine, oamenii alăturându-se cu entuziasm cauzei. Pe 25 septembrie 2010, peste 200 000 de voluntari au participat la acţiunea curăţenie în toata ţara. Anul acesta, campania se repetă, pe 24 septembrie!

Read more

În perioada 16-22 septembrie Agenţia pentru Protecţia Mediului Arad şi Primăria Municipiului Arad marchează ,,Săptămâna Mobilităţii Europene,,. Bazându-se pe succesul Zilei Internaţionale fără Maşini, iniţiată în Franţa în 1998, Săptămâna Mobilităţii Europene – sprijinită de Comisia Europeană – a fost lansată în aprilie 2002, în Bruxelles.

Săptămâna Mobilităţii Europene aflată la a X-a ediţie la Arad, are ca scop promovarea transportului spre locul de muncă sau şcoală în mod prietenos faţă de mediu, prin încurajarea modalităţilor alternative de transport, cum ar fi: deplasarea cu bicicleta, cu mijloacele de transport în comun, mersul pe jos.

Concentrându-se pe mobilitatea alternativă, a X-a ediţie a Săptămânii Mobilităţii Europene, se derulează sub sloganul “Mobilitate alternativă“, dorindu-se astfel sprijinirea tranziţiei către un sistem de transport eficient din punct de vedere al resurselor, prin promovarea modalităţilor eficiente şi curate.

Timp de o săptămână vor avea loc evenimente dedicate mobilităţii: acţiuni educative şi de informare desfăşurate în unităţi de învăţământ, educaţie ecologică în teren – determinări de noxe în condiţii normale de trafic şi explicaţii de specialitate, distribuirea de materiale informative. Evenimentul se va încheia în ziua de 22 septembrie – ,,În oraş fără maşina mea,,. Cu prilejul acestei zile circulaţia va fi oprită pe strada I.C. Brătianu între orele 9 – 12, se vor efectua determinări de noxe în condiţii de trafic oprit şi se vor organiza întreceri sportive pentru preşcolari şi şcolari.

Săptămâna Mobilităţii Europene oferă ocazia autorităţilor locale, dar şi tuturor cetăţenilor de a se informa, de a cunoaşte problemele prioritare ale comunităţii, de a iniţia şi de participa la acţiuni pentru rezolvarea acestora, contribuind astfel la îmbunătăţirea calităţii mediului şi a sănătăţii populaţiei.

 

Programul acţiunilor cuprinse în “Săptămâna Mobilităţii Europene”

Luni, 19.09.2011 educaţie ecologică ora 1000

– acţiuni educative şi de informare, legate de beneficiile mijloacelor de transport alternative asupra calităţii vieţii şi mediului la Grădiniţa PP9.

– distribuire de materiale informative

Marţi, 20.09.2011 ora 1000

– acţiuni educative şi de informare, legate de beneficiile mijloacelor de transport alternative asupra calităţii vieţii şi mediului la Grădiniţa PP14.

– prezentarea staţiei de monitorizare a calităţii aerului de la Colegiul Tehnic de Construcţii şi Protecţia Mediului Arad;

– prezentare materiale tematice;

Miercuri, 21.09.2011 educaţie ecologică în teren ora 1000

– determinări de noxe în condiţii de trafic normal,explicaţii de specialitate

– distribuire de materiale informative

Joi, 22.09.2011, marcarea zilei „În oraş fără maşină”

– oprirea circulaţiei pe strada I.C. Brătianu în intervalul orar 900-1200

– determinări de noxe în condiţii de trafic oprit

– organizarea de concursuri şi întreceri sportive pentru preşcolari şi elevi din toate ciclurile de învăţământ

– distribuire de materiale informative

– evaluarea acţiunii

Read more

La data de 15.07.2011 s-a încheiat sesiunea de depunere a dosarelor de finanţare în cadrul Programului ,,Casa Verde” – persoane fizice.

De la 1 iunie 2011, de când a devenit operaţional acest Program şi până la 15 iulie 2011, s-au depus la APM Arad un număr de 638 dosare de finanţare, în valoare de 3.837.707,93 lei.

Majoritatea celor care au solicitat finanţare nerambursabilă intenţionează să-şi instaleze panouri solare, existând 550 solicitări. Pentru instalarea pompelor de căldură, APM Arad a înregistrat 13 solicitări, iar pentru instalarea centralelor termice pe bază de peleţi, brichete, tocătură lemnoasă precum şi orice fel de resturi şi deşeuri vegetale, agricole, forestiere, silvice au fost depuse 75 dosare de finanţare.

Fondul de 2.129.937 lei alocat judeţului nostru a fost epuizat în primele 3 săptămâni de la demararea Programului.

După 15.07.2011 se va realiza o redistribuire a fondurilor între judeţe, în sensul că sumele rămase disponibile în unele judeţe se vor redistribui în judeţele unde solicitările sunt mai mari decât valorile repartizate iniţial.

După depunerea dosarului de finanţare, solicitanţii sunt rugaţi să urmărească site-ul Administraţiei Fondului pentru Mediu (www.afm.ro) pentru a afla dacă li s-a aprobat dosarul de finanţare, întrucât au doar două luni la dispoziţie pentru semnarea contractului de finanţare nerambusabilă, după data publicării pe site‑ul AFM a listei dosarelor de finanţare aprobate.

Read more

Începând cu data de 20 iulie 2011, Administraţia Fondului pentru Mediu deschide sesiunea de depunere a dosarelor de finanţare în cadrul Programului de realizare a pistelor pentru biciclişti. Sesiunea se închinde la data la care valoarea totală însumată a cererilor de finanţare depuse la registratura AFM va fi de 200 milioane lei, respectiv 400% din valoarea alocată sesiunii, dar nu mai târziu de 20 august 2011.

Scopul Programului este îmbunătăţirea calităţii mediului prin înlesnirea transportului mai puţin poluant, în condiţii de siguranţă.

Obiectivele Programului sunt:

– diminuarea efectelor poluării aerului asupra mediului şi sănătăţii populaţiei, cauzate de emisiile de gaze de eşapament de la autovehicule

– încadrarea emisiilor în valorile-limită admise la nivel european, pentru aerul ambiental

Suma alocată sesiunii de finanţare este de 50 milioane lei.

Finanţarea nerambursabilă se acordă în cuantum de maximum 90% din valoarea totală eligibilă a proiectului, fără a se depăşi suma maximă care poate fi acordată unui beneficiar, în cadrul sesiunii de finanţare.

Suma maximă care poate fi acordată unui judeţ sau unei unităţi administrativ-teritoriale oraş, municipiu, pentru un proiect este 2,5 milioane lei, iar unei unităţi administrativ teritoriale comune este de 1,5 milioane lei.

În cadrul acestui Program pot fi finanţate următoarele tipuri de proiecte:

– realizarea de piste pentru biciclişti pe amplasament nou, cu o singură bandă

– realizarea de piste pentru biciclişti pe amplasamente preexistente rutiere sau în cadrul trotuarelor, cu o singură bandă

Următoarele categorii de cheltuieli sunt considerate eligibile:

– studiul de fezabilitate, proiectul tehnic, detaliile de execuţie în limita a 8% din valoarea cheltuielilor pentru investiţia de bază

– cheltuielile privind organizarea de şantier

– cheltuielile privind investiţia de bază: terasamente, fundaţii, suprastructură, marcaje, indicatoare de circulaţie, lucrări privind delimitarea pistelor, punct de depozitare pentru biciclete

– cheltuieli diverse şi neprevăzute, în limita a 10% din valoarea cheltuielilor eligibile

– cheltuielile privind dirigenţia de şantier, în limita a 2% din valoarea investiţiei de bază

Read more

Reprezentantul Institutului European pentru Administraţie Publică, Martin Unfried, s-a aflat miercuri, 06.07.2011 la Arad pentru a evalua la faţa locului proiectul Consiliului Judeţean Arad „MAI MULTĂ PĂDURE, PENTRU MAI MULTĂ VIAŢĂ “ -“VERDE ÎN ARAD”. Proiectul a fost selectat de către institut ca fiind exemplu de bune practici în Europa în domeniul protecţiei mediului. „Verde în Arad” a primit apreciezi şi anterior acestei selecţii, fiind premiat de Fundaţia PRAIS în anii 2009 şi 2010, pentru rezultatele obţinute în cadrul programului mondial “ Milioane de oameni , Milioane de copaci”.

Consiliul Judeţean Arad a înscris proiectul „Verde în Arad” în competiţia lansată de Institutul European pentru Administraţie Publică privind acţiunile de protejare a mediului. Proiectul depus de Consiliu a intrat în competiţie cu alte 350 de proiecte din 32 de ţări din întreaga Europă. În urma unei atente analize realizate de un juriu format din 11 profesori universitari, 6 specialişti în administraţie publică şi 7 consultanţi privaţi, au fost declarate eligibile 274 dintre proiectele depuse.

În etapa a doua de selecţie, proiectul Consiliului Judeţean a fost inclus între primele 21 de proiecte, pentru care s-a trecut la analiza la faţa locului. Astfel, de la Institutului European de administraţie publică s-a aflat pentru evaluarea proiectului şi aprecieri domnul Martin Unfried. Acesta s-a întâlnit cu echipa de proiect şi vicepreşedintele Cristian Drăgan şi a solicitat o serie de precizări referitoare la modul în care acesta s-a implementat. „Mai mult decât diplome şi aplauze, rămâne satisfacţia lucrului bine făcut şi mulţumirea că prin atitudinea noastră, oferim generaţiilor viitoare un mediu mai sănătos şi mai echilibrat. Contăm pe reuşita proiectului, având în vedere că dacă în anii 2009 – 2010 au fost plantaţi 75.000 de copaci, în anul 2011, am reuşit să plantăm 82.050”, a declarat Cristian Drăgan.

Consiliul Judeţean Arad va fi recompensat, la Mastricht, în luna noiembrie, de către Institutul European pentru Administraţie Publică, cu diploma „Cele mai bune practice” pentru acest proiect. În plus, urmare a vizitei domnului Martin Unfried în luna septembrie se vor cunoaşte şi cei cinci premianţi ai institutului. „Ne dorim ca proiectul nostru să fie ales printre primele cinci proiecte depuse la nivel internaţional, fiind pentru noi o recunoaştere a muncii depuse, pentru că am muncit la el cu dragoste şi pasiune şi am arătăt tuturor ce se poate face atunci când există dorinţă de muncă şi pasiune, chiar dacă resursele financiare nu sunt cele mai mari”, a spus Sabin Baniciu, consilierul responsabil cu desfăşurarea proiectului „Verde în Arad”.

Read more